Matematyczne zmagania w Mickiewiczu

Środa 9 maja 2018 14:19Czas czytania: 3 min.

W Zespole Szkól nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyła się 12 edycja Regionalnego Konkursu Matematycznego im. Stefana Banacha pod patronatem Starosty Lublinieckiego, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Na konkurs przybyli uczniowie z II LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach, IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie, II LO im. R. Traugutta w Częstochowie, IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lublińcu. W matematycznych zmaganiach wzięła udział także reprezentacja gospodarzy. Łącznie w konkursie startowało 28 uczniów.

W tym roku matematycznymi mistrzami okazali się  uczniowie II LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach, którzy zdobyli wszystkie miejsca na podium:
I miejsce - Adam Kania (41 pkt./50), II miejsce – Wojciech Zieliński (36 pkt.), III miejsce – Aleksy Walczak zdobywając 35,5 pkt., IV miejsce – Marcin Knapik z IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie ,  najlepszy wynik gospodarzy zdobył Daniel Brzęczek z kl.III a, który uplasował się na V miejscu, zdobywając 31 punktów, VI miejsce zajął Piotr Kulpiński z IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie - wynikiem 30,5 punktów.

Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwali autorzy zadań tegorocznej edycji, pracownicy naukowi  Instytutu Matematyki Politechniki Częstochowskiej: dr inż. Izabela Zamorska, dr Urszula Siedlecka oraz drGrzegorz Biernat.

Gośćmi specjalnymi byli również pracownicy naukowi z Politechniki Śląskiej w Gliwicach: dr Agata Śliwa – Pełnomocnik Dziekana ds. Kontaktów ze Szkołami Średnimi oraz dr inż. Mirosław Bonek z Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, który po części konkursowej wygłosił dla uczestników wykład pt. „Zastosowanie matematyki i logiki w nauce o materiałach”.

Po konkursie dla licealistów nadszedł czas na rywalizację uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, na która przybyli najzdolniejsi matematycznie uczniowie z siedmiu szkół powiatu lublinieckiego: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kochanowicach, Gimnazjum nr 1 w Koszęcinie, Gimnazjum przy SP nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu, Gimnazjum przy SP nr 2  im. Jana Pawła II w Lublińcu, Gimnazjum w Pawonkowie, Gimnazjum w Herbach i Gimnazjum przy SP im. Juliusza Ligonia w Strzebiniu.
W tym roku najwyższe laury zdobyli uczniowie Gimnazjum w Kochanowicach, dla których „piątek trzynastego” okazał się bardzo szczęśliwy.

Lista laureatów przedstawia się następująco: I miejsce - Ewa Bambynek, II miejsce - Michał Walter, III miejsce - Piotr Kulisz – cała trójka z Gimnazjum w Kochanowicach IV miejsce ex aequo Aleksandra Just oraz Aleksander Najgebauer z Gimnazjum przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Lublińcu, V miejsce Wiktoria Plaza z Gimnazjum przy SP im. Juliusza Ligonia w Strzebiniu, VI miejsce  Wiktor Małysa  z Gimnazjum przy SP nr 4 im. 74  Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu.

Patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne, a także Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, który reprezentowały panie: dr Sylwia Nieszporska oraz dr Wioletta Skrodzka z Katedry Ekonometrii i Statystyki. Po części konkursowej pani dr Sylwia Nieszporska wygłosiła dla uczniów wykład pt. „Matematyka na usługach demografii”.

- Dziękujemy wszystkim gościom i uczestnikom konkursu i sponsorom nagród.
Uczniom gratulujemy wspaniałych wyników, nauczycielom gratulujemy zdolnych uczniów i
dziękujemy, że pielęgnują w nich pasję do matematyki.

organizatorzy konkursu: Beata Dombek. Sonia Olszok,
           Adam Ożarowski i Sabina Thomas Watoła.

To może cię również zainteresować: