Wielki sukces Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Japonii

Czwartek 5 grudnia 2019 13:04Czas czytania: 3 min.

Wielka trasa koncertowa z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, rozpoczęła się 15 października. Po 15 latach od ostatniej wizyty, Zespół „Śląsk” powrócił do Japonii w tak dużym składzie. Pierwszy koncert odbył się w Takasaki, mieście które podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokyo będzie gościć polską reprezentację sportowców. Koncert w Takasaki City Theater dał początek sześciotygodniowej, niezwykłej podróży Zespołu „Śląsk” po Japonii.

Na koncertowej mapie znalazły się m.in. takie miasta jak: Nagoya, Hiroshima, Kyoto, Osaka, Sapporo, Yokohama czy Tokyo. Samolotami i ekspresowymi pociągami, w zmieniającym się wraz z krajobrazem klimacie, artyści pokonywali tysiące kilometrów, aby z pełnym zaangażowaniem zaprezentować japońskiej publiczności piękno i bogactwo polskiej kultury. Gdziekolwiek się nie pojawili czekali na nich widzowie, którzy zauroczeni tańcem i śpiewem dawali się ponieść emocjom i głębokiemu wzruszeniu. Gospodarze zadbali o to, aby koncerty Zespołu „Śląsk” były w całości zachwycającym i niezapomnianym widowiskiem.

Pomimo różnorodności klimatycznej i kulturowej regionów w których występował Zespół, to co bezsprzecznie połączyło odwiedzane miasta, to gorące przyjęcie przez japońską widownię. Jak relacjonowali z Japonii artyści Zespołu „Śląsk”, na koncerty przychodziła wielopokoleniowa publiczność, która w naturalny sposób ulegała żywiołowości i energii płynącej ze sceny, entuzjastycznie przyjmując występy „Śląska”. Wykonywana na finał japońska pieśń „Jidai” za każdym razem wzruszała widzów, którzy często włączali się do wspólnego śpiewu. Niezapomniane pozostaną spotkania, m.in. w Takasaki z młodym pokoleniem Japończyków z Kataoka Junior High School, w Hiroszimie z członkami Stowarzyszenia Miłośników Polskich Tańców Ludowych Państwa Yoshiaki i Yumiko Oka, w Kyoto z amatorskim zespołem polskich tańców ludowych z regionu Kansai czy w Shunan z Chórem Dziecięcym Soka Crystal Choir, a w finale z przedstawicielami światowego korpusu dyplomatycznego.

20 listopada Zespół „Śląsk” zakończył swój sześciotygodniowy pobyt w Japonii, występując z dwoma koncertami w Tokyo. Podczas ostatniego z nich, na widowni Nakano Sunplaza Hall zasiadło wielu znakomitych gości specjalnych, a wśród nich ponad 30 przedstawicieli korpusu dyplomatycznego z całego świata. Jest bowiem tradycją, że każda trasa koncertowa w Japonii kończy się koncertem dla służb dyplomatycznych akredytowanych w kraju gospodarzy. Po ostatnim koncercie odbyła się uroczystość z udziałem międzynarodowego korpusu dyplomatycznego, na czele z Ambasadorem RP  Japonii Panem Pawłem Milewskim, który w swoim wystąpieniu podkreślał wielkie zasługi Zespołu „Śląsk” dla kultury polskiej, a także cenną rolę jaką Zespół odgrywa w relacjach międzynarodowych jako wielki ambasador kultury polskiej na świecie. Tego samego wieczoru dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak uhonorował założyciela firmy Min On Pana Daisaku Ikeda – organizatora japońskiego tournée – nagrodą specjalną Zespołu „Śląsk”, statuetką „Maecenas Silesiae”. Wyróżnienie przyznawane mecenasom i przyjaciołom „Śląska”, wręczone zostało w podziękowaniu za znakomitą organizację japońskiej trasy, z wdzięcznością za owocną współpracę pomiędzy obiema instytucjami oraz w uznaniu zasług w budowaniu polsko-japońskiego dialogu kulturowego. Przekazując słowa wdzięczności, dyrektor podkreślił, iż obie instytucje łączy wiele cech wspólnych wskazujących na szacunek i dbałość o kulturę i sztukę, a wieloletnie przygotowania i ostateczny sukces tegorocznej trasy są wspaniałym przykładem wymiany kulturalnej, której beneficjentem pozostaje japońska publiczność.

Źródło: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie

Utworzony: Czwartek 28 listopada 2019 16:12:39 przez: Mirosław Włodarczyk