LIS
Czy Lubliniec zna języki obce? Podsumowanie II edycji Lublinieckiej Giełdy Zajęć Pozalekcyjnych

W ostatnią niedzielę września w Galerii Handlowej Jedenastka odbyła się II edycja Lublinieckiej Giełdy Zajęć Pozalekcyjnych. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i była okazją do wzajemnego poznania się uczestników wydarzenia, wymiany doświadczeń oraz zainicjowania współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, instytucjami czy podmiotami gospodarczymi.

Zorganizowano wiele form i propozycji na spędzanie wolnego czasu dla zróżnicowanych grup wiekowych. Do reprezentowanych przez swoją osobę dyscyplin sportowych przekonywali: piłkarze, szczypiorniści, badmintoniści, cross-fit’owcy, przedstawiciele klubów fitness. Można było usłyszeć występy artystów zrzeszonych w klubach i sekcjach muzycznych, tanecznych i aktorskich. Do nauki zachęcały szkoły językowe i szkoły programowania. Z kolei organizatorzy zajęć przyrodniczych, pro-zdrowotnych, członkowie PCK, dietetycy, OSP, „Klub Seniora” aktywnie promowali swoje idee. Dużym zainteresowaniem cieszyły się całodniowe animacje dla dzieci, które przygotował Bajkowy Miś oraz Gabinet Edukacyjno – Terapeutyczny LATAWIEC. Nie zabrakło też Animals'ów i Felis'ów, których działania można było wesprzeć drobnym datkiem. W trakcie imprezy miało również miejsce uroczyste wręczenie Międzynarodowych Certyfikatów CAMBRIDGE grupie prawie 70-ciu tegorocznych laureatów - uczniów SIECI SZKÓŁ JĘZYKOWYCH NACZYŃSCY. Certyfikaty w asyście Państwa Naczyńskich, wręczył Starosta Lubliniecki Joachim Smyła, który również pogratulował uczestnikom odwagi, wiedzy i samozaparcia. Właściciele Sieci Szkół przygotowali konkurs edukacyjny promujący naukę języków obcych wśród mieszkańców naszego miasta. Lubliniecki Test Języka Angielskiego i Niemieckiego pozwolił w przybliżeniu określić reprezentowany poziom językowy. Imprezę zakończył koncert formacji „DYM”, której liderem jest lubliniczanin Jakub Duda.

Od wielu lat na świecie obowiązują pewne reguły, według których określa się poziom znajomości języka obcego. Dla takiej weryfikacji stosuje się zapisy literowe, które wynikają z CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest to sześciostopniowa skala opracowana przez Radę Europy, określająca poziom znajomości języka, który uwzględnia takie kryteria jak: mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Według tej skali, POZIOM A1, to poziom początkujący. Osoba znająca język obcy na tym poziomie rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia oraz bardzo proste wypowiedzi na temat konkretnych potrzeb życia codziennego. POZIOM A2 to poziom niższy, średniozaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie wypowiedzi i często używane zwroty związane z życiem codziennym. Znajomość języka na poziomie A1 i A2 możemy nazwać PODSTAWOWYM POZIOMEM ZAAWANSOWANIA JĘZYKOWEGO. POZIOM B1 to poziom średniozaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie potrafi radzić sobie w większości sytuacji komunikacyjnych. POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA B2 to poziom wyższy średniozaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka. Znajomość języka na poziomie B1 i B2 możemy nazwać POZIOMEM SAMODZIELNOŚCI JĘZYKOWEJ. POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA C1, to poziom zaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie skutecznie i swobodnie potrafi posługiwać się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź zawodowych. POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA C2 to poziom Nearly native-speaker level, czyli profesjonalny. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co usłyszy lub przeczyta. Znajomość języka na poziomie C1 i C2 możemy nazwać POZIOMEM BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ.

Poziomy znajomości języka według skali opracowanej przez Radę Europy pokrywają się z poziomami egzaminów Cambridge English, które od tylu lat promuje Sieć Szkół Językowych NACZYŃSCY, będąca Centrum Przygotowawczym do Egzaminów CAMBRIDGE. Co roku jej uczniowie, będący mieszkańcami województwa śląskiego i opolskiego, biorą udział w zamkniętych sesjach, uzyskując Międzynarodowe Certyfikaty Językowe.

W Lublinieckim Teście Językowym dzieci uczestniczące w zabawie z użyciem języka angielskiego i niemieckiego uzyskały poziom A1. Natomiast młodzież i dorośli z języka angielskiego osiągnęli poziom A2+. Najlepiej wypadli uczestnicy testu dla młodzieży
i dorosłych z języka niemieckiego, których średnia wyników wskazała poziom B1. Rozrywka była przednia, a wśród uczestników testu rozlosowano wiele atrakcyjnych nagród i niespodzianek, ufundowanych przez podmioty biorące udział w Giełdzie Zajęć Pozalekcyjnych. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne edycje imprezy, której najbliższa odsłona planowana jest na przełomie sierpnia i września 2019 roku.

Źródło: Sieć Szkół Językowych Naczyńscy

Galeria
b573ab-gzpl_2018_477.jpg 11d7ce-gzpl_2018_493.jpg 2846f0-gzpl_2018_582.jpg df6482-gzpl_2018_733.jpg
Środa 7 listopada 2018