Błyskotliwa metafora, ujmująca puenta, dowcip płynący z gry słów...

Środa 29 kwietnia 2020 11:33Czas czytania: 3 min.

Już po raz dziesiąty w Zespole Szkół Ogólnokształcąco–Technicznych w Lublińcu odbył się Ogólnopolski Konkurs Literacki „Literacki SMS. Poezja i proza na 160 znaków”, który adresowany był do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła.

Zadaniem uczestników było przesłanie za pośrednictwem formularza elektronicznego wypowiedzi w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji lub przestrogi związanej z hasłem: „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, czyli wypowiedzi dotyczącej naszej codzienności, sfery uczuć, systemu wartości. Tekst nie mógł przekroczyć limitu 160 znaków – podobnie jak w wiadomości SMS. W tym roku swoje prace nadesłało 522 uczniów z całej Polski oraz z zagranicznych szkół dla Polaków mieszkających we Francji, spośród których wyłoniono łącznie 12 laureatów: w tym Grand Prix i Nagrodę Specjalną dla uczestnika reprezentującego Ziemię Lubliniecką. Przyznano równorzędne nagrody autorom w wieku od 13 do 15 lat oraz starszym od 16 do 20, uwzględniając różnice w wieku i poziomie dojrzałości uczestników. Prace konkursowe zaskoczyły trafnością spostrzeżeń oraz grą słów, która przy zwięzłej formie ograniczonej do 160 znaków, pozwalała na wydobycie głębi rozważań.

Organizatorami konkursu były nauczycielki z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco–Technicznych w Lublińcu, działające jednocześnie w Stowarzyszeniu Otwartych Drzwi: Jolanta Wróbel, Katarzyna Myrcik, Maria Mikołajczyk – Szczęsna, Justyna Włodarczyk, Cecylia Ochman oraz informatyk Paweł Kołodziej.

- Konkurs ma już dziesięć lat tradycji. Przez tak długi okres udało nam się dotrzeć do setek szkół i nauczycieli. Niektórzy z nich współpracują z nami od początku, przysyłając prace na bardzo wysokim poziomie. Często są to szkoły oddalone od Lublińca o setki kilometrów, od pomorza po góry, z wielkich miast i maleńkich wiosek, a w ostatnich kilku latach otrzymujemy również prace uczniów polskich szkół we Francji czy Luksemburgu. Każdy tekst to literacka perełka, miniatura poetycka lub aforyzm. Umacnia nas to w przekonaniu, że w młodych ludziach są ogromne pokłady wrażliwości. Znajdując talenty, wręczając czy wysyłając nagrody, chcemy motywować młodzież do uprawiania twórczości literackiej, myślenia i pielęgnowania pięknej polszczyzny. Błyskotliwa metafora, ujmująca puenta, dowcip płynący z gry słów potrafią zadziwić i zachwycić odbiorców – komentują organizatorki.

Wyniki konkursu LITERACKI SMS 2020 zostały opublikowane na stronie internetowej konkursu: http://literacki-sms.blogspot.com/ oraz na stronie organizatorów: www.zsot.lubliniec.pl i na fanpage'u na Facebooku: https://www.facebook.com/literacki.sms/

Jury przyznało łącznie 12 nagród. GRAND PRIX zdobyła Alicja Gaudzińska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Z kolei nagrodę specjalną przyznano Weronice Danysz z Technikum nr 2 w Lublińcu.

W kategorii - szkoły podstawowe I miejsce zdobył Jakub Pruski ze Szkoły Podstawowej w Ciasnej, II miejsca przyznano: Karolinie Wali ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Stryszawie oraz Weronice Kapiszce ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Szlacheckim.
Z kolei za zajecie III miejsca nagrody otrzymały: Magdalena Rozwadowiej ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. W. Budryka w Gliwicach oraz Julia Garczyńska–Skutnik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Będzinie.

W kategorii - szkoły średnie I miejsca przyznano: Karolinie Czak z Liceum Plastycznego w Katowicach oraz Mai Cyroń z II Liceum Ogólnokształcącego w Lublińcu. II miejsca ex aequo zajęły: Emilia Marniok z X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Katowicach oraz Marlena Walkowiak z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Z kolei III miejsce przyznano Paulinie Kreft z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu

Utworzony: Środa 29 kwietnia 2020 11:36:12 przez: Mirosław Włodarczyk