Jak postępować po ogłoszeniu sygnałów alarmowych?

Postępowanie po ogłoszeniu sygnałów alarmowych:

ALARM POWIETRZNY
Po usłyszeniu sygnału alarmu powietrznego należy działać szybko, ale rozważnie i bez paniki.

Osoby znajdujące się w domu powinny:

1. ubrać się, zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności? indywidualne środki ochrony przed skażeniami, środki opatrunkowe oraz w miarę potrzeb i możliwości latarkę elektryczną koc, odbiornik radiowy z zakresem fal UKF itp.
  2. wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe oraz wygasić ogień w piecu,
  3. zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie,
  4. zawiadomić o alarmie sąsiadów,
  5. udać się do najbliższego schronu lub ukrycia.

Osoby znajdujące się miejscu publicznym powinny:

1. udać się do najbliższego schronu lub ukrycia,
  2. pomagać słabszym, chorym i ułomnym,
  3. podporządkować się ściśle poleceniom organów i służb obrony cywilnej.

Prowadzący pojazdy mechaniczne po usłyszeniu sygnału alarmu powietrznego winni zatrzymać je i zaparkować tak aby nie blokowały ciągów komunikacyjnych i wejść do ukryć. Kierowca i pasażerowie powinni udać się do najbliższego ukrycia.
Osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie zdążyły udać się do budowli ochronnych, ukrywają się w zagłębieniach terenu lub za innymi trwałymi osłonami.

ALARM O SKAŻENIACH

Po usłyszeniu sygnału alarmu o skażeniach należy:

1. nie zbliżać się do rejonu awarii,
  2. zachowywać się spokojnie, przeciwdziałać panice i lękowi, ściśle wykonywać zarządzenia służb porządkowych. Stosować się do zaleceń informacji przekazywanych w komunikatach, głównie środkami nagłaśniającymi umieszczonymi na samochodach.

Przebywając na terenie otwartym należy:

1. zwrócić uwagę na kierunek wiatru (obserwować unoszące się dymy, pary),
  2. opuścić zagrożony rejon (prostopadle do kierunku wiatru) stosując się do poleceń zawartych w komunikatach przekazywanych przez ruchome środki nagłaśniające,
  3. udać się do najbliższych budynków mieszkalnych lub publicznych.

Przebywające w pomieszczeniach osoby, które z jakichkolwiek przyczyn przed wystąpieniem skażenia nie zdążyły wyjść z rejonu zagrożenia powinny:

1. włączyć odbiornik radiowy lub telewizyjny na jedno z pasm lokalnych, zastosować się do przekazywanych komunikatów i poleceń?
  2. pozostać w pomieszczeniach, zamknąć i uszczelnić mokrym papierem lub szmatami drzwi, okna i otwory wentylacyjne, przebywać w miarę możliwości w pomieszczeniach środkowych,
  3. osoby wyposażone w maski przeciwgazowe zakładają je,
  4. do chwili odwołania alarmu lub zarządzenia ewakuacji nie opuszczać uszczelnionych pomieszczeń, nie przebywać w pobliżu okien innych otworów wentylacyjnych,
  5. powstrzymać się od spożywania posiłków, palenia tytoniu oraz prac wymagających wysiłku a więc dużego zapotrzebowania na tlen,
  6. wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne (oprócz radia i telewizora), wygasić ogień w piecu,
  7. do ochrony dróg oddechowych stosować zwilżoną w wodzie lub w wodnym roztworze sody oczyszczonej chusteczkę, tampon z gazy, ręcznik itp.

Przebywając w obiektach użyteczności publicznej stosować się do poleceń kierownictwa.

UPRZEDZENIE O ZAGROŻENIU SKAŻENIAMI I ZAKAŻENIAMI
Po usłyszeniu uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami lub zakażeniami należy:

1. sprawdzić posiadane indywidualne środki ochrony,
  2. sprawdzić zabezpieczenie posiadanych zapasów żywności, wody, paszy,
  3. sprawdzić szczelność przygotowanych pomieszczeń dla ludzi i zwierząt,
  4. jeśli nie ma innych zaleceń, udać się do pomieszczeń ochronnych (ukryć),
  5. przestrzegać ogłaszanych zarządzeń oraz wykonywać polecenia organów i służb OC.

UPRZEDZENIE O ZAGROŻENIU ZAKAŻENIAMI
Po usłyszeniu uprzedzenia o zagrożeniu zakażeniami należy:

1. postępować zgodnie z poleceniami i zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
  2. wykonywać inne polecenia organów obrony cywilnej.

UPRZEDZENIE O KLĘSKACH ŻYWIOŁOWYCH I ZAGROŻENIU ŚRODOWISKA
Po usłyszeniu sygnału alarmu o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska należy:

1. zachowywać się spokojnie, przeciwdziałać panice i lękowi, ściśle wykonywać zarządzenia służb porządkowych. Stosować się do zaleceń i informacji przekazywanych w komunikatach,
  2. nie zbliżać się do rejonu objętego klęską żywiołową i zagrożeniem środowiska.

Przebywając na terenie otwartym należy opuścić zagrożony rejon stosując się do poleceń zawartych w komunikatach przekazywanych przez ruchome środki nagłaśniające.
Przebywając w pomieszczeniach: należy włączyć odbiornik radiowy lub telewizyjny na jedno z pasm lokalnych, zastosować się do przekazywanych komunikatów i poleceń.

ODWOŁANIE ALARMU
Po usłyszeniu sygnału odwołania alarmu należy:

1. opuścić schron (ukrycie),
  2. w przypadku wystąpienia skażeń poddać się zabiegom sanitarnym,
  3. przeprowadzić dezaktywację (w przypadku skażeń promieniotwórczych) lub odkażanie (w przypadku skażeń chemicznych) żywności, sprzętu, zwierząt gospodarskich, paszy oraz pozostałego mienia,
  4. przewietrzyć dokładnie wszystkie pomieszczenia,
  5. przeprowadzić dezaktywację lub odkażanie odzieży, w której wykonywano wymienione uprzednio zabiegi i poddać się ponownie zabiegom sanitarnym,
  6. stosować się ściśle do poleceń organów obrony cywilnej,
  7. w przypadku zakażenia biologicznego stosować się ściśle do zasad profilaktyki przeciwepidemicznej, ustalonych przez jednostki służby zdrowia.

Utworzony: Niedziela 31 maja 2015 23:16:23 przez: Mirosław Włodarczyk