Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ›› Wydarzenia
d25491-transportpowiat_banner.jpg

Stan finansowy szpitali powiatowych to stan agonii

Od kilku miesięcy coraz głośniej mówi się o kłopotach szpitali powiatowych, niestety nie ominęły one również naszej placówki.

Skumulowana strata, którą poniósł SP ZOZ w Lublińcu, w latach 2014–2018, wyniosła 10.196.077 zł, z czego kwota w wysokości 6.202.407,09zł została pokryta przez Powiat Lubliniecki. Oprócz środków przeznaczonych na pokrycie straty, Powiat przeznacza środki na zakupy inwestycyjne, wpłaca poręczenia udzielone SP ZOZ­‑owi oraz zapewnia środki na wkład własny na realizowane przez SP ZOZ projekty unijne. Przeprowadzone symulacje jednoznacznie wskazują, iż strata SP ZOZ za rok 2019 osiągnie rekordową wysokość ponad 5.000.000,00zł. Powiat Lubliniecki pokrywa powstałą stratę kosztem wydatków inwestycyjnych na drogi, szkoły i wielu innych. Kto na tym traci? My wszyscy. Jak długo samorządy – chcąc zapewnić opiekę zdrowotną swoim mieszkańcom – będą zmuszane do zadłużania się? Gdzie jest granica i czy można już powiedzieć, że zbliżamy się do zdrowotnej katastrofy?

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
30 września 2019

Sprzeciw Zarządu Powiatu wobec 20-letniej polityki finansowego pogrążania szpitali powiatowych

Zarząd Powiatu wyraża stanowczy sprzeciw wobec zaniechania systemowych działań ratujących istnienie szpitali powiatowych.

Obecna sytuacja lublinieckiej placówki jest taka sama, jak w innych szpitalach powiatowych, funkcjonujących na terenie naszego kraju. Problemy polskich szpitali mają swoich „twórców”. Niemalże wszystkie szpitale powiatowe, ale też i podlegające samorządom wojewódzkim, mają zbyt niskie kontrakty z NFZ na leczenie pacjentów, co powoduje, że każdego roku powiat musi pokrywać stratę finansową szpitala sięgającą kilku milionów złotych.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
18 marca 2019

Budżet Powiatu na rok 2020 przyjęty jednogłośnie!

Najważniejszym punktem ostatniej w 2019 roku sesji Rady Powiatu w Lublińcu było przyjęcie budżetu na rok 2020, który został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie komisje i przyjęty przez radnych jednogłośnie.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
18 grudnia 2019

Dnia 21.01.2020 zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na drodze powiatowej nr 2348 S ul. Wyszyńskiego w Lublińcu

Uprzejmie informujemy, że w dniu 21.01.2020 r. zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na drodze powiatowej nr 2348 S ul. Wyszyńskiego w Lublińcu w związku z przebudową w/w drogi w ramach zadania: „Przebudowa dróg powiatowych 2348 S (ul. Stefana Wyszyńskiego) oraz 2349 S (ul. Hajdy Wawrzyńca) w Lublińcu”.

Czasowa organizacja ruchu obejmuje w pierwszym etapie prac zamknięcie ul. Wyszyńskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Św. Anny do skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów za wyjątkiem dojazdów do posesji.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
21 stycznia 2020

23-29 stycznia 2020 roku - wprowadzenie 1. stopnia alarmowego ALFA i ALFA-CRP

Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796)  podpisał Zarządzenie nr 6 z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych (2. stopień BRAVO – na obszarze województwa małopolskiego, 1. stopień ALFA na pozostałym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz 1. stopień alarmowy ALFA-CRP na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej) – obowiązujące od dnia 23 stycznia 2020 roku od godz. 00.01 do dnia 29 stycznia 2020 roku do godz. 23.59.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
21 stycznia 2020

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 wzięli udział w półfinale konkursów I Know America oraz Discover Canada

Uczniowie z „Mickiewicza” odnieśli sukcesy w tegorocznych edycjach konkursów wiedzowo-językowych I Know America oraz Discover Canada. Agata Pielat z klasy 1a, Emilia Zalas z klasy 1c oraz Wiktor Małysa uczeń klasy 2a awansowali do etapu półfinałowego w wymienionych konkursach. W ramach zmagań w I Know America młodzież właśnie zakończyła pracę nad esejami, które będą decydowały o awansie do finału i trzydniowym pobycie w Warszawie, połączonym z wizytą w rezydencji Ambasadora USA w Polsce. Agata w swojej pracy przeanalizowała pojęcie „baniek komunikacyjnych” w kontekście amerykańskiego rynku medialnego i ich wpływu na polaryzację polityczną w społeczeństwie. Emilia wybrała temat o „odwróconym rasizmie” (reverse racism) we współczesnych Stanach Zjednoczonych, natomiast Wiktor przeanalizował kulturowe i społeczne przyczyny popularności w USA filmów o komiksowych „super bohaterach”.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
13 stycznia 2020

Pierwsze dziecko urodzone w powiecie lublinieckim w 2020 r. to chłopczyk!

W sylwestrową noc, kiedy większość z nas bawiła się na balach, a niebo rozbłyskiwały fajerwerki, w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu na świat przyszedł pierwszy w 2020 r. mieszkaniec naszego powiatu. Antoś urodził się 27 minut po północy, ważył 3940 g i mierzył aż 60 cm. Szczęśliwymi rodzicami chłopca są Państwo Iwona i Jan Szymankowie ze Strzebinia, gdzie w domu na Antosia czeka jeszcze brat Kacper. - Nie mogłabym sobie wyobrazić lepszego powitania Nowego Roku – mówiła wzruszona mama. Od władz powiatu lublinieckiego rodzice otrzymali list gratulacyjny, natomiast mały Antoś – dużego misia.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
7 stycznia 2020

Śląscy samorządowcy domagają się sprawiedliwego finansowania

Zrekompensowanie ubytków we wpływach z tytułu udziałów w podatku dochodowym, zwiększenie wydatków z budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia oraz zabezpieczenie środków na pełne sfinansowanie realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej – to postulaty samorządów zrzeszonych w Śląskim Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP). Stanowiska w tej sprawie zostały przyjęte podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ŚZGiP, która odbyła się dziś w Rudzie Śląskiej.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Czwartek
2 stycznia 2020

Finał "Dni Mickiewiczowskich"

12 grudnia w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbył się finał „Dni Mickiewiczowskich”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła.

Podczas uroczystości utwory wybitnego poety zaprezentowały m.in.: Marcelina Bryła ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Woźnikach, Milena Jaksik z Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie, Iga Habrajska z Zespołu Placówek Szkolno-Przedszkolnych w Herbach oraz uczennice z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza: Emilia Zalas, Aleksandra Just, Natalia Saflik i Patrycja Wichary. Ponadto na scenie wystąpiły także zespoły: klasa 1b1, 1c1oraz 2c.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
24 grudnia 2019
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348