Ogólnopolska konferencja prowadzona przez absolwenta Zespołu Szkół Ogólnokształcaco-Technicznych

Piątek 26 kwietnia 2024 15:23Autor: Piotr Anioł Uczeń 4 Klasy Technikum  Informatycznego ZSOTCzas czytania: 2 min.

W Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu mieliśmy okazję wziąć udział w webinarze zatytułowanym „You don't need to be a scientist to do rocket science” („Nie musisz być naukowcem, żeby zajmować się rakietami kosmicznymi”),  organizowanym w ramach działań projektu UNIVERSEH (Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi Ludzkości) działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie dwóch klas:  4TI i 2TI. Na początku konferencji współprowadząca spotkania przedstawiła działanie Koła Naukowego AGH Space Systems. Opowiedziała nieco o planowanych projektach, o uczelniach, które również są zaangażowane w działanie koła, a także o celach zaplanowanych na najbliższe lata.

Drugą część webinaru poprowadził absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu, a obecnie student Informatyki Stosowanej AGH - Aleksander Kopyto. Olek szczegółowo opisał zadania i funkcje uczestników koła, a także sprzęt, którego studenci używają. Zajmują się m.in.: budową rakiet, pracami nad łazikami marsjańskimi, a nawet badaniami wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe, posługując się do tych celów specjalnymi balonami. Przedstawił, z czego składają się tworzone przez nich rakiety, jakie funkcje pełnią ich poszczególne części, jak wygląda sam proces ich budowy, a także czym są zasilane. Dodał również, że studenci używają rakiet wyłącznie do celów konkursowych, jednak ich marzeniem jest wysłać swoją rakietę w kosmos. Następnie został poruszony temat wspomnianych już konkursów. Dowiedzieliśmy się, że proces budowy rakiet składa się   z wielu etapów, a także, że aby brać w nich udział, należy spełnić szereg wymagań. Mimo rywalizacji jest to jednak świetna okazja, żeby poznać nowych ludzi i wymienić się wiedzą. Członkowie koła odnieśli już wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, czego przykładem są zdobyte: 1. miejsce w International Rover Challenge 2023, Canadian International Rover Challenge 2023 i European Rover Challenge 2023 i 2022, 4. miejsce w Spaceport America Cup 2023, 3. miejsce w Spaceport America Cup 2022 czy 1. miejsce w Virtual Spaceport America Cup 2021.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zadać studentowi kilka pytań. Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i dopytywali o rakiety hybrydowe, o których wyczerpująco opowiadał Olek. Przedstawił również sam proces rekrutowania do koła, a także swoją rolę w projekcie. Żegnając się z widzami, polecił wszystkim uczestnictwo w takich kołach, gdyż właśnie tu można rozwijać ciekawe pasje i odnaleźć siebie.

Uczestnicy spotkania składają serdeczne podziękowania Kołu Naukowemu AGH Space Systems za możliwość udziału w tej konferencji, która na pewno poszerzyła horyzonty uczniów, otworzyła ich na nowe doświadczenia i uświadomiła, że wielkie rzeczy dzieją się tuż za rogiem „Kazika”.

Utworzony: Piątek 26 kwietnia 2024 15:24:38 przez: Mirosław Włodarczyk