Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
17
STY
„Jesteś tym, czym nazywasz innych – przeciwko hejtowi w Internecie”

„Jesteś tym, czym nazywasz innych – przeciwko hejtowi w Internecie”

Pod takim tytułem, w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubliniecki, odbyły się spotkania psychologów z Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu z uczniami i ich rodzicami.

- Problem jest i dotyka zarówno młodych ludzi, jak i tych starszych, nauczycieli, lekarzy, również samorządowców. Szerzone w Internecie treści ociekające nienawiścią to już standard. Mowa nienawiści, pogardy dla wszystkich, którzy mają inne zdanie stała się nieodłącznym elementem dialogu w sieci. Nie mam oczywiście nic przeciwko wyrażaniu swojego niezadowolenia, ale są granice, których przekraczać nie wolno, nie można robić tego, ponieważ każdy człowiek ma swoją wrażliwość, godność. Za pośrednictwem Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zorganizowaliśmy w naszych szkołach cykl spotkań z psychologami. Tyle możemy zrobić, żeby wyhamować rozlewającą się falę hejtu i jednocześnie wyrazić nasze – samorządowców – zdecydowanie „NIE” dla takich działań –mówił starosta Joachim Smyła.

Według Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, polski hejter to mężczyzna (53% hejterów) w wieku od 16 do 24 lat (aż 73% hejtujących), który ma wykształcenie średnie ogólnokształcące (35%). Co piąty ma wykształcenie wyższe, publikuje on negatywne posty kilka razy w tygodniu.

Naukowcy z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie przeprowadzili badania, z których wynika, że, co czwarta osoba korzystająca z internetu padła ofiarą hejtera, a 11% internautów przyznaje, że zdarza im się hejtować w sieci. Hejterska treść jest przez wiele innych osób udostępniana, a każda negatywna reakcja wpływa na nas silniej niż elementy pozytywne. Jak udowadnia w swoim badaniu "Złe jest silniejsze od dobrego" psycholog Roy F. Baumeister, każde negatywne doświadczenie odbieramy 5 razy mocniej niż pozytywne, np. utratę 100 zł przeżyjemy znacznie silniej niż wygranie takiej samej sumy. Nic więc dziwnego, że hejt tak mocno nas dotyka.

Hejt („hate” z j. angielskiego oznacza nienawiść) to pełne nienawiści, pogardy, złości działanie danej osoby w Internecie. Hejt może być skierowany zarówno wobec konkretnej osoby, jak i przedstawicieli danego narodu, płci, osób o innym światopoglądzie niż ten reprezentowany przez hejtera, wyznawców danej religii czy grupy politycznej, a nawet znajomych osoby hejtującej - obiektem hejtu może stać się każdy.

Skąd się bierze mowa nienawiści? Co dzieje się w głowie hejtera w momencie wylewania swoich frustracji? Według szwajcarskich naukowców hejtowanie sprawia przyjemność. W mózgu hejtera uruchamia się ważny jego fragment, tzw. układ nagrody odpowiadający za poczucie satysfakcji. Układ ten uaktywnia się w momencie, gdy osiągamy sukcesy w pracy, szkole, życiu osobistym, ale niestety też wtedy, kiedy możemy kogoś skrytykować. Hejterzy obwiniają innych ludzi za swoje niepowodzenia, za całe zło tego świata winią polityków, uchodźców, Żydów itd. i dopiero wtedy odczuwają ulgę. Przyczyny zła zostały zdiagnozowane, odepchnięte i zogniskowane gdzieś, w kimś innym, w grupie osób lub jednej osobie.  Zdecydowana większość hejterów nie byłaby w stanie powiedzieć o swoich emocjach osobie, którą obraża w sieci ponieważ doskonale wie, że takie działania są potępiane, społecznie niepoprawne, ale w sieci, w zaciszu domowego ciepła eksplodują swoją nienawiścią, wulgaryzmem, jadem.

Czy jest szansa na zmianę tonu dyskusji w sieci, na zmianę tonu wypowiadanych, nawet krytycznych opinii? Ja wierzę, że tak. Wierzę, że po uspokojeniu emocji związanych z barbarzyńskim morderstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, pozostanie w nas wszystkich refleksja nad tym, co się stało i do czego może prowadzić niepohamowana  żądza zemsty i nienawiści do drugiego człowieka.

Szanujmy się! Po przekroczeniu wszystkich granic pogardy i poniżania, została przekroczona również ta ostatnia…. Czy w takim świecie chcemy żyć…..?  Nie dopuśćmy do tego, by historia z Gdańska  mogła kiedykolwiek mieć swój come back!

HARMONOGRAM ZAJĘĆ:

Miejsce Termin Rodzaj zajęć
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W LUBLIŃCU
ul. Sobieskiego 22
42-700 Lubliniec
17.01.2019 17:30 Zajęcia z rodzicami
25.01.2019 8:00 - 11:00 Zajęcia z młodzieżą
ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W LUBLIŃCU
Ul. Klonowa 10
42-700 Lubliniec
23.01.2019 8:00 - 14:00 Zajęcia z młodzieżą
23.01.2019 17:00 Zajęcia z rodzicami
28.01.2019 8:00 - 14:00 Zajęcia z młodzieżą
ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCO-TECHNICZNYCH W LUBLIŃCU
ul. Ks. J. Szymały 3
42-700 Lubliniec
24.01.2019 16:30 Zajęcia z rodzicami
29.01.2019 8:00 - 14:00 Zajęcia z młodzieżą
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
ul. Grunwaldzka 48
42-700 Lubliniec
24.01.2019 11:30 Zajęcia z młodzieżą
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY W LUBLIŃCU
ul. P. Stalmacha 90
42-700 Lubliniec

29.01.2019 8:00 - 10:00 Zajęcia z młodzieżą
8.02.2019 12:30 Zajęcia z rodzicami
Pliki do pobrania:
Galeria
5c8e28-hejt.jpg
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia
Dodano: 13:17:21
Czwartek 17 stycznia 2019
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348