Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Obsługujemy klientów w godzinach:

Lokalizacja:

Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu

ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)
Adres korespondencyjny:

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

690439-powiatgranica.svg
2210 ha
powierzchnia lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa nadzorowanych przez właściwe służby
a2b66e-mapa.svg
średnia liczba spraw prowadzonych z zakresu gospodarowania odpadami
6d7f8b-klienci.svg
średnia liczba spraw prowadzonych z zakresu wyłączeń z produkcji rolniczej
fc0cb2-operaty.svg
liczba wydanych średniorocznie zaświadczeń z UPUL

Najczęściej zadawane pytania:

Nie. Wniosek o zaświadczenie o uproszczonym planie można złożyć poprzez platformę ePUAP, za pośrednictwem operatora pocztowego lub poprzez złożenie wniosku w kancelarii podawczej Starostwa.

W celu uzyskania zaświadczenia o uproszczonym planie urządzenia lasu należy pobrać i uzupełnić wniosek zamieszczony na stronie Starostwa Powiatowego w Lublińcu – druki do pobrania -Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Następnie dokonać opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia w wysokości 17,00 zł oraz dowód jej wniesienia dołączyć do wniosku. W przypadku prowadzenia sprawy przez pełnomocnika, dołączyć oryginał pełnomocnictwa wraz z dokonaniem opłaty skarbowej w wysokości 17 zł z tytułu pełnomocnictwa.

Wniosek o wydanie zaświadczenia może złożyć osoba posiadająca interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego (np. zbywca lub nabywca gruntu).

Zgodnie z art. 217 §3 Kodeksu postępowania administracyjnego zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni (w przypadku uzupełnień braków wniosku termin może ulec zmianie).

Zasady usuwania drzew z terenów zadrzewionych reguluje ustawa o ochronie przyrody. Dla nieruchomości będących własnością osób prywatnych decyzje wydaje wójt, prezydent lub burmistrz, a w przypadku nieruchomości stanowiących własność/współwłasność gminy – decyzje wydaje starosta.

W sprawach dotyczących rejestracji zwierząt egzotycznych, objętych ograniczeniami w handlu, należy wystąpić do Starosty.

Nie. W tej sprawie należy zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej dotyczy gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego.

W celu uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntu rolnego z produkcji rolniczej należy pobrać i uzupełnić wniosek zamieszczony na stronie Starostwa Powiatowego w Lublińcu – druki do pobrania -Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz dołączyć:

• Ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu lub jeżeli inwestor posiada - wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (kopia).
  • Projekt zagospodarowania terenu wraz z bilansem terenu z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach w stosunku do każdej działki, wyrażonej w pełnych m2 lub z dokładnością do 0,0001 ha. Plan zagospodarowania działki winien być sporządzony na kopii mapy do celów projektowych (1:500), przyjętej do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, podpisany i opieczętowany przez projektanta.
  • Jeżeli inwestor posiada: wypis z rejestru gruntów, mapa ewidencyjna, mapa klasyfikacyjna.
  • W przypadku gdy wnioskodawcą nie jest właściciel gruntu należy dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością.
  • Gdy działka jest współwłasnością kilku osób, zaś wnioskodawcą tylko jedna z nich należy dołączyć pełnomocnictwa od pozostałych współwłaścicieli do wystąpienia z wnioskiem o wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej oraz do reprezentowania w prowadzonym postępowaniu.
  • W przypadku ustanowienia pełnomocnika należy dołączyć do akt sprawy oryginalny dokument pełnomocnictwa i potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej.
  • W celu obniżenia należności za wyłączenie gruntu rolnego z produkcji rolniczej dokument określający wartość rynkową gruntu objętego inwestycją np. aktualny akt notarialny z ceną gruntu lub operat szacunkowy (nie dotyczy budynku mieszkalnego na pow. do 500m2).

Opłaty skarbowe należy wpłacać na konto Urzędu Miejskiego w Lublińcu, ul. Paderewskiego 5, 42-700 Lubliniec, nr rachunku 33 1050 1142 1000 0005 0096 6783

Utworzony: Wtorek 26 maja 2015 14:32:21 przez: Mirosław Włodarczyk