GRU
Świąteczne wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”

W Starostwie Powiatowym w Lublińcu (pokój 21) i urzędach gmin powiatu w piątek, 21 grudnia będzie już dostępne kolejne wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”. W numerze znajdziecie Państwo artykuł Bogusława Hrycyka, nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym przybliża sylwetkę Kazimierza Świtalskiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, tekst Andrzeja Musioła opisujący działalność, pochodzących z Lublińca a od 1984 roku  mieszkających w Szwecji, Państwa Krystyny i Jana Andrzejewskich, którzy są wspaniałym przykładem na to, że prawdziwy patriotyzm nie gaśnie poza granicami Ojczyzny, ale miłość i tęsknota za ukochanym krajem sprawia, że jeszcze bardziej rozkwita poprzez działanie w przeróżnych organizacjach ku krzewieniu polskości i pomocy rodakom.

Mariusz Żymierski rozpoczął cykl „Dzieje szkolnictwa w Woźnikach” - od XVI wieku do 1917 roku, Jan Myrcik w artykule pt. „Opowieść wigilijna” wraca do czasów wojennych  z końca 1944 roku i stycznia 1945 roku, które pamięta z autopsji, bowiem rozegrały się one w jego rodzinnym Koszęcinie, kiedy miał niespełna 14 lat, natomiast Bartłomiej Zbączyniak kontynuuje  cykl ”Z historii harcerstwa lublinieckiego”, w którym przedstawia sylwetki komendantów Hufca ZHP Lubliniec. Tym razem przygotował dla Państwa biogram druha Stanisława Wojciechowskiego – harcerza, instruktora, zuchmistrza, żołnierza i dyrektora Państwowego Zakładu Wychowawczego nr 1 dla Dzieci Głuchych w Lublińcu.

W numerze również: „Plebiscyt górnośląski w powiecie lublinieckim 20 marca 1921” autorstwa Krzysztofa Kanclerza, „Adwent i Boże Narodzenie w "Dzienniczkach duchowych” kleryka Alfonsa Mańki OMI (1917-1941) autorstwa Mariana Mańki, „Z księgi przysłów śląskich Józefa Lompy” autorstwa Sebastiana Ziółka, „Ziemia Lubliniecka podzielona. Przebieg granicy polsko-niemieckiej w okolicach Lublińca w latach 1922-1939” w opracowaniu Zbigniewa Chromika oraz  wywiad z potomkiem hrabiego Franciszka von Ballestrem, z którym rozmawiała Marzena Koza.

W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem znalazła się fotografia  budynku znajdującego się przy ulicy Jana III Sobieskiego, który został wzniesiony z inicjatywy władz miejskich przed I wojną światową, jako siedziba szkoły średniej dla dziewcząt, a w którym obecnie siedzibę znalazł  Wydział Ksiąg Wieczystych i Kuratorów Zawodowych lublinieckiego Sądu Rejonowego oraz zdjęcie gmachu obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej, zwanego również budynkiem „czerwonym”.

Pliki do pobrania:
Ogłoszenia, komunikaty
Wtorek 18 grudnia 2018
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoPowiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneAkcja zimaKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych