MAJ

23 kwietnia 2017 rozpoczęła się polsko-niemiecka wymiana pomiędzy Zespołem Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu, a szkołą w Bad Nauheim. Tytułem projektu było: "Różnorodność jest atutem. Wielokulturowość - budowanie tolerancji - obalanie uprzedzeń".

W projekt zaangażowanych było 26 uczniów, w tym 10 uczniów naszej szkoły razem z swoimi bliskimi pełniło rolę rodzin goszczących. Tego samego dnia spotkaliśmy się w kręgielni, aby zaprzyjaźnić się i spędzić czas z naszymi gośćmi. Drugiego dnia spotkaliśmy się wszyscy ponownie w szkole. Pierwsza część warsztatów, w których uczestniczyliśmy, polegała na nawiązaniu więzi i oswojeniu się z naszymi partnerami w grupowych zabawach. Druga część została utrzymana w poważniejszym tonie. Skupiliśmy się na różnicach i podobieństwach związanych z naszym pochodzeniem i religią. Po zakończeniu spotkania, wszyscy uczestnicy udali się wspólnie do miasta, a potem powrócili do rodzin goszczących. We wtorek naszą wycieczkę do Wrocławia rozpoczęliśmy od spotkania się na dworcu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowaliśmy się, a następnie pod opieką przewodnika zaczęliśmy poznawać miasto i jego bogatą historię. W czasie wolnym część uczniów spędziła czas na zabawie w Jump World, a reszta dalej odkrywała zakątki Wrocławia. Następnego dnia kontynuowaliśmy naszą wyprawę. Najważniejszym punktem naszego projektu było zwiedzenie Dzielnicy Czterech Wyznań, będącej dowodem na to, że tolerancja i akceptacja są ważnym elementem funkcjonowania społeczeństwa. Przed powrotem do Lublińca mieliśmy czas na zakupienie pamiątek i spędzenie ostatnich godzin we Wrocławiu. 27. kwietnia spotkaliśmy się wszyscy w szkole aby pracować w grupach nad projektami dotyczących najważniejszych aspektów wymiany. Jej celem było zbliżenie się młodzieży polskiej i niemieckiej przez poznanie się na płaszczyźnie rodzinnej i szkolnej. Dzięki temu możliwe było przełamanie stereotypów, poznaniu i zrozumieniu własnych mentalności. W oczach uczniów wymiana ta była świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni, zapoznania się z inną kulturą, a także mile spędzonym czasem i nowymi wspomnieniami, do których będziemy często powracać. Dla osób goszczących uczniów z zagranicy, było to nowym doświadczeniem, dzięki któremu mieliśmy okazję do rozmowy na wiele tematów w języku angielskim, wymiany różnymi informacjami czy wspólne spędzenie czasu i pokazanie swoich ulubionych miejsc, a co najważniejsze dzięki wymianie nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, które mogą przetrwać lata.

Klaudia Gajdzik, Julia Garus, Angelika Schwietz

Tomasz Barczyk
Środa 17 maja 2017
Powiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychTauron - Wyłączenia planowane i awarieMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejWirtualny spacer po Starostwie Powiatowym w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzne