LUT
Intensywny rok Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - czyli co słychać w Koszęcinie

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotowuje się do intensywnego roku działalności. Przed artystami kilkanaście miesięcy bogatych w przedsięwzięcia związane z obchodami Roku Stanisława Hadyny, jubileuszem 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki oraz świętowaniem 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegłej kadencji, 2019 rok został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Na ten czas Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, by uczcić pamięć swojego założyciela i oddać hołd jego wieloletniej pracy zaplanował różnorodne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się m.in. koncerty w całej Polsce ze specjalnym programem nawiązującym do życia i pracy artystycznej założyciela „Śląska”.

Twórczość patrona Zespołu zostanie wyeksponowana podczas takich wydarzeń jak:

• XXVI edycja Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”,
  • reedycja filmu biograficznego „W pogoni za wiosną”,
  • wydanie płyty zawierającej najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny,
  • koncert w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny (30 sierpnia), w Trzyńcu na Zaolziu (25 maja) na festiwalu organizowanym w Czeskim Cieszynie,
  • koncert z repertuarem pieśni Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu i zaproszonych gości (Koszęcin, 24 września),
  • koncerty „Śląska” podczas Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, „Święta Śląska” (28-30 czerwca), Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Koszęcinie (2-8 września) oraz w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny podczas dnia jego pamięci (25 września).

Rok Hadyny to nie jedyne święto jakie Zespół „Śląsk” wziął pod uwagę planując przedsięwzięcia na najbliższe miesiące. W ramach Roku Stanisława Moniuszki ustanowionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, artyści w marcu wchodzą do studia nagrań, aby przygotować płytę z twórczością sakralną kompozytora. Koncerty moniuszkowskie zaplanowano m.in. w Łodzi, Kudowie Zdroju, w częstochowskiej Bazylice Jasnogórskiej czy w Zielonej Górze (we współpracy z Filharmonią Zielonogórską), a nawet w Wilnie. W październiku w ramach Dnia Stanisława Moniuszki w Koszęcinie, „Śląsk” wraz z Centrum Edukacji Artystycznej i Państwową Szkołą Muzyczną w Lublińcu będzie gospodarzem tematycznego spotkania uczniów szkół muzycznych.

Jako instytucja głęboko zakorzeniona w regionie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie aktywnie uczestniczył w celebrowaniu rocznic Powstań Śląskich. Znajdujący się
w repertuarze Zespołu program z pieśniami powstańców górnośląskich to gotowa oferta do uświetnienia uroczystości związanych z Powstaniami. W siedzibie Zespołu udostępnione zwiedzającym będą także okolicznościowe wystawy.

Jeśli dodać do tego plan koncertów, który już na początku roku szczelnie wypełnia kalendarz, kanadyjsko-amerykańską trasę koncertową (grudzień), premierę nowatorskiego widowiska z udziałem artystów baletu, do muzyki Wojciecha Kilara, pt. „Exodus” (kwiecień), coroczne imprezy plenerowe gromadzące w Koszęcinie wielotysięczną widownię: „Święto Śląska” (czerwiec), Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” (maj), Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego o Trofeum Zespołu „Śląsk” (sierpień) czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny (wrzesień) oraz tysiące działań edukacyjnych realizowanych przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej: warsztaty artystyczne (na miejscu
i wyjazdowo, dla dzieci i seniorów), letnie szkoły tańców narodowych i tańca współczesnego, warsztaty doskonalące dla nauczycieli i instruktorów, wycieczki, festiwale i przeglądy – otrzymamy obraz niezwykle intensywnego roku w działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Szczegóły przedsięwzięć są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Zespołu „Śląsk” oraz profilach w mediach społecznościowych.

Źródło: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie

Środa 20 lutego 2019
Rozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoPowiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuJakość powietrzaMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneAkcja zimaKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych