SIE
Instytut Allerhanda pomaga osobom nadmiernie zadłużonym - portal www.szansadwazero.pl

Choć możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje w Polsce od w 2009 r., to jednak przypadki ogłoszenia upadłości konsumenckich były - wskutek niezwykle restrykcyjnych przesłanek - marginalne. Przepisy diametralnie zmieniły się w styczniu 2015 r., pozwalając na częstsze stosowanie upadłości konsumenckiej w praktyce – co jednak umknęło powszechnej uwadze. A szkoda, bo rezultatem zastosowania przepisów może być nawet zupełne zwolnienie zadłużonego z długów, które nie mogą być spłacone (tzw. oddłużenie), w pewnych sytuacjach nawet bez jakichkolwiek rozliczeń!

Krakowski Instytut Allerhanda (jesteśmy instytutem studiów prawnych, nasi przedstawiciele wchodzili w skład Zespołu przy Ministrze Sprawiedliwości nowelizującego prawo, mamy siedzibę w Krakowie, ale projekt jest ogólnopolski) przygotował i realizuje ogólnopolski autorski, projekt pomocowy Szansa 2.0, którego celem jest zmniejszenie zadłużenia poprzez wykorzystanie szansy, jaką stwarzają znowelizowane przepisy o upadłości konsumenckiej. Ma on też wymiar społeczny, bo dzięki oddłużeniu rodziny mają szansę na uniknięcie społecznego wykluczenia i  dziedziczenia ubóstwa.

Instytut nie pomaga finansowo, ale wspiera darmowo w procedurze prawnej.

W ramach pomocy  powstała specjalna strona internetowa, www.szansadwazero.pl. Jej  „sercem”  jest  bezpłatny tzw. Kwalifikator, czyli,  jedyny taki w Polsce, autorski anonimowy test, składający się z 21 pytań, odpowiadających na pytanie, czy zadłużona osoba ma szansę na wszczęcie procedury ogłoszenia upadłości. Jeśli konsument ma wątpliwość co do tego, czy spełnia warunki określone przez przepisy o upadłości konsumenckiej, może też przesłać do Instytutu mail z zapytaniem – formularz kontaktowy także dostępny jest na stronie internetowej, www.szansadwazero.pl - poza podaniem kontaktowego adresu e-mail, nie jest wymagane podawanie innych danych osobowych).

W każdy czwartek w godzinach od 13:00 do 15:00 czynny jest punkt doradczy w siedzibie Instytutu Allerhanda (Pl. Sikorskiego 2/7 w Krakowie), a w każdy piątek, w godzinach od 14:00 do 16:30 - telefon informacyjny (pod numerami telefonów: +48 531 642 412 i +48 531 642 205).

Program, nazwany „Szansa 2.0”, jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Piątek 14 sierpnia 2015
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych