„Maecenas Silesiae” dla Starosty Lublinieckiego

Wtorek 25 września 2018 13:50Czas czytania: 2 min.

Maecenas Silesiae to zaszczytne wyróżnienie dla osób, których hojność, życzliwość i sympatia dla „Śląska” pozwalają na rozwijanie działalności Zespołu. Co roku – u progu nowego sezonu artystycznego – Zespół dziękuje tym, którzy na co dzień wspierają „Śląsk” w działalności programowej i dzięki którym może godnie reprezentować polską kulturę w kraju i na świecie.

Wyróżnienie to przyznawane jest nielicznym i wyjątkowym osobom. Tegoroczną nagrodą – 23 września br. podczas uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości i święta parafii św. St. Kostki  w Lublińcu -  został uhonorowany starosta lubliniecki – Joachim Smyła. Laudację dla laureata odczytał Dariusz Żaczek - solista chóru. Przybliżając sylwetkę starosty zwrócił uwagę na jego zasługi dla Zespołu „Śląsk”: „Dzięki życzliwości i zaangażowaniu dzisiejszego laureata współpraca ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu od wielu lat przebiega w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poparcia dla działań Zespołu. Będąc największą instytucją kultury na terenie powiatu, zyskaliśmy w Panu Staroście inspiratora wielu wydarzeń kulturalnych, których „Śląsk” jest głównym wykonawcą. Niezliczone koncerty sakralne, kolędowe i patriotyczne – odbywające się na terenie powiatu z inicjatywy starosty lublinieckiego – były okazją nie tylko do celebrowania świąt i historycznych rocznic. Budowana w ten sposób integracja lokalnej społeczności przyniosła poczucie głębokiej wspólnoty pomiędzy Zespołem a mieszkańcami powiatu. Pan Joachim Smyła jest także inicjatorem jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w kalendarzu Zespołu „Śląsk” – cyklu „Koncertów na Zamku”. Ta niezwykła muzyczna edukacja mieszkańców Powiatu – odbywająca się przy współpracy i na terenie siedziby Zespołu „Śląsk” – trwa od 2005 roku.”

Statuetkę – dziękując za wieloletnią współpracę – wręczył Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu „Śląsk” wraz ze Stanisławem Demczukiem, kierownikiem Działu Produkcji imprez  i koncertów.

- To wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie dla mojej osoby, ale też dla moich współpracowników, dla radnych, dzięki którym możemy choć w niewielkim stopniu przyczynić się do promocji dorobku artystycznego Zespołu „Śląsk” – powiedział starosta dziękując Zespołowi za nagrodę. – „Śląsk” zawsze był i jest tą instytucją kultury, którą możemy pochwalić się nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Niech ta nagroda będzie nie tylko podsumowaniem naszej – bardzo dobrej – dotychczasowej współpracy, ale również dobrą wróżbą dla jej kontynuacji.

Zdjęcia: Czesława Włuka

Utworzony: Wtorek 25 września 2018 13:52:18 przez: Mirosław Włodarczyk