XV wizyta gości z Reihnfelden w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu

Piątek 6 maja 2016 10:03Czas czytania: 2 min.

Dzięki doskonałej współpracy ze starostą, Joachimem Smyłą, wymiana między naszymi szkołami rozwija się coraz lepiej - tak posumował wizytę niemieckiej młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu Heinz Thomann, nauczyciel Gewerbeschule w Reihnfelden i od 2001 roku organizator wymiany młodzieży między zaprzyjaźnionymi szkołami.

Wizyta w Lublińcu i spotkanie z dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych - Jolantą Kardas, była zwieńczeniem kolejnego spotkania szkół z Polski i Niemiec. W tym roku uczniowie i nauczyciele szkół z Lublińca i Reihnfelden spotkali się w ostatnim tygodniu kwietnia, by zwiedzić Wrocław i oddać hołd pomordowanym w Auschwitz. Obóz w Oświęcimiu i Brzezince jest każdego roku obowiązkowym punktem wizyty niemieckiej młodzieży w Polsce.

- To było dla mnie szczególne przeżycie, bardzo smutne, ale bardzo ważne - powiedział pochodzący z Korei Południowej 19-letni James.

Grupa młodzieży pod opieką Heinza Thomanna, Christel Crimi i Richarda Krischaka ze strony Reihnfelden oraz Marty Opalskiej i Sławomira Domańskiego spotkały się we Wrocławiu 25 kwietnia. Pierwszym punktem wspólnego zwiedzania była wycieczka na 49 piętro Sky Tower, które znajduje się 212 metrów n.p.m. Z punktu widokowego najwyższego w Polsce budynku rozciąga się piękna panorama Wrocławia. Widok ten był dobrym początkiem zwiedzania jednego z najpiękniejszych polskich miast.

Kolejne dwa dni poświęcone były na zwiedzanie Wrocławia: wrocławski Rynek, pełen zabytków Ostrów Tumski, ZOO i nowoczesne Afrykarium, Panorama Racławicka, która do dziś robi duże wrażenie na widzach, w końcu rejs po Odrze i zwiedzanie Wrocławia z perspektywy drugiej co do długości polskiej rzeki – taki program nie pozwalał uczestnikom wizyty na odrobinę nudy. Czwarty dzień poświęcony był w całości zwiedzaniu hitlerowskiego obozu śmierci w Oświęcimiu. Ten punkt wizyty głęboko poruszył wszystkich i inspirował do głębszych refleksji na temat historii, kwestii żydowskiej i relacji między naszymi narodami. Powrotna podróż do Lublińca minęła w takim podniosłym nastroju.

Piątek, ostatni już dzień wizyty, poświęcony był na spotkanie w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu i spotkaniu z jej dyrektorem - Jolantą Kardas. Goście z Reihnfelden mogli poznać polski system kształcenia, historię i dzień współczesny lublinieckiej szkoły oraz zmiany, które w niej zaszły w ostatnim czasie – jak przebiegała rozbudowa budynku i unowocześnienie bazy dydaktycznej.

Już w czerwcu uczniowie naszej szkoły odwiedzą szkołę w Reihnfelden oraz będą poznawać Stuttgart z jego licznymi atrakcjami.

- Wymiana polsko-niemiecka w powiecie lublinieckim kwitnie i pozwala lepiej zrozumieć współczesną Europę młodym ludziom – taki wniosek nasuwa się po kolejnym spotkania uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły w Niemczech - mówi Jolanta Kardas dyrektor ZSZ w Lublińcu.

Utworzony: Piątek 6 maja 2016 10:26:26 przez: Tomasz Barczyk