Konkurs wiedzy o literaturze dla niesłyszących i słabosłyszących

Środa 4 maja 2016 12:56Czas czytania: 2 min.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Konrada Mańki w Lublińcu odbył się Konkursu Wiedzy o Literaturze. Konkurs miał za zadanie rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem polskim przez młodzież z wadą słuchu oraz budowanie wrażliwości i kompetencji językowych. Podczas konkursu sprawdzane były umiejętności związane z rozumieniem czytanego tekstu oraz pisaniem wypracowania na zadany temat. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Wejherowa, Bydgoszczy, Poznania, Kalisza, Warszawy, Łodzi, Przemyśla, Tarnowa, Raciborza, Katowic, Krakowa i lublinieckiego Ośrodka.

Trud włożony w przygotowanie się do konkursu uwieńczony został sukcesami. Oto jak kształtują się wyniki:

kategoria I – szkoła zawodowa: I miejsce - Walas Mariola (Zespół Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie), II miejsce - Rzyczniok Lidia (Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Raciborzu). III miejsce - Gołembiewski Radosław (Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Raciborzu).

kategoria II – liceum, technikum: I miejsce - Aleksandra Liboza (Zespół Szkolno – Przedszkolny dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach), II miejsce - Natalia Buczkowska (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu), III miejsce - Bartłomiej Bańdur (Zespół Szkół dla  Niesłyszących i Słabosłyszących  w Tarnowie).

Zespołowo zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu zajmując pierwsze miejsce, II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr. 2 w Przemyślu i III miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Raciborzu.

Organizatorzy konkursu zadbali o to, by pobyt w Lublińcu był dla uczestników i ich opiekunów atrakcyjny. Młodzież miała więc okazję uczestniczyć w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie i zajęciach integracyjnych. Organizatorzy zaproponowali również  gościom spotkanie z lublinieckim literatem Edwardem Przebieraczem, które miało na celu pobudzenie aktywności twórczej w dziedzinie literatury, zainspirowanie młodzieży do pogłębienia wiedzy polonistycznej, a być może … odkrycie utalentowanych, młodych literatów.

Uroczystościom  otwarcia i zakończenia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Literaturze towarzyszyła wspaniała oprawa artystyczna. Młodzież niesłysząca z Ośrodka w Lublińcu  należąca to formacji Lejdis zaprezentowała się w profesjonalnie wykonanym układzie tanecznym, z kolei grupa teatralna Cicho - Sza, obchodząca właśnie piękny jubileusz X -  lecia swego istnienia przedstawiła przybyłym scenkę dramatyczną ukazującą historię Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Konrada Mańki oraz piosenkę w języku migowym.