XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej

Czwartek 16 maja 2019 10:55Czas czytania: 2 min.

Od 12 lat miesiąc maj w lublinieckim wojskowym ośrodku kultury kojarzy się z piosenkami wojskowymi i patriotycznymi. Wszystko za sprawą organizowanego przez Klub JWK Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej „Czym dla wojska jest piosenka”
o puchar Grand Prix Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. W tym roku również nie mogło być inaczej.

8 maja do Klubu JWK przybyło liczne grono artystów amatorów z całego kraju, by krzewić treści patriotyczne i proobronne, jak i poznać specyfikę Wojsk Specjalnych.

W godzinach dopołudniowych w Klubie JWK spotkało się przeszło 40 podmiotów wykonawczych, w tym 6 zespołów ze szkół, przedszkoli, ośrodków kultury oraz wojskowych klubów, by promować treści orężne Wojska Polskiego i kultywować tradycje związane
z ojczyzną i patriotyzmem. Lubliniec odwiedzili artyści między innymi z Brzegu, Kielc, Opola, Lisowic, Wielunia, Kłobucka czy Siemirowic. O godzinie 17.00 odbył się koncert laureatów, podczas którego laureaci festiwalu prezentowali swoje umiejętności wokalne
i instrumentalne. Przybyli goście mieli okazję usłyszeć utwory takie jak: „Zanim Padnie Strzał”, „Niezłomni”, „I pozostał tylko żal” czy „Cisza. Modlitwa Katyńska”.

Znakomicie zaprezentowali się przedstawiciele Klubu JWK. Emilia Mazur w brawurowy sposób, wyśpiewała i wymaszerowała tytuł Laureata III stopnia piosenką „Bo w piechocie fajno jest”. Kamil Jaskulski oczarował publiczność i jurorów wykonaniem „Takiemu to dobrze”, czym wywalczył wyróżnienie oraz nagrodę Dowódcy JW. Agat. Zespół instrumentalno-wokalny „Bakam” zdobył tytuł Laureata II stopnia, a wszystko za sprawą pięknie wykonanego utworu własnej aranżacji pt.: „Tęsknota”, natomiast dziewczęta Daria Wańczyk wraz z akompaniującą jej Emilią Jaworską zdobyły tytuł laureata I stopnia za wzruszające wykonanie utworu, pt.: „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka”.

Jak co roku jury wybrało zdobywcę Grand Prix. Ten zaszczytny tytuł i nagrodę zdobyła Zuzanna Habik reprezentująca Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Zuzia wykonała utwór, który stał się ikoną wolnej Polski, pt.: „Mury”. Puchar gen. bryg. Sławomira Drumowicza - Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych wręczył płk Robert Szczeszek z Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Na koncert przybyli również ppłk Grzegorz Szymański reprezentujący dowódcę JWK, z-ca dowódcy JW AGAT płk Zbigniew Cerekwicki oraz Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu podinsp. Dariusz Kiedrzyn. Fundatorami nagród festiwalu oprócz Klubu JWK byli: Starosta Lubliniecki Joachim Smyła, Krzysztof Koselski, Anita i Mikołaj Naczyńscy, Ewa i Mirosław Szraucner, Ośrodek Rekreacyjno-Szkoleniowy „Strzelnica” oraz Fundacje: „Tutaj Przyszłość” i „Wspieram Cicho i Skutecznie”. Wszyscy uczestnicy festiwalu w wyśmienitych nastrojach opuścili klub z rodziny Wojsk Specjalnych z zapowiedzią przybycia do Lublińca za rok.

Źródło: Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu

To może cię również zainteresować: