PAŹ
„Mickiewicz” Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej

25 września reprezentacja Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza - w osobach: dra Sebastiana Ziółka, Pauliny Skuballi i Klaudii Pizon - wzięła udział w gali finałowej konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Już 12 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie uczniowie odebrali nominację w siódmym plebiscycie na placówkę życia publicznego mającą niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny, czyli Kuźnię Mistrzów Mowy Polskiej i od tego czasu cała społeczność szkolna z niecierpliwością czekała na rozstrzygnięcie tegoż plebiscytu.

Przedstawiciele szkoły, w sali Wejherowskiego Centrum Kultury, z radością odebrali nagrodę przyznaną przez kapitułę konkursu, którą reprezentowały, m.in. aktorki: Barbara Krafftówna, Magdalena Zawadzka oraz Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie naszej szkoły znaleźli się w znakomitym gronie nagrodzonych, do których należą, m.in.: himalaistka Kinga Baranowska, aktor Piotr Gosztyła, dziennikarze: Jarosław Gugała z telewizji Polsat oraz Piotr Jacoń z telewizji TVN.

- Gala Mistrzów Mowy Polskiej była bardzo uroczystym wydarzeniem. Najbardziej wzruszającym momentem było wręczenie nam nagrody przez pana Janusza Kukułę – absolwenta naszej szkoły. To niesamowite przeżycie móc znaleźć się w gronie takich osobistości. Miałyśmy możliwość wysłuchania przemówień konkursowych laureatów o roli i znaczeniu języka polskiego w naszym życiu. Szczególnie zapadło nam w pamięć wystąpienie pana Jarosława Gugały, który mówił o pochodzeniu polskich słów, które swoje korzenie mają w językach Indian południowoamerykańskich, a wiele wyrazów ma zabawną etymologię. Natomiast pani Kinga Baranowska powiedziała o roli słów w sytuacjach ekstremalnych, kiedy mogą one nas wesprzeć lub pociągnąć w przepaść. To przeżycie zapadnie nam głęboko w pamięć – wspominały: Paulina i Klaudia.

Po powrocie trofeum przekazano na ręce Jadwigi Stroniewskiej, dyrektora szkoły i zgodnie przyznano mu miano jednego z najcenniejszych nagród zdobytych przez uczniów tej szkoły.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów recytatorskich, literackich, krasomówczych i debatanckich, których sukcesy sprawiły, że Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu otrzymał tak znaczące wyróżnienie.

Galeria
Tomasz Barczyk
Wtorek 3 października 2017
Powiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychTauron - Wyłączenia planowane i awarieSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w LublińcuMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejWirtualny spacer po Starostwie Powiatowym w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzne