Stop narkotykom i dopalaczom

Poniedziałek 7 grudnia 2015 13:20Czas czytania: 3 min.

W związku z ogólnopolską akcją profilaktyczną ogłoszoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych „Dopalacze kradną życie” Zakład Karny w Lublińcu pod honorowym patronatem Starosty Lublinieckiego, Burmistrza Miasta Lublińca i Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach zorganizował konferencję pod nazwą „Stop narkotykom i dopalaczom”.

Inspiracją do aktywnego działania był fakt, iż w Zakładzie Karnym w Lublińcu funkcjonuje jedyny w Polsce oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych. Konferencja odbyła się w dniu 25 listopada br. w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych, władz sądowniczych, służb mundurowych, dyrektorzy zakładów karnych i aresztów śledczych, psycholodzy jednostek penitencjarnych okręgu katowickiego, dyrektorzy szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz pedagodzy szkolni z powiatu lublinieckiego, dyrektorzy instytucji społecznych, pracownicy socjalni, jak również młodzież lublinieckich szkół średnich.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni specjaliści i praktycy na co dzień pracujący z osobami uzależnionymi. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. dr Anna Bazylewicz - Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu z wystąpieniem „Narkotyki i dopalacze”, Kornelia Gwiazdowska - Sędzia Sądu Rejonowego w Lublińcu, Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, która przedstawiła problematykę środków przeciwdziałania i zwalczania uzależnień nieletnich w świetle ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ksiądz Biskup Antoni Długosz opowiedział zebranym o ośrodku dla osób uzależnionych Betania, natomiast Krzysztof Czekaj - Dyrektor Zakładu Lecznictwa Odwykowego „Szansa” w Pławniowicach” przedstawił problem uzależnienia z perspektywy terapeuty. Swoje doświadczenia terapeutyczne w pracy z kobietami uzależnionymi od narkotyków przedstawiła również Anna Perkowska - kierownik działu terapeutycznego Zakładu Karnego w   Lublińcu.

Podczas konferencji wystąpiły też osoby, które opowiedziały swoje historie życia w nałogu. Jedną z nich była osadzona kobieta odbywająca karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Lublińcu realizująca program terapeutyczny w oddziale dla osób uzależnionych od środków odurzających i psychotropowych.

Na zakończenie konferencji grupa teatralna z Zakładu Karnego w Lublińcu przedstawiła spektakl profilaktyczny pt. „Czysta karta” przygotowany pod kierunkiem por. Ewy Gimińskiej, wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych. W odegranych rolach na scenie osadzone opowiadały o doświadczonej przemocy domowej, zerwanych więzach z rodziną, zachowaniach związanych z zażywaniem narkotyków. W spektaklu został poruszony również problem zażywania dopalaczy i ich zgubnego skutku na życie i zdrowie.

Na potrzeby konferencji przygotowano materiały informacyjno - edukacyjne w postaci folderu opisującego zasady funkcjonowania oddziału terapeutycznego oraz uzyskano materiały z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Swoje stanowisko profilaktyczne wystawiła również Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna z Lublińca.

Podczas konferencji wskazano na trudny i złożony proces leczenia osób uzależnionych od narkotyków oraz to, jak ważne jest zintegrowane działanie pomocowe różnych instytucji. Stąd, aby nie dochodziło do zagrożeń życia i zdrowia ważna jest wczesna profilaktyka oraz edukacja szczególnie młodych osób, często eksperymentujących z narkotykami.

Konferencja zorganizowana przez Zakład Karny w Lublińcu w ramach lokalnej kampanii społecznej.

Utworzony: Poniedziałek 7 grudnia 2015 13:28:21 przez: Mirosław Włodarczyk