Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ››

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

KARTA USŁUG NR: WGK/16/2008

Informacje podstawowe:
Z wnioskiem mogą wystąpić osoby fizyczne będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanymi garażami, albo przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Niezależnie od przeznaczenia nieruchomości, z wnioskiem o przekształcenie mogą wystąpić osoby fizyczne, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa. Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego mogą wystąpić osoby fizyczne i prawne, będące właścicielami lokali oraz spółdzielnie mieszkaniowe, będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
Wymagane dokumenty:
  1. Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
  2. Aktualny odpis z księgi wieczystej.
  3. Odpis decyzji administracyjnej lub wypis umowy zawartej w formie aktu notarialnego ustanawiającego prawo użytkowania wieczystego.
  4. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego gminy, na terenie której położona jest nieruchomość, na dzień 13 października 2005 r.
Opłaty:
Opłata skarbowa od wniosku i załączników zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).
Termin:
Art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).
Komórka odpowiedzialna:
Wydział Geodezji i Kartografii
42-700 Lubliniec
ul. Paderewskiego 7 (pokój 26)

Tel. (34) 351 05 08
E-mail: geodezja@lubliniec.starostwo.gov.pl

Miejsce składania wniosku:
Kancelaria Starostwa Powiatowego w Lublińcu (ul. Paderewskiego 7) pokój nr 6 (parter).
Godziny urzędowania:
Poniedziałek-Piątek: 7:30-15:30
Tryb odwoławczy:
Organem odwoławczym w przypadku przekształcenia nieruchomości Skarbu Państwa jest Wojewoda Śląski, zaś w przypadku nieruchomości Powiatu Lublinieckiego jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 z późn. zm.).
Opracował:
Zatwierdził:
Blandyna Kąkol
Jarosław Wawrzyn - Naczelnik Wydziału WGK
Data sporządzenia:
Data aktualizacji:
2008-11-03
2009-10-12
Pliki do pobrania:
Karty usług WGM
Środa 27 maja 2015
Rozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoPowiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuJakość powietrzaMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneAkcja zimaKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych