LIP
Odznaki krajoznawcze Ziemi Lublinieckiej

Już po raz ósmy odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu uroczystość, podczas której młodzi krajoznawcy zaprezentowali efekty swojej rocznej pracy i otrzymali z rąk Instruktora Krajoznawstwa Polski, Kazimierza Bromera, piękne odznaki. W minionym roku szkolnym aż cztery grupy realizowały zadania zapisane w regulaminach krajoznawczych PTTK. Uczniowie ubiegający się o odznakę dokumentowali obecność w poszczególnych miejscowościach i obiektach, zdobywając pieczątki, zamieszczając widokówki, własnoręczne szkice, zdjęcia. W tym celu odbyło się 11 pieszych wycieczek i 3 wyjazdy autokarowe.

Warto przypomnieć, że opracowane do tej pory regulaminy dotyczą: odznaki im. św. Edyty Stein, trzystopniowej odznaki „Znam Lubliniec i okolice” - powiat podzielono na trzy części, co pozwala lepiej zorganizować zwiedzanie oraz odznaki „Postacie Ziemi Lublinieckiej”.

Kiedy sięgniemy do encyklopedycznego wyjaśnienia pojęcia krajoznawstwo, przeczytamy, że jest to

zbiór wszelkich wiadomości o pewnym, większym lub mniejszym obszarze”. zaś w Międzynarodowym Słowniku Turystycznym nazywa się krajoznawstwo „opisem szczegółowym kraju bądź jego regionu lub wszechstronną wiedzą o kraju rodzinnym, a w szczególności swoim regionie”. Definicji jest wiele, ale w każdej podkreśla się znaczenie najbliższej okolicy jako miejsca poznania oraz fakt, że działalność ta dotyczy wszelkich wiadomości, czyli nie tylko np. geograficznych. I w tym tkwi bogactwo materiału zawartego w regulaminach odznak.

Można też pokusić się o stwierdzenie, że praca kół krajoznawczych to typowo holistyczne (całościowe) podejście do rzeczywistości. Uczniowie w swoich kronikach gromadzą informacje zarówno o elementach przyrody ożywionej (Rezerwat na Brzozie „Rododendrony”, pomniki przyrody w Parku Grunwaldzkim w Lublińcu i w Kochcicach, aleja dębów w Truszczycy i in.), jak i nieożywionej. Wiele też w wykazie obiektów świadczących o przeszłości historycznej naszych ziem, np. grób Józefa Lompy na cmentarzu w Woźnikach oraz szkoła jego imienia w Lubszy, stara szkoła mniejszości polskiej w Kowiu, dawna fabryka fajek w Zborowskiem, budynki strażnic granicznych czy bunkry z 1939 r. oraz cmentarz wojskowy. Jest też współczesność – ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, schroniska młodzieżowe, np. w Pawełkach. Można by długo wymieniać...

Uczniowie pracując nad odznakami krajoznawczymi, stosują działania zmierzające do wszechstronnego i pełnego poznania najbliższej okolicy, a w przyszłości – kraju.

Podczas uroczystości, która na trwałe wpisała się w tradycje szkoły, wręczono 82 odznaki. Łącznie w ciągu ośmiu lat działalności uczniowie „Jedynki” zapracowali już na 581 takich wyróżnień. Ktoś powie „to tylko liczby”. Tak, ale za nimi stoi konkretna praca mająca odzwierciedlenie w kronikach. Najważniejsze jednak jest zaangażowanie młodych krajoznawców, chęć poznawania w czasie wielu wyjazdów i wyjść w teren historii, przyrody, kultury naszej Małej Ojczyzny. Niepodważalny jest również patriotyczny wydźwięk każdej z odznak, choć szczególnie wyraźnie zauważamy go przy pracy nad „Postaciami Ziemi Lublinieckiej”. Nie zapominajmy również o zwykłej radości towarzyszącej wycieczkom krajoznawczym w gronie koleżanek i kolegów.

Uroczystość szkolna, która odbyła się 13 czerwca br. stała się uwieńczeniem całorocznych przedsięwzięć. Dzięki życzliwości Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego oraz Nadleśnictwa Lubliniec krajoznawcy z „Jedynki” otrzymali wiele materiałów promujących miasto i najbliższą okolicę. Podczas uroczystości zaproszeni goście mogli podziwiać występy artystyczne uczniów – pokazy tańca w wykonaniu zespołu „Jedyneczki”, występy wokalno-instrumentalne oraz pokaz breakdance.

Tomasz Barczyk
Czwartek 27 lipca 2017
Powiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychTauron - Wyłączenia planowane i awarieSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w LublińcuMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejWirtualny spacer po Starostwie Powiatowym w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzne
Apteka ARNIKA,