STY
Zapraszamy na promocję książki autorstwa Michała Mędlewskiego „Tajemnica Czarnego Lasu” 27 lutego 2020 r. o godz. 17.00 LUBITEKA  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy  (Lubliniec, ul. Sportowa 3)

Zapraszamy na promocję książki autorstwa Michała Mędlewskiego „Tajemnica Czarnego Lasu” 27 lutego 2020 r. o godz. 17.00 LUBITEKA Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy (Lubliniec, ul. Sportowa 3)

Wiosną 2019 roku Bartłomiej Zbączyniak – przewodniczący działającej w Hufcu ZHP Komisji Historycznej im. hm. Krystyny Rożniewskiej – odwiedził Bożenę Mędlewską-Pankowską, szukając pamiątek związanych z międzywojennym harcerstwem. Przypadkiem dowiedział się, że jej zmarły wiele lat wcześniej ojciec nie tylko był harcerzem, ale również autorem dzieła, w którym opisał swoje młodzieńcze przygody. Życzeniem córki autora było sfinalizowanie tej publikacji. Pomocną dłoń wyciągnęło do lublinieckich harcerzy Starostwo Powiatowe w Lublińcu, które sfinansowało publikację tekstu opracowanego przez Bartłomieja i Monikę Zbączyniaków, Marcina Gajka (syna jednego z bohaterów) oraz Katarzynę Myrcik.

–  Mam nadzieję, że powieść się spodoba i z zainteresowaniem przeczytają ją lublinieccy harcerze i mieszkańcy miasta, bo jest tego warta – podsumował swoje starania o publikację Bartłomiej Zbączyniak.

„Tajemnica Czarnego Lasu” to powieść, której bohaterem jest Romek Malewski – harcerz i uczeń lublinieckiego gimnazjum. Biwak w Woźnikach, obóz w Czarnym Lesie, harcerskie ogniska dają tej książce swoistą ramę kompozycyjną. Najważniejsze w niej jest jednak tło – autentyczne wydarzenia, które pojawiają się już od pierwszej strony powieści: przyłączenie Lublińca do Polski w 1922 roku, wyjazd wojsk brytyjskich, działanie bojówek niemieckich na terenie przygranicznym, dramatyczne i niebezpieczne sytuacje, atmosfera pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Niewątpliwym walorem tej książki są również sylwetki autentycznych postaci. Znajdujemy wśród nich Roberta Maksarę, Konrada Bazarnika, Alojzego Gajka – przyjaciół autora ukrywającego się pod nazwiskiem głównego bohatera, Romka Malewskiego. Są tu też osoby ważne dla historii miasta: doktor Franciszek Willert, kierownik szkoły Jakub Bazarnik i jej dyrektor Rudolf Markiton czy ksiądz Jan Szymała.

Dla koneserów i miłośników będzie to okazja do zapoznania się z fragmentem historii miasta oraz zdobycia bezpłatnego egzemplarza „Tajemnicy Czarnego Lasu”.

Impreza towarzysząca

WYSTAWA DAWNYCH POCZTÓWEK

PRZEDSTAWIAJĄCYCH LUBLINIEC

Powieść sfinansowana z budżetu Powiatu Lublinieckiego