Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
29
KWI
Zapraszamy do lektury magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”.

Zapraszamy do lektury magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”.

Czasopismo dostępne jest w Starostwie Powiatowym w Lublińcu (przy wejściu głównym), budynku Centrum Usług Społecznych w Lublińcu przy ul. Sobieskiego w Lublińcu oraz wybranych sklepach i kioskach. Można je również pobrać ze strony internetowej  www.lubliniec.starostwo.gov.pl.

W numerze Bogusław Hrycyk – w artykule „Alpejskie krainy – góry i jeziora –zrelacjonował wyjazd Stowarzyszenia Absolwentów LO i LE im. A. Mickiewicza w Lublińcu do tego urokliwego zakątka Europy. Andrzej Musioł przybliżył postać Roberta Zowady, którego firma wybudowała m.in. Śląski Zakład Głuchoniemych, Grotę Lourdzką przed kościołem św. Stanisława Kostki w Lublińcu czy wieżę ciśnień w Lublińcu.

W numerze również: „W setną rocznicę Plebiscytu Górnośląskiego” autorstwa Krzysztofa Kanclerza, „Dzieje szkolnictwa w Ligocie Woźnickiej” autorstwa Mariusza Żymierskiego i artykuł Edwarda Przebieracza „Ziemia Lubliniecka w Wydawnictwie św. Macieja Apostoła 2020”. Zawiłe losy Oddziału Rehabilitacji w Kochcicach opisała Marzena Koza, Michał Janusz natomiast podjął się opisania losów generała Leopolda Okulickiego. Sebastian Ziółek składając życzenia urodzinowe i dziękując za pracę na rzecz edukacji – Ludwikowi Markowiakowi, opisał jego postać i pedagogiczne sukcesy. Miłośników tematyki kolejnictwa na pewno zainteresuje tekst Zbigniewa Chromika „Stare Herby w wirach historii”, w który opisuje dzieje dwóch stacji kolejowych w Herbach: stacji Herby Stare (Śląskie) i Herby Ruskie (Polskie).

Kiedy wybudowano pierwszy kościół w Lublińcu? Na to pytanie – zgrabnie poruszając się między historią a legendą – starała się odpowiedzieć Teresa Machnik z Dominiką Łupierz.
W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem zamieściliśmy zdjęcie obecnej ulicy Lompy, która wcześniej nosiła nazwę Tarnogórskiej i zdjęcie budynku, w którym kiedyś znajdowała się poczta, a obecnie mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zapraszam do lektury!
Aneta Konieczny

Pliki do pobrania:
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia w Powiecie
Dodano: 09:25:27
Czwartek 29 kwietnia 2021
Link publikacji:
Link
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348