Projekt ERASMUS+ w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach - PSARY 2018 - OLYMPIC SPORTS IN NATURE

Piątek 15 czerwca 2018 09:34Czas czytania: 4 min.

Po niezapomnianym pobycie naszej młodzieży w hiszpańskiej Almerii, która odbyła się w marcu br., nadszedł czas na realizację drugiego punktu naszego projektu „Inclusion through a healthy mind and body”, tym razem w naszym kraju. W dniach 28 maja – 2 czerwca gościliśmy uczniów z partnerskich szkół w Hiszpanii, Szwecji i Niemiec, wraz z opiekunami i głównym koordynatorem wymiany: Alfredo Rodriguezem Valverde.

W poniedziałek 28 maja, po odebraniu naszych zagranicznych przyjaciół z lotnisk w Pyrzowicach i Balicach, pojechaliśmy do Krakowa. Przemierzyliśmy tam Trakt Królewski, z jego największymi atrakcjami: Zamkiem Królewskim na Wawelu, ulicą Kanoniczą i Rynkiem. Zwiedziliśmy również krakowski Kazimierz. Drugi dzień przeznaczony był na trekking po Ojcowskim Parku Narodowym. Przepiękne widoki rekompensowały trudy wędrówki, a ponieważ upał dawał nam się we znaki, przyjemnie było schłodzić się w podziemnej „lodówce” — Grocie Łokietka. W środę, po wizycie w Starostwie Powiatowym w Lublińcu, gdzie uczniowie obejrzeli prezentację o naszym regionie i otrzymali pamiątkowe upominki od starosty Joachima Smyły oraz jego współpracowników, był czas na warsztaty tańców ludowych w koszęcińskiej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po południu na szkolnym boisku w Psarach zorganizowaliśmy turniej sportowy, w którym prym wiodła ulubiona przez naszych uczniów piłka siatkowa. W najważniejszym meczu, w którym opiekunowie z różnych krajów zmierzyli się z międzynarodową reprezentacją uczniów, młodzi entuzjaści siatkówki musieli uznać wyższość swoich nauczycieli.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się w trakcie kolejnej wymiany młodzieży, w niemieckim Rovershagen. Czwartek był dniem przeznaczonym na rajd rowerowy. Około południa wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku Zielonej, korzystając z bezpiecznego, poprowadzonego leśnymi duktami szlaku „Leśno Rajza”. Nad zalewem w Zielonej był czas na lody i tradycyjny śląski obiad z roladą, kluskami i modrą kapustą. I mimo że ambitne plany zwiedzania terenów zalanej kopalni Bibiela-Pasieki pokrzyżowały nam pomruki przetaczającej się wokół zalewu burzy, to i tak ten dzień był bardzo udany. Kolejny dzień — Dzień Dziecka — rozpoczęliśmy od zwiedzania wpisanej w 2017 roku na listę UNESCO Kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach, która wywarła ogromne wrażenie na naszych gościach. Wielka w tym zasługa wspaniałych przewodników, którzy ze swadą opowiadali o życiu i ciężkiej pracy tarnogórskich gwarków. Po wizycie w Urzędzie Gminy w Woźnikach, gdzie Burmistrz Woźnik pan Alojzy Cichowski przedstawił naszym gościom sporo informacji o naszej gminie i przekazał pamiątkowe foldery, nadszedł czas na kolejny rodzaj aktywności sportowej — Archery Tag, czyli skrzyżowanie strzelania z łuku z paintballem.

Ta niezwykle dynamiczna gra terenowa bardzo przypadła do gustu wszystkim uczestnikom wymiany. Realizowaliśmy różne scenariusze gry, a w ostatecznym starciu uczniowie kontra nauczyciele znowu górą byli przedstawiciele starszego pokolenia, co piszący te słowa odnotowuje nie bez satysfakcji (zmąconej nieco potężnymi zakwasami w następnym dniu ;) Pięć dni wypełnionych różnorodnymi zajęciami minęło bardzo szybko i przyszła pora na pożegnanie, w którym nie zabrakło łez. Zagraniczni goście  zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, byli zachwyceni naszą  gościnnością i bardzo wysoko oceniali atrakcyjność programu wymiany i jej organizację. Kolejne spotkania w ramach wymiany młodzieży odbędą się w przyszłym roku w niemieckim Rovershagen i szwedzkim Kunsangen niedaleko Sztokholmu i wezmą w nich udział również przyszli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Psarach. Z pewnością warto wziąć udział w tym projekcie, w całości finansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Trudno przecenić wartości takiej wymiany młodzieży: to nie tylko możliwość praktycznego doskonalenia języka angielskiego i zrozumienie, jak bardzo jego znajomość jest potrzebna w dzisiejszych czasach, ale także poznawanie innych kultur, poczucie dumy z piękna naszej ojczyzny i rodzimych tradycji oraz nawiązywanie międzynarodowych przyjaźni. Nie bez znaczenia jest również zrozumienie, jak ważna w życiu każdego człowieka jest aktywność fizyczna, fundament zdrowia każdego z nas.

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim, bez których ta wspaniała inicjatywa nie byłaby możliwa: nauczycielom z Hiszpanii, Niemiec i Szwecji, rodzicom, którzy gościli uczniów z tych krajów, oraz wszystkim nauczycielom Liceum, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu, m.in. pani Magdalenie Gojowczyk z mężem Sebastianem, pani Marzenie Imiołczyk, pani Sandrze Płaczek, panu Pawłowi Jankowskiemu, panu Marcinowi Kucharskiemu oraz paniom Justynie Rabędzie i Gabrieli Musik. Szczególne słowa podziękowania kieruję na ręce pani Anny Musik, z którą de facto wspólnie ustalaliśmy program wymiany i realizowaliśmy większość jej punktów. Słowa podziękowania kieruję także do włodarzy powiatu i gminy: pana Joachima Smyły i pana Alojzego Cichowskiego, którzy okazali wiele gościnności naszej międzynarodowej grupie.

Utworzony: Piątek 15 czerwca 2018 09:45:09 przez: Mirosław Włodarczyk