Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
KWI
Zapraszamy do lektury magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”.

Czasopismo dostępne jest w Starostwie Powiatowym w Lublińcu (przy wejściu głównym), budynku Centrum Usług Społecznych w Lublińcu przy ul. Sobieskiego w Lublińcu oraz wybranych sklepach i kioskach. Można je również pobrać ze strony internetowej  www.lubliniec.starostwo.gov.pl.

W numerze Bogusław Hrycyk – w artykule „Alpejskie krainy – góry i jeziora –zrelacjonował wyjazd Stowarzyszenia Absolwentów LO i LE im. A. Mickiewicza w Lublińcu do tego urokliwego zakątka Europy. Andrzej Musioł przybliżył postać Roberta Zowady, którego firma wybudowała m.in. Śląski Zakład Głuchoniemych, Grotę Lourdzką przed kościołem św. Stanisława Kostki w Lublińcu czy wieżę ciśnień w Lublińcu.

W numerze również: „W setną rocznicę Plebiscytu Górnośląskiego” autorstwa Krzysztofa Kanclerza, „Dzieje szkolnictwa w Ligocie Woźnickiej” autorstwa Mariusza Żymierskiego i artykuł Edwarda Przebieracza „Ziemia Lubliniecka w Wydawnictwie św. Macieja Apostoła 2020”. Zawiłe losy Oddziału Rehabilitacji w Kochcicach opisała Marzena Koza, Michał Janusz natomiast podjął się opisania losów generała Leopolda Okulickiego. Sebastian Ziółek składając życzenia urodzinowe i dziękując za pracę na rzecz edukacji – Ludwikowi Markowiakowi, opisał jego postać i pedagogiczne sukcesy. Miłośników tematyki kolejnictwa na pewno zainteresuje tekst Zbigniewa Chromika „Stare Herby w wirach historii”, w który opisuje dzieje dwóch stacji kolejowych w Herbach: stacji Herby Stare (Śląskie) i Herby Ruskie (Polskie).

Kiedy wybudowano pierwszy kościół w Lublińcu? Na to pytanie – zgrabnie poruszając się między historią a legendą – starała się odpowiedzieć Teresa Machnik z Dominiką Łupierz.
W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem zamieściliśmy zdjęcie obecnej ulicy Lompy, która wcześniej nosiła nazwę Tarnogórskiej i zdjęcie budynku, w którym kiedyś znajdowała się poczta, a obecnie mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zapraszam do lektury!
Aneta Konieczny