KWI
Szpital to nasza wspólna sprawa więc pomagamy!

Powiat pokrywa milionowe straty szpitala powiatowego

Wysokość kontraktu z NFZ nie pokrywa rzeczywistych kosztów leczenia pacjentów i funkcjonowania szpitala powiatowego w Lublińcu. Każdego roku w budżecie szpitala brakuje środków finansowych na bieżące funkcjonowanie, a w 100% te wydatki powinien pokrywać NFZ, jako jedyny płatnik SP ZOZ. Niestety, nie robi tego. Brakujące środki finansowe na bieżącą działalność szpitala przekazuje Powiat.

Zdrowie mieszkańców to sprawa priorytetowa, dlatego szpital powiatowy nigdy nie odeśle żadnego pacjenta nie udzielając mu pomocy, tylko dlatego, że wyczerpał mu się limit przyjęć i procedur medycznych, wyznaczonych przez NFZ. Fundusz stawia nas – samorządy - w bardzo trudnej sytuacji nie zabezpieczając odpowiedniej wysokości środków finansowych na  leczenie pacjentów. Misją szpitala jest leczenie, a obowiązkiem NFZ jest zabezpieczenie środków na to leczenie. Tych środków brakuje, więc samorząd zmuszony jest – dbając o zapewnienie opieki zdrowotnej mieszkańców – pokrywać te braki finansowe – mówi starosta Joachim Smyła.

W 2016 r.  SP ZOZ poniósł stratę w wyniku bieżącej działalności (m.in.: płace, energia, ogrzewanie, woda, leki, środki medyczne, badania laboratoryjne i inne) w wysokości 1.051.080,02 zł. Kwota ta w 100% powinna być pokryta przez NFZ w zakresie kontraktu. Niestety tak nie jest. Fundusz zaniża kontrakt na bieżące funkcjonowanie o kwotę tej straty, pomimo tego, iż jego obowiązkiem jest pełne pokrycie kosztów leczenia pacjentów ze składek zdrowotnych, które wszyscy opłacamy. Strata ta w całości pokrywana jest ze środków Powiatu.

W 2017 r. SP ZOZ poniósł stratę w wyniku bieżącej działalności w wysokości 1.960.385,34 zł. Strata ta również w całości pokryta została ze środków Powiatu.

Powiat oprócz pokrywania bieżących strat generowanych przez SP ZOZ spłaca zaciągnięty przez szpital kredyt na rozbudowę i wyposażenie w wysokości 7.660.080,19 zł.

Inwestycje w SP ZOZ

Ogromne środki finansowe Powiat przeznacza również na inwestycje w SP ZOZ. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja pomieszczeń, w których będzie znajdowała się apteka przyszpitalna. Na ten cel przeznaczona została kwota 250.000 zł, wyremontowane zostaną również łazienki na bloku operacyjnym. Inwestycja ta będzie kosztowała Powiat  30.000 zł. Uchwałą Rady Powiatu z dnia 18 kwietnia br. przekazano również dotację na zakup nowego, cyfrowego aparatu RTG dla potrzeb SP ZOZ w kwocie 850.000 zł. W związku z tym, że jest to aparat całkowicie cyfrowy będzie możliwość pełnej integracji pomiędzy aparatem RTG a szpitalnym systemem informatycznym. Lekarz korzystając z komputera we własnym gabinecie lekarskim zleca badanie RTG, a następnie po wykonaniu badania otrzymuje zdjęcie i opis na swój komputer. Taka opcja przyspieszy proces leczenia, gdyż omijamy czas potrzebny na nagranie płyty CD ze zdjęciem i wydruk opisu badania. Nowy aparat RTG zgodnie z zawartą Umową ma zostać zamontowany i uruchomiony w szpitalu do końca maja br. Następnie konieczne jest jeszcze uzyskanie stosownych pozwoleń od Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego. Pierwsze badania na nowym, cyfrowym aparacie RTG będą mogły być realizowane już na początku czerwca br.

Tomasz Barczyk
Ogłoszenia, komunikaty
Piątek 20 kwietnia 2018
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych