Królowa Nauk – matematyka – zagościła w „Mickiewiczu”

Środa 17 maja 2017 07:57Czas czytania: 3 min.

W Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyła się XI edycja Regionalnego Konkursu Matematycznego im. Stefana Banacha. Do rywalizacji przystąpiło 31 uczniów z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych regionu. Były wśród nich: IX LO im. Cypriana Kamila Norwida, IV LO im. Henryka Sienkiewicza i I LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie, I LO im. Lotników Polskich w Oleśnie, II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych oraz Zespół Szkół nr 1 m. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

Patronat nad konkursem objęli: Starosta Lubliniecki, Wydział Mechaniczno - Technologiczny Politechniki Śląskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

Podczas konkursu gościliśmy w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza pracowników naukowych Instytutu Matematyki Politechniki Częstochowskiej – dr Jowitę Rychlewską, dr. Grzegorza Biernata i dr. Marka Ładygę, którzy byli autorami zadań, czuwali nad przebiegiem konkursu i sprawdzaniem prac konkursowych. Swoją obecnością zaszczycili nas również dr Agata Śliwa – Pełnomocnik Dziekana ds. Kontaktów ze Szkołami Średnimi oraz dr inż. Marek Sroka z Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej, który wygłosił dla uczniów bardzo ciekawy wykład pt. „Metody sztucznej inteligencji”.

Zwycięzcą konkursu został Piotr Kołodziejczyk, uczeń IX LO im. C. K. Norwida, zdobywając 39 punktów. Tuż za nim, z różnicą tylko jednego punktu, uplasował się uczeń „Mickiewicza” – Mateusz Adler. Na III miejscu znalazł się Maciej Zagrobelny, a na IV Tomasz Ludyga – uczniowie I LO im. Lotników Polskich z Olesna. V miejsce zajęli ex aequo Daniel Tarnecki z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach oraz Martin Mrugała z I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie. Poziom uczestników konkursu był bardzo wysoki i wyrównany.

Święto matematyki w naszej szkole to jednak nie tylko konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po zmaganiach licealistów, 7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza odbyła się już VII edycja Konkursu Matematycznego o Puchar Dyrektora Szkoły dla gimnazjalistów. Na nasze zaproszenie odpowiedziało aż osiem gimnazjów z całego powiatu. Były to: Gimnazjum w Ciasnej, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach, Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie, Gimnazjum nr 2 w Lisowie Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Lublińcu, Gimnazjum w Pawonkowie i Gimnazjum nr 2 w Strzebiniu. Wszystkie szkoły reprezentowały bardzo wysoki poziom, a różnice punktowe były niewielkie. Zwyciężyła Dorota Nieora z Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie, II miejsce zajął Łukasz Maroń z Gimnazjum nr 2 w Lisowie, a III ex aequo Ewa Bambynek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach oraz Natalia Szkleniarz z Gimnazjum w Pawonkowie.

Patronat nad konkursem objął Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, który reprezentowały: dr Aneta Włodarczyk (Katedra Ekonometrii i Statystyki) oraz dr Wioletta Skrodzka (Katedra Ekonometrii i Statystyki). Po części konkursowej Panie wygłosiły dla młodzieży ciekawy wykład na temat „Analizy kosztów produkcji energii elektrycznej w różnych technologiach jej wytwarzania”.

Konkursy, jak co roku, zorganizowali nauczyciele matematyki Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w   Lublińcu: Beata Dombek. Sonia Olszok, Sabina Thomas Watoła i Adam Ożarowski.  Gościem specjalnym była Grażyna Kaczorowska – nauczycielka matematyki oraz inicjatorka i współorganizatorka poprzednich edycji konkursu.

To może cię również zainteresować: