KWI
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania MAGAZYNU SPOŁECZNO-KULTURALNEGO

W Starostwie Powiatowym w Lublińcu (pokój 21) i urzędach gmin powiatu dostępne jest kolejne wydanie magazynu społeczno‑kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”. W numerze znajdziecie Państwo kontynuację cyklu „Śladami historii. Dwory i pałace Ziemi
Lublinieckiej”, w którym autor – Bogusław Hrycyk opisał dwór myśliwski Czarny Las w Lublińcu. Z artykułu Mariana Mańki dowiecie się Państwo, co pisał o wiośnie, pokoju i modlitwie młody kleryk Alfons Mańka w swoich Dzienniczkach, natomiast Arkadiusz Baron poszukując informacji w archiwach przekaże Państwu dużą dawkę wiedzy na temat Komisji Generalnej dla Śląska we Wrocławiu oraz wsi Molna w roku 1819. Andrzej Musioł natomiast w swoim artykule uchyli tajemnicy lublinieckiego obrazu św. Mikołaja, który widnieje na zewnętrznej ścianie kaplicy K. Boromeusza (kościół pw. św. Mikołaja w Lublińcu) od strony ul. Kilińskiego. W numerze przybliżymy Państwu również kilka ciekawych szczegółów z życia księdza Emila Szranka.

Wiedzę tę zaczerpnęliśmy z prywatnego archiwum lublinieckiego chirurga Michała Janusza. W numerze również: „Wątki lublinieckie w literaturze polskiej” autorstwa Edwarda Przebieracza, „Rondo imienia Władysława Opolczyka w Lublińcu autorstwa Sebastiana Ziółka, „Kolonie w pałacu hrabiego Ballestrema w 1946 r. autorstwa Marzeny Kozy oraz „Dzieje szkolnictwa w Woźnikach w latach 1918–1945, które opracował Mariusz Żymierski. W cyklu „Wielcy ludzie naszej ziemi” Jan Myrcik przybliżył Państwu sylwetkę ojca
Alfonsa Kupki z Ciasnej nazywanego „Wielkim Misjonarzem” i „Wielkim kaznodzieją”, mającego ogromne zasługi w tworzeniu placówek misyjnych w Kamerunie, na Madagaskarze, na Ukrainie i Białorusi. Miłośników tematyki kolejowej z pewnością zainteresuje tekst Zbigniewa Chromika „Magistrala węglowa Śląsk‑Porty”, natomiast pasjonatów legend zapraszam do zapoznania się z podaniami na temat powstania nazwy: Lubliniec, Woźniki i Dobrodzień.

W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem znalazła się fotografia obecnej ulicy Lompy (dawnej Tarnowitzerstrasse – Tarnogórskiej) oraz obecnej ulicy Mickiewicza (dawnej Rosenbergerstrasse, czyli Oleskiej) Zapraszam do lektury.

Pliki do pobrania:
Wtorek 9 kwietnia 2019
Działki na sprzedażRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoPowiatowe Centrum Usług SpołecznychBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoZnajdź wydziałE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuMultimedialny przewodnik po Ziemi LublinieckiejPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneAkcja zimaKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych