Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
09
PAŹ
Chór „Lutnia” z Koszęcina śpiewa już 100 lat!

Chór „Lutnia” z Koszęcina śpiewa już 100 lat!

5 października br. w sali widowiskowej koszęcińskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia istnienia chóru „Lutnia”. Zaproszeni goście mieli okazję do wysłuchania koncertu, który w swoim repertuarze zawierał m.in. szereg pieśni śląskich, „Pieśń wieczorną” Stanisława Moniuszki oraz „Pieśń o Wiśle” Stanisława Hadyny. Nie zabrakło również energicznych utworów pt. „Taniec węgierski” i  „Ten jeden kwiat”. Ponadto muzycy wykonali również utwory w opracowaniu muzycznym dyrygentki Stefanii Bieli. Koncert poprowadzili: dyrektor Domu Kultury w Koszęcinie Renata Pyrek oraz przyjaciel zespołu, tenor Wojciech Poprawa.

Z okazji jubileuszu 18 chórzystów otrzymało odznaczenia honorowe, a chórowi przyznano odznakę „VI stopnia złota z brylantem” Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Uroczystość została objęta honorowym patronatem Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły i Wójta Gminy Koszęcin Zbigniewa Seniowa.

Historia chóru „w pigułce”

Założycielami Towarzystwa Śpiewu „Lutnia” w 1919 roku byli m.in. Stefania i Kazimierz Burzyńscy, Paweł Krus i Jan Odoj (pradziadek Stefanii Biela, obecnej dyrygent chóru). W styczniu 1931 roku Towarzystwo zostało przyjęte do Tarnogórskiego Okręgu Kół Śpiewaczych i działało zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Śpiewaków Śląskich. Wykazywało dużą aktywność i znaczącą rolę w życiu kulturalnym Koszęcina. Po przerwie spowodowanej II wojną światową wznowiło swoją działalność, jednak w latach pięćdziesiątych nastąpiła cisza ze względu na złowrogie poczynania niektórych organizacji politycznych, którym nie podobała się współpraca chóru z kościołem. Chórzyści jednak nie zamilkli. Utworzyli wówczas małe, kilkuosobowe, śpiewające grupy, a w 1984 roku nastąpiła całkowita reaktywacja chóru. Od tego czasu muzycy zrzeszeni w chórze po dziś dzień uczestniczą w różnych uroczystościach religijnych i lokalnych.

W 2000 roku koszęciński chór stał się członkiem Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, obecnie Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. W roku jubileuszowym chór podsumowuje swoją działalność, która wplata się w historię Koszęcina i ludzi z nim związanych. Dzięki zaangażowaniu działaczy i członków chóru, zespół przeżył chwile wzlotów i przetrwał trudne etapy dziejów. Największą jego siłą – siłą, która łączy wszystkich chórzystów jest miłość do muzyki, a także wola kultywowania tradycji przodków, której pozostaje wierny.

W roku bieżącym chór „Lutnia” został nominowany i dołączył do grona 140 Kawalerów XXIV Międzynarodowej Nagrody Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki. Kapituła pod przewodnictwem ks. prał. prof. Antoniego Reginka przyznała nagrody wybitnym działaczom i zespołom morawsko-śląskiego i ołomunieckiego regionu Zaolzia i Górnego Śląska. Wśród laureatów znalazł się obchodzący w tym roku jubileusz
100-lecia chór „Lutnia”.

Nagrodę chórzyści odebrali w czerwcu br. w czasie XXVII Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej „Trojok śląski” w Ornontowicach, a okolicznościowy koncert wykonali w ogrodach Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie. Nagroda jest podsumowaniem dorobku chóru na przestrzeni 100 lat.        

Żródło: tekst – prezes chóru „Lutnia” Aniela Świecik, zdjęcia – pracownik Urzędu Gminy Koszęcin Ewa Klyta

Galeria
25844c-1.jpg 95913b-2.jpg 2816e2-4.jpg 78dbe4-6.jpg b1c3f6-8.jpg a33167-9.jpg a065ba-20.jpg f57dc4-25.jpg 0e5caf-26.jpg de71f8-27.jpg d5c9ad-32.jpg
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia
Dodano: 10:29:22
Środa 9 października 2019
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348