MAR
Jednogłośne „TAK” gmin powiatu lublinieckiego dla przystąpienia do Metropolii Górnoślasko-Zagłebiowskiej

14 marca br. w Starostwie Powiatowym w Lublińcu odbyło się spotkanie w sprawie przystąpienia gmin powiatu lublinieckiego do Mertopolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. W spotkaniu uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, przewodniczący Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Kazimierz Karolczak, , starosta Joachim Smyła, wicestarosta Tadeusz Konina, członkowie Zarządu Powiatu: Alojzy Cichowski i Rufin Majchrzyk oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu Lublinieckiego.

- Ziemia Lubliniecka zarówno pod względem historycznym jak i gospodarczo-społecznym związana jest z Górnym Śląskiem. Istotnym jest również stanowisko mieszkańców w historycznych plebiscytach i głosowaniach, zawsze było ono jednoznacznie opowiadające się za przynależnością do Ziemi Śląskiej. Również gwara, która posługują się rdzenni mieszkańcy ziemi lublinieckiej świadczy o śląskości tego regionu. Metropolia oznacza szybszy rozwój Śląska, a więc również Ziemi Lublinieckiej, dlatego chciałem w imieniu wszystkich włodarzy gmin powiatu lublinieckiego powiedzieć zdecydowane „TAK” dla przystąpienia do Metropolii – deklarował starosta Joachim Smyła.

O związkach funkcjonalnych łączących nasz region  ze Śląskiem mówiła również sekretarz gminy Ciasna Albina Pogoda, zwróciła ona uwagę na edukację młodzieży, która w zdecydowanej większości wybiera uczelnie na Śląsku, poruszyła też problem opieki zdrowotnej, faktu, iż wybieramy raczej lekarzy w Katowicach, Zabrzu i Bytomiu. Burmistrz Edward Maniura zwrócił uwagę na uwarunkowania ekonomiczne Lublińca, mocne strony tego regionu wynikające ze strefy ekonomicznej, - tutaj jest potencjał ekonomiczny, Lubliniec świetnie rozwija się, rośnie liczba nowych miejsc pracy – mówił burmistrz Maniura . Alojzy Cichowski – członek Zarządu Powiatu przywołał natomiast argument za przystąpieniem do Mertopolii, wynikający z przebiegającej przez teren gminy Woźniki autostrady A1.

- Rolą Metropolii jest poszukiwanie nowych obszarów wzrostu. Tożsamość tego regionu ze Śląskiem i wynikające z tego związki funkcjonalne są sprawą oczywistą. Na tym etapie konieczne jest sprecyzowanie tego, czego gminy powiatu lublinieckiego oczekują od Metropolii – podsumował spotkanie Kazimierz Karolczak, przewodniczący Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

O Metropolii

Metropolia obejmuje swym zasięgiem obszar Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, chęć wejścia w skład metropolii jednoznacznie wyraziło 41 gmin, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 2,5 tys. km². Obszar ten zamieszkuje przeszło 2,2 mln mieszkańców, co stanowi z kolei więcej niż połowę wszystkich mieszkańców województwa śląskiego.

W skład Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM) wchodzą: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

GZM obejmuje prawie 1/3 obszaru całego województwa śląskiego, a zamieszkuje na terenie metropolii 1/2 wszystkich mieszkańców województwa.

Metropolia leży na trasie głównych szlaków krajowych i międzynarodowych zarówno drogowych, jak i kolejowych. Metropolia jest ośrodkiem gospodarczym, będąc centrum handlowo-usługowym ze znacznym udziałem działalności produkcyjnej. Jest również ośrodkiem koncentracji specjalistycznych usług medycznych, funkcji akademickiej, kulturalnej, religijnej oraz sportowej.

Jak powstała Metropolia

Wedle przyjętych przez Sejm 9 marca 2017 roku przepisów metropolia śląska powstała formalnie 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać 1 stycznia 2018 roku. Ustawę o związku metropolitalnym na obszarze województwa śląskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał 4 kwietnia 2017 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek  odpowiada m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny.

Na podstawie materiałów GZM

Galeria
d76d3b-zdjecie02.jpg 2b2676-zdjecie03.jpg ef8424-zdjecie04.jpg 6f2f69-zdjecie05.jpg 60415f-zdjecie06.jpg 8bff33-zdjecie07.jpg 08adc2-gzm.png
Piątek 15 marca 2019