ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Przewodnik turystyczny - Powiat Lubliniecki

Witamy Cię turysto w Powiecie Lublinieckim, na Śląsku!

Pewnie jesteś zdziwiony, bo Śląsk kojarzy Ci się z kopalniami i industrialnym krajobrazem w odcieniach szarości.

Otóż – nasz drogi wędrowco – jesteś w błędzie. Znajdujesz się właśnie w zielonym zakątku Śląska!

Ziemia Lubliniecka zarówno pod względem historycznym jak i gospodarczo-społecznym związana jest ze Śląskiem. Mieszkańcy tych ziem w historycznych głosowaniach i plebiscytach zawsze opowiadali się za przynależnością do Ziemi Śląskiej. Ślązacy to wspaniali, bardzo gościnni i otwarci ludzie, również gwara, którą posługują się rdzenni mieszkańcy świadczy o śląskości tego regionu, więc „ witojcie u nos, obejrzyjcie i poznejcie klimat nadszyj ziymi, zoboczcie co u nas piyknego, spróbujcie naszego jedzynia i maszkiejtów, poznejcie  nos – Ślónzoków i wróćcie sam zaś!”.

Wybraliśmy dla Ciebie miejsca, które musisz zobaczyć, żeby powiedzieć „tak, zwiedziłem powiat lubliniecki”. Znajdziesz tu skrót informacji o miejscach i zabytkach wartych odwiedzenia. Jeżeli jednak jesteś niestrudzonym odkrywcą nowych miejsc, eksploatatorem  żądnym głębszych pokładów wiedzy, zachęcamy do skorzystania z nieograniczonych zasobów Internetu.

Zaproponujemy Ci również miejsca, gdzie możesz zarezerwować nocleg (uwzględniając zasobność Twojego portfela), spędzić miło czas gdy pogoda nie nastraja do zwiedzania oraz posmakować naszych lokalnych specjałów.

73d571-przezpowiat2.jpg 

KRÓTKO, GDZIE JESTEŚ

Powiat Lubliniecki położony jest na Wyżynie Śląskiej, w północno-zachodniej części województwa śląskiego, pomiędzy rzekami Małą Panwią na południu, a Liswartą na północnym wschodzie. Zajmuje powierzchnię ok. 822 km2,  zamieszkały jest przez ok. 80 tys. mieszkańców.

Historycznie od zarania dziejów jest częścią Śląska, z którym od początku dzieli losy przynależąc do władztwa Piastów – książąt opolskich.

Administracyjnie w skład powiatu wchodzą dziś: miasto Lubliniec, miasto-gmina Woźniki oraz gminy: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin i Pawonków.

Powiat ma charakter rolniczo-przemysłowy. Około 50% jego powierzchni zajmują lasy z dużą liczbą stawów, zbiorników i cieków wodnych. Bogactwo przyrodnicze to m.in.: rezerwaty „Mikuliny”, „Cisy nad Liswartą”, Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą”, „Rajchowa Góra” czy „Góra Grojec”.

Wybierz część którą planujesz zwiedzić:

Lubliniec i okolice

Spacerkiem po Lublińcu

Drogi turysto!

Jesteś w jednym z najstarszych miast w Polsce, w średniowiecznym grodzie, który kryje w sobie wiele ciekawych miejsc i tajemnic, któremu od 2008 r. patronuje Edyta Stein. Chcemy Ci pokazać nasze miasto mniej konwencjonalnie. Gotów na wycieczkę? Zatem w drogę!

cb660c-spacerzrodzina.jpg

Wyznacz trasę do tego miejsca

Znajdziesz go na pewno, tym bardziej że umieszczono na nim tablicę upamiętniającą Pawła Golasia – wybitnego powstańca śląskiego. A teraz spójrz w prawo – budynek Cechu Rzemiosł Różnych to dawny ratusz z 1821 r. W tym miejscu odczujesz też obecność innej postaci związanej z miastem – stoisz przecież obok fontanny z rzeźbą Edyty Stein, właściwie małej Edytki spędzającej wakacje u dziadków – Adelajdy i Salomona Courant. Za chwilę dojdziemy do ich kamienicy. Jednak najpierw podejdź do figury św. Jana Nepomucena, która w przeszłości kilka razy zmieniała miejsce, by ostatecznie wrócić na rynek.

RynekDSC_5887DSC_5876
DSC_5901
Wyznacz trasę do tego miejsca

Później Mały Rynek stał się miejscem dla choinki bożonarodzeniowej, możesz to sprawdzić na archiwalnych zdjęciach. Dziś zobaczysz w tym miejscu rzeźbę plenerową przedstawiającą Edytę Stein autorstwa Stanisława Kowalczyka. Piękna, choć mała, przestrzeń Małego Rynku jest przyjemnie zacieniona przez rosnące tu wierzby. Leży jednak przy ruchliwej ulicy, którą biegnie tranzyt Częstochowa – Opole.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Czy zauważyłeś umieszczone w bruku małe tabliczki biegnące od muzeum do pomnika małej Edytki? Odczytasz z nich ważne daty i wydarzenia z życia świętej. Z lublinieckiego rynku – zgodnie ze średniowiecznymi schematami – wychodziły pod kątem prostym ulice. W dokładnych opracowaniach znajdziesz informację, że rynek pierwotnie miał kształt prostokąta. Dziś przypomina raczej kwadrat. Łatwo to sprawdzić, patrząc na przebieg ulicy Edyty Stein. Dochodzi ona do rynku po łuku, bo to właśnie od strony wschodniej przesunięto zabudowę po pożarze z początku XIX w., zmieniając prostokąt na kwadrat. Warto wspomnieć, że rynek nosi imię Konrada Mańki zamordowanego przez hitlerowców w 1942 r. za przynależność do organizacji konspiracyjnej.

Muzeum Pro Memoria Edith Stein - wewnętrzne drzwiMuzeum Pro Memoria Edith Stein - habit zakonny<p>Róg kamienicy w którym znajduje się muzeum Pro Memoria Edith Stein</p>
DSC_5909Pb023579Koci w Mikoaja
Wyznacz trasę do tego miejsca

Czy odczytałeś zapisaną tam liczbę? To wysokość bezwzględna dla miasta. Kiedy wejdziesz do kościoła, zobaczysz w ołtarzu głównym figurę patrona tego miejsca – św. Mikołaja. Ona też kryje pewną ciekawostkę. Zwróć uwagę na złote kule, które są jednym z atrybutów tego świętego. Co oznaczają? Pewnie bez trudu znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Koniecznie wejdź do kaplicy Cellarych. To ta po prawej stronie. Wzniesiona w 1648 r. przez Andrzeja Cellarego, właściciela dóbr lublinieckich, jest ozdobiona pięknymi freskami przedstawiającymi żywot Karola Boromeusza. Zwiedzając najstarszy kościół w Lublińcu musisz jeszcze podejść do ściany południowej, w której umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na pamiątkę pobytu w Lublińcu oryginalnego obrazu w 1655 r., kiedy to wywieziono go z Częstochowy przed szwedzkim oblężeniem Jasnej Góry.

Wychodząc z kościoła, skieruj się na zachód. Jesteś u zbiegu ulicy Konstantego Damrota i Józefa Piłsudskiego. Przed tobą piękna narożna kamienica, w której w XIX w. mieściła się drukarnia założona przez Konstantego Kolano. Od tego czasu zastosowanie budynku – jak to na ogół bywa – zmieniło się wiele razy.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Znajduje się tu również grota Matki Boskiej z Lourdes. Historia tego miejsca zaczęła się jednak od fundacji Franciszka Grotowskiego, który zapisał część swojego majątku na budowę sierocińca funkcjonującego od 1848 r. do I wojny światowej. Podupadający obiekt zakupili w 1922 r. Oblaci, organizując w nim Niższe Seminarium Duchowne. Dziś w tym budynku mieści się Zespół Szkół im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców.

Wychodząc główną bramą kieruj się w prawo w stronę Ronda Śląskiego. Po lewej stronie zobaczysz zaprojektowany w stylu skandynawskim budynek, w którym znajduje się Miejsko-Powiatowa Biblioteka im. Józefa Lompy w Lublińcu – Lubiteka.

Dominującym elementem architektonicznym wyróżniającym bibliotekę jest plaster miodu nawiązujący do pasji patrona biblioteki – Józefa Lompy, miłośnika pszczół. Obiekt nie zawiera barier architektonicznych i jest dostosowany nie tylko dla potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi, ale też dla osób słabowidzących. Od strony południowej – opadającej w stronę doliny Lublinicy, znajduje się tarasowy, ogólnodostępny ogród połączony ze zrewitalizowanym terenem rekreacyjnym nad Lublinicą. Aleja spacerowa nosi nazwę Bulwaru Europejskiego, została oddana do użytku w sierpniu 2020 r. i obejmuje ciągi pieszo-rowerowe, place zabaw i place rekreacyjne oraz tężnię solankową.

Pomnik św. Eugeniusza de MazenodKościół pw. św. Stanisława KostkiMiejsko-Powiatowa Biblioteka im. Józefa Lompy w Lublińcu – LubitekaWnętrze lubiteki
Hotel Zamek Lubliniec 1Hotel Zamek Lubliniec 2Hotel Zamek Lubliniec 3
Wyznacz trasę do tego miejsca

Spacerując ul. Grunwaldzką przechodzisz przez most nad Lublinicą. Warto dobrze się przyjrzeć jego balustradzie, znajdziesz na niej rok budowy mostu. Dochodzisz do pałacu neobarokowego nazywanego przez mieszkańców Zamkiem Lublinieckim. Jak się domyślasz, jego historia jest bardzo bogata w wydarzenia. Kolejne rozbudowy, przebudowy i zmiany właścicieli to materiał na osobne opracowanie. Obecnie – odrestaurowany – pięknie prezentuje się turystom, oferując miejsca hotelowe i restaurację.

Pałac neobarokowy w Lublińcu. Pierwotnie zamek „fortalicjum” Piastów Opolskich z XIV w. Przebudowany w XVII i XVIII w. Siedziba właścicieli Lublińca, m.in.: rodów Kochcicki, Cellary, Garnier, Grotowski. Od połowy XIX w. zamek pełnił różne funkcje publiczne, by tutaj Sąd Powiatowy, Starostwo Powiatowe, Szpital dla Chorych Umysłowo i Zakład Psychiatryczny. Za sprawą Fundacji Zamek Lubliniecki oraz obecnego właściciela obiekt został w 2010 r. - po 5 latach - odbudowany i ponownie zachwyca jak za czasów swojej świetności. W 2005 r., gdy zaczynała się odbudowa w zamku poza murami, zabytkowymi sklepieniami na parterze i kilkunastoma zabytkowymi stopnicami starej klatki schodowej nie zostało nic. Wszystkie elementy zostały odbudowane ogromnym nakładem sił i środków za sprawą wielkiej determinacji i wytrwałości gospodarzy. Obecnie mieści się tutaj Hotel Zamek Lubliniec oferujący 45 komfortowo wyposażonych pokoi w standardzie 4 gwiazdek i zachwyca jak za czasów dawnej świetności.

W 2012 r. w pradawnych piwnicach zamkowych otwarte zostało butikowe SPA, które według wielu uchodzi za jedno z najładniejszych w Europie. Niepowtarzalny urok tego miejsca powstał dzięki połączeniu nowoczesnego designu z surowymi, średniowiecznymi murami oraz idealnie dobranej iluminacji. Do dyspozycji gości jest panoramiczna sauna sucha oraz szklana łaźnia parowa, basen witalny oraz ścieżka wrażeń wodnych.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Bracia Seltenowie – Bernard i Ison – byli twórcami „Fundacji budowy szpitala dla leczenia biednych chorych bez różnicy na wyznanie”. Ich rodzina, przybyła do Lublińca w XIX w., była związana również z Wrocławiem, gdzie obaj fundatorzy spoczęli na cmentarzu żydowskim . Przeznaczyli oni ogromną sumę na zakup parceli, materiałów budowlanych oraz budowę szpitala, który rozpoczął działalność 1 czerwca 1882 r. Przeznaczenie tego budynku (później rozbudowanego) nie zmieniło się, stoisz przed Szpitalem Powiatowym.

Szpital Powiatowy w Lublińcu (SPZOZ)Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu 1
Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza 4Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza 2Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza 1
Wyznacz trasę do tego miejsca

Tradycje szkoły sięgają roku 1922.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Na cmentarzu pochowano dziadków patronki miasta – Adelajdę i Salomona Courant – oraz jej dwóch braci.

IMG_20210618_060519IMG_20210618_060412IMG_20210618_060902
8e2e9eobraz061574459obraz021D81f52obraz051
Wyznacz trasę do tego miejsca

Mogą działać na lądzie i w wodach śródlądowych w dowolnej szerokości geograficznej. Prowadzą akcje bezpośrednie, rozpoznanie specjalne oraz wsparcie militarne (m.in. szkolenie i doradztwo). JWK jest pierwszą jednostką wojsk specjalnych, która certyfikowała w NATO swoją zdolność do zapobiegania rozprzestrzenianiu się broni masowego rażenia (MERT). Swojego perfekcyjnego wyszkolenia dowiedli podczas misji zagranicznych, w których biorą udział od 2001 roku. Ich szlak bojowy wiedzie przez Macedonię, Irak, Pakistan, Syrię, Czad, Kongo i Afganistan. Za nimi setki niebezpiecznych operacji: prowadzili rozpoznanie specjalne i akcje bezpośrednie, rozbijali siatki terrorystyczne i zatrzymywali najgroźniejszych przestępców, likwidowali składy broni i materiałów wybuchowych. Jednostka przeznaczona jest do prowadzenia pełnego zakresu aktywności wojskowej wchodzącej w skład operacji specjalnych. Lublinieccy komandosi uczestniczyli w wielu międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych, m.in. w Iraku, Afganistanie, Syrii, Kongo i Pakistanie.(tu zdjęcie JWK) Idąc w kierunku ul. 11 Listopada, dojdziesz do ul. Żwirki i Wigury. Teraz skręć w prawo, aby dojść do ul. P. Stalmacha. Po prawej stronie mijasz dawną Restaurację Strzelnica, której powstanie związane było z powołaniem do życia w czerwcu 1811 r. Bractwa Kurkowego w Lublińcu. Wybudowany rok później mały domek z muru pruskiego, został zniszczony przez wojsko rosyjskie postępujące za wojskami Napoleona w 1812 r. Później powstał murowany piętrowy budynek, który stał się po kolejnych rozbudowach największą w mieście salą widowiskową. Urządzano tu rocznicowe obchody różnych świąt, widowiska teatralne i zabawy taneczne. W latach 30. XIX w. pisano, iż w Lublińcu istnieje „strzelnica wraz z urządzeniami do rozrywki”.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Budynek w przeszłości pełnił funkcję elektrowni produkującej prąd stały.

Zespołu Pieśni i Tańca Halka 1Zespołu Pieśni i Tańca Halka 2
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 1Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 2Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 3

Zgodnie z podaniem ludowym w tym miejscu już w 1272 r. książę Władysław Opolczyk (właściwa nazwa Władysław I Opolski) zbudował małą kapliczkę leśną. Prawie od samego początku towarzyszył kościołowi przytułek dla biednych usytuowany pierwotnie za bramą miejską. Budynek przytułku zniknął z krajobrazu miejskiego ostatecznie w 1966 r. Różne były losy tej świątyni w ciągu stuleci. Sięgając do nowszej historii, trzeba przypomnieć, że w latach 1926 – 1939 funkcjonowała tu parafia wojskowa pw. św. Michała Archanioła dla stacjonującego w mieście 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty. Podczas gruntownego remontu kościoła w 2014 r. odnaleziono piękny obraz przedstawiający św. Michała Archanioła. Uznany za bezpowrotnie zaginiony, był ukryty w ołtarzu bocznym. Może i drugi z obrazów – Błogosławieństwo żołnierza – kiedyś się odnajdzie?

Wyznacz trasę do tego miejsca

Gmina ewangelicka powstała w Lublińcu w 1816 r., zaś w 1848 r. przystąpiła do budowy wspomnianego kościoła. Szkoda, że decyzją władz powiatowych z 1972 r. z mapy miasta świątynia bezpowrotnie znikła.

Dino
ul. MickiewiczaBudynek starej poczty - obecnie MOPS

A my podążamy w górę ul. Mickiewicza. W domu nr 9, w którym przez kilkadziesiąt lat mieściła się poczta, urodził się w 1879 r. Hans Lammers – szef kancelarii III Rzeszy. Na skraju wioski Radzieje na Mazurach, między Wilczym Szańcem w Gierłoży a Mamerkami, znajduje się także jego wojenna kwatera. Będąc w Lublińcu, musisz jeszcze zobaczyć miejsce, gdzie do 3 września 1939 r. stała synagoga, kolejne potwierdzenie przedwojennej wielokulturowości społeczności Lublińca. Podejdźmy do domu nr 26. Został wzniesiony właśnie w miejscu dawnej synagogi spalonej przez Niemców w trzecim dniu wojny wraz z towarzyszącymi jej zabudowaniami (domek kantora, mykwa, altanka – dziś teren pawilonu meblowego). W bruku chodnika zauważysz pamiątkową tablicę. Nieopodal (ul. Mickiewicza 38) stał dom wybudowany przez Feliksa Koenigsbergera. Zetknąłeś się już z tym nazwiskiem, odwiedzając cmentarz żydowski. W 2015 r. podczas rozbiórki domu znaleziono na poddaszu dwie hebrajskie księgi liturgiczne, które prawdopodobnie uratowano z pożaru bożnicy.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Dzieli cię od tego miejsca niespełna kilometr. Wystrój świątyni posiada wiele nawiązań do judaizmu, z którego wywodzi się patronka miasta.

Kościół pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) 1Kościół pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) 2Kościół pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) 3
Kościół św. AnnyKościół św. AnnyKościół św. Anny
Wyznacz trasę do tego miejsca

Zbudowany w połowie XVII w. z fundacji Andrzeja Cellarego, posiada barokowy ołtarz z rzeźbami czterech ewangelistów, piękne zabytkowe obrazy i kartusz upamiętniający odbudowę kościoła w 1754 r. Przez pewien czas (1826 – 1850) był użytkowany przez ewangelików. Za ołtarzem głównym można zobaczyć kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II 20.06.1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do Polski. W latach 80. planowano bowiem przeniesienie kościoła na teren Steblowa. Założona w 1992 r. Fundacja Świętej Anny zadbała o gruntowny remont kościoła. Przesunięty o 10 m otrzymał nowe fundamenty, w rekonstrukcji ścian wykorzystano częściowo stare belki, założono instalację odgromową i alarmową. Obecnie pięknie się prezentuje w sąsiedztwie Alei Solidarności i Ronda Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Jest ona związana z pobytem marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublińcu 26 sierpnia 1922 r., celem uczczenia powstańców śląskich.

IMG_20210702_154734aIMG_20210702_154744a
PosmykPosmykPosmyk
Wyznacz trasę do tego miejsca

Kokotku można wypoczywać nie tylko latem uprawiając turystykę pieszą, rowerową i konną, ale również zimą, jeżdżąc na nartach biegowych. Największym akwenem jest Posmyk, liczący około 1,7 km długości i nieco mniej niż 1 km szerokości. Nad nim też ulokowały się ośrodki wypoczynkowe, oferujące cały wachlarz możliwości rekreacji.

Ośrodek Wypoczynkowy Posmyk Leśne Ustronie dysponuje m.in. domkami campingowymi, salą konferencyjną i restauracją myśliwską. Ośrodek zaprasza również wczasowiczów, którzy zechcą zabrać ze sobą swojego konia. W Ośrodku również: wypożyczalnia kajaków, łódek i rowerów oraz boiska do siatkówki, badmintona i koszykówki, w sąsiedztwie – kort tenisowy.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Kokotek znany jest też jako miejsce rozgrywania ekstremalnych zawodów pod nazwą Bieg Katorżnika, który organizatorzy promują jako: „woda, bagno, rowy, błoto, smród i stęchlizna, pijawki i inne robactwo, czyli środowisko przyjazne każdemu Katorżnikowi”. Jest to ekstremalny bieg, w którym uczestnicy ścigają się na dystansie 10 km przez lasy i bagna, zdając egzamin z wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Mundurowi rywalizują natomiast w prestiżowym Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa, im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Startujący w mistrzostwach są żołnierzami, pracownikami lub funkcjonariuszami służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie.

DJI_015868449154_2407726095987530_7859891293864853504_o14047239_1181092075314311_7840373501134574515_o
Galerianiniwateam2eb45Galerianiniwateam12eb45Galerianiniwateam14eb45
Wyznacz trasę do tego miejsca

Czas zakończyć nasz spacer po Lublińcu, choć temat jeszcze nie został wyczerpany. Może znajdzie miejsce w kolejnych opracowaniach?

Aby twoja wiedza o powiecie lublinieckim była pełniejsza, proponuję zwiedzić jeszcze kilka miejsc, które krótko przedstawię w podziale na część północno-zachodnią i południowo-wschodnią naszego powiatu.

Część północno-zachodnia

Rowerkiem przez powiat

Zwiedzisz: Lubecko, Kochcice, Pawełki, Zborowskie, Sieraków Śląski, Gwoździany, Pawonków, Lisowice. W drogę!

Ś. P. Franciszka Ciemienga - uzdrowicielka chorychŚ. P. Franciszka Ciemienga - uzdrowicielka chorychDiecezjalne Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej -gotyckie freski
Wyznacz trasę do tego miejsca

Pierwsza wzmianka o Lubecki pochodzi z 1226 r., a pierwsza informacje o kościele z 1342 r. W 1716 r. znaleziono w pobliżu kościoła medalion z wizerunkiem Matki Boskiej i Chrystusa. Otoczony od tego momentu czcią wiernych, przyciąga do dziś liczne pielgrzymki. W świątyni tej, w 2009 r., dokonano niezwykłego odkrycia – pod warstwą tynku znaleziono gotyckie malowidła ścienne z początku XV w.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Część południową parku urządzono w stylu francuskim, a północną w stylu angielskim. Zobaczysz tu piękne okazy pomnikowych drzew.

Pałac neobarokowy - wybudowany został w latach 1906-1909 przez hrabiego Ludwika Karola von Ballestrem di Castellengo. Hrabia dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców, był świetnym gospodarzem, człowiekiem spokojnym, religijnym i wrażliwym na ludzkie potrzeby. W 1945 r. przed zakończeniem II wojny światowej opuścił Kochcice, zmarł we Freiburgu w 1957 r. Po wojnie w pałacu znajdował się Dom Kolonijny dla dzieci, później Ośrodek Szkoleniowy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, a od 1972 r. Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji. W 1955 r. utworzono oddziały rehabilitacji będące częścią Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Na Górce Kochcickiej znajduje się strzelnica myśliwska z zapleczem gastronomiczno-hotelarskim.

Zespół pałacowo-parkowy w KochcicachZespół pałacowo-parkowy w Kochcicach
Rododendrony
Wyznacz trasę do tego miejsca

Obserwacja możliwa dzięki platformie widokowej, szczególnie atrakcyjna na przełomie maja i czerwca w czasie kwitnienia roślin. W pobliżu staw z unikatową roślinnością wodną, torfowiskową oraz różnorodną fauną.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Oprócz fajek produkowano tu fajansowe naczynia i figurki. Fajczarnia działała do 1860 r. Poddana remontowi, ma docelowo przekształcić się w atrakcyjny skansen.

Fajczarnia - ZborowskieFajczarnia - ZborowskieFajczarnia - Zborowskie
Wyznacz trasę do tego miejsca

Wybudowany w 1576 r. w Kościeliskach koło Olesna, został do Gwoździan przeniesiony w latach 70. XX w. i poddany gruntownej renowacji. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.</p>
<p>W Gwoździanach zobaczysz też dziewiętnastowieczne zabudowania gospodarcze.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w GwoździanachKościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gwoździanach
Kościół pw. św. Katarzyny w PawonkowieKościół pw. św. Katarzyny w Pawonkowie
Wyznacz trasę do tego miejsca

Obraz przedstawiający patronkę tego miejsca został namalowany przez Karola Fryderyka Helda w 1806 r. Pierwszy kościół w tym miejscu z murowanym prezbiterium i nawą z drewna modrzewiowego powstał już w 1376 r. Po tym jak spłonął, wzniesiono nowy ok. 1500 r.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Zobaczysz tu skamieniałe kości smoka z Lisowic – pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego i dicynodonta – pierwszego roślinożercę powszechnie zasiedlającego Ziemię. Muzeum prezentuje również interesujące wystawy czasowe.

Muzeum Paleontologiczne w LisowicachMuzeum Paleontologiczne w Lisowicach

Część południowo-wschodnia

Truchtem z kijkami

Tutaj zwiedzisz: Sadów, Rusinowice, Piłka, Brusiek, Koszęcin, Cieszowa, Boronów, Lubsza, Woźniki, Piasek Zaczynamy!

Wyznacz trasę do tego miejsca

Konsekrowany w 1331 r. Na przestrzeni wieków remontowany i rozbudowywany. Ołtarz główny zbudowany w XVII w. Drewniana dzwonnica (Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego) w dolnej części podmurowana pochodzi z XVII w. W niej pięć dzwonów, dwa z nich szczególnie cenne pochodzą z 1486 r. i z 1556 r. W kościele zabytkowe rzeźby, obrazy, barokowa ambona, cenne naczynia i szaty liturgiczne.

Kościół pw. św. Józefa w SadowieKościół pw. św. Józefa w SadowieKościół pw. św. Józefa w Sadowie
DSC_0139DSC02472
Wyznacz trasę do tego miejsca

Do Ośrodka przybywają niepełnosprawne dzieci i młodzież z całej Polski. Najczęściej spotykanymi jednostkami chorobowymi u przyjeżdżających na rehabilitację dzieci są: mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofie mięśniowe, stany powypadkowe i pooperacyjne. Ośrodek przystosowany jest do przyjęcia małych pacjentów wraz z opiekunami. W czasie pobytu niepełnosprawni korzystają z całej gamy zabiegów rehabilitacyjnych: kinezyterapia, krioterapia, elektroterapia, termoterapia, laseroterapia zajęcia na sali gimnastycznej, ćwiczenia w sali ćwiczeń indywidualnych, hydroterapia wraz z basenem, siłownia i hipoterapia. Rodzice uczestnicząc wraz z dzieckiem w zajęciach rehabilitacyjno-terapeutycznych, poznają sposoby i metody pracy umożliwiające im kontynuowanie rehabilitacji w warunkach domowych. Dla rodziców w czasie trwania turnusu organizowane są specjalne wykłady, pogadanki edukacyjne, pokazy sprzętu, filmy pogłębiające ich wiedzę o różnych metodach rehabilitacji. Przy Ośrodku od stycznia 2002 r., działa dodatkowo Poradnia Rehabilitacyjna dla dzieci i dorosłych.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Ochronie podlega stanowisko lęgowe żurawia zwyczajnego oraz torfowiska.

Krywałd koło Bruśka rzeka Mała PanewŹródełko obok KrywałduŹródełko obok Krywałdu 1
Wyznacz trasę do tego miejsca

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XVII w. zbudowany z fundacji Andrzeja Kochcickiego, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Wnętrze kościoła o wystroju późnobarokowym i XIX-wiecznym. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy z XVII w. (później przebudowywany), obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Miejsce corocznego pikniku artystycznego pod nazwą Święto Śląska.

Pałac klasycystyczny w Koszęcinie. Pierwotnie barokowy, zbudowany na przełomie XVI/XVII w. przez hrabiego Andrzeja Kochcickiego. Od 1805 r. w rękach pochodzącego z Frankonii książęcego rodu w Hohenlohe – Ingelfingen. Przebudowany w stylu klasycystycznym w latach 1829 – 1830 przez księcia Franciszka Ludwika, którego potomek, książę Karol Gotfryd był właścicielem do 1945 r.

Obecnie obiekt - zespół pałacowo-parkowy - jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny i zaliczany do I kategorii zabytków. Pałac w Koszęcinie to budowla składająca się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze zachodnie - mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, Salę Kominkową oraz Salę Zieloną, w której zachował się okrągły, epmirowy piec kaflowy. Przy Kaplicy Pałacowej – obecnie Kameralnej Sali Koncertowej – znajduje się wieża z tarasem widokowym. W obrębie siedziby mieszczą się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza – służące jako obiekty widowiskowo-dydaktyczne. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym w stylu angielskim z pomnikami przyrody i stawem. W reprezentacyjnych salach: Balowej, Kominkowej, Zielonej organizowane są bankiety, konferencje i szkolenia. W pałacu istnieje możliwość komfortowego wypoczynku w niepowtarzalnej atmosferze historycznego miejsca, w którym od ponad pół wieku pracują i mieszkają artyści. W Pałacu, Domu Pracy Twórczej oraz w enklawie mieszkalnej artystów Zespołu, znajduje się ok. 100 miejsc noclegowych. Podczas pobytu istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji: sauny, jacuzzi, boiska do koszykówki, kortu tenisowego oraz wypożyczalni kijków Nordic Walking.

Zachęcamy do zwiedzenia Zespołu Pałacowo-Parkowego: indywidualnie - po uprzednim zgłoszeniu w Recepcji, tel. 34 310 64 01 lub w grupach zorganizowanych, tel. 34 310 64 03. Rezerwacja pobytu , tel. 34 310 64 01 Koszęcin, ul. Zamkowa 3 więcej informacji na www.zespolslask.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny powołano decyzją Ministra Kultury i Sztuki w 1953 roku. Jego założyciele: Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Zespół jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Jego sławę i świetność budowało kilka pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów.

Dziś „Śląsk” to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego, której celem jest promocja polskiej twórczości ludowej i narodowej. Poprzez profesjonalną, sceniczną prezentację stuosobowym zespołem artystycznym składającym się z chóru, baletu i orkiestry, Zespół „Śląsk” ukazuje bogactwo kultury narodowej. Oferta programowa „Śląska” obejmuje kilkanaście form artystycznych – od barwnych i dynamicznych widowisk prezentujących folklor regionów Polski, aż po koncerty muzyki klasycznej i sakralnej. Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił przeszło 8 tysięcy razy – łącznie dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na 5 kontynentach. Zespół może pochwalić się również dorobkiem kilkunastu płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, wśród których znalazło się pięć Złotych, jedna Platynowa, a także kilka otrzymało nominację do „Fryderyka” – nagrody Akademii Fonograficznej.

Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej „U Myrcika” powstał z inicjatywy Jana Myrcika – pasjonata wszystkiego, co związane z Naszą Małą Ojczyzną - w oparciu o jego zbiory dotyczące historii Ziemi Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów znajdujących się na mapie powiatu lublinieckiego. Ośrodek mieści się w czterech pomieszczeniach prywatnych właściciela. W Ośrodku można zwiedzić: śląską izbę regionalną z końca XIX wieku, galerię stroju ludowego, ekspozycję starej książki i kartografii śląskiej, eksponaty starośląskiego hutnictwa, minerałów, dawnego wyposażenia mieszkań oraz małe lapidarium kultury sakralnej. Na terenie Ośrodka znajduje się również pomnik upamiętniający wszystkich poległych w wojnach Koszęcinian oraz dwie tablice pamiątkowe: ku czci żydowskiej rodziny Hofmannów oraz tablica poświęcona najwybitniejszym panom na Koszęcinie. (byłym właścicielom Koszęcina?????) Zwiedzanie tego miejsca w towarzystwie Jana Myrcika, liczne anegdoty, historie, które opowiada gościom w - jakże pięknej - gwarze śląskiej – to niezapomniane wrażenia. Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej „U Myrcika” ul. A. Kochcickiego 2, tel. (34) 3576 294

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje noclegi w przytulnych pokojach gościnnych oraz domkach campingowych. Pokoje i domki wyposażone są w pełne węzły sanitarne, pole namiotowe z elektrycznością, kuchnią turystyczną, świetlicą i natryskami. Dla dzieci - plac zabaw, dla starszych - boiska do gier zespołowych i kort tenisowy. Największą atrakcją jest basen kąpielowy i tor kajakowy z możliwością wędkowania. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, sprzętu wodnego i turystycznego. Można przyjechać ze swoim pupilem.

Profilowe rozbark6DSC03661Szfafet1
Iwona Jonisek Cmentarz ydowski w CieszowejIwona Jonisek Koci w Marcina w CieszowejKatarzyna Ledwo Brama wejciowa na cmentarzu ydowskim w Cieszowej
Wyznacz trasę do tego miejsca

Ołtarz główny pochodzi z XIX w., ale większość wyposażenia wnętrza to II połowa XVIII w.

Cmentarz żydowski założony w połowie XVIII w. to ślad obecności Żydów w Cieszowej.

Spichlerz dworski z XIX w. o konstrukcji zrębowej będący w przeszłości częścią zespołu pałacowego.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. We wnętrzu kościoła dzieła sztuki sakralnej z XVII i XVIII w. Oprócz głównego ołtarza znajdują się tu cztery boczne, w nawie głównej charakterystyczne feretrony z XVIII w. wykorzystywane podczas procesji Bractwa Różańcowego.

Rezerwat leśny Rajchowa Góra utworzony w 1959 r. dla ochrony naturalnego lasu mieszanego.

Kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego
Gra GrojecLubsza Koci by nightLubsza koci
Wyznacz trasę do tego miejsca

Przy drodze nr 908 można zobaczyć dawny budynek szkoły, w której nauczał Lompa.

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła z XIV w. wzniesiony w miejscu wcześniejszego drewnianego. Do budowy wykorzystano kamień z polodowcowych głazów narzutowych. Obecnie otynkowany z wyjątkiem wieży, która została podwyższona dzięki staraniom J. Lompy w 1823 r. Znajduje się na niej dzwon z 1536 r. Kościół orientowany, zbudowany w stylu gotyckim z cechami renesansowymi.

Rezerwat krajobrazowy Góra Grojec utworzony w 1996 r. - wapienne wzgórze związane z licznymi legendami spisywanymi m.in. przez J. Lompę. Miejsce dawnego grodziska, punktu obrony, a może zamku z tajnymi przejściami do Psar i Lubszy? Niewątpliwie piękne krajobrazowo wzniesienie z rozległą panoramą.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Pierwsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu świątyni pochodzą z XV w. W sąsiedztwie kościoła grób Józefa Lompy.

Rynek miejski z ratuszem wybudowanym w latach 1859-1862, pomnikiem Józefa Lompy oraz kościołem pw. św. Katarzyny z XIV w.

Wzgórze Florianek z murowaną kapliczką z XVIII w. i rzeźbioną figurą św. Floriana. Naprzeciw pomnik upamiętniający żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Woźnikami w pierwszych dniach II wojny światowej.

Czarny Las – pałac z przełomu XIX i XX w., w którym Wojciech Korfanty podpisał odezwę do ludności Śląska wzywającą do III powstania śląskiego. Właścicielem pałacu był wówczas jego przyjaciel Kazimierz Niegolewski, pierwszy starosta lubliniecki w II Rzeczpospolitej. Pałac otoczony jest pięknym parkiem.

Pałac neobarokowy w Czarnym Lesie. Pierwsze ślady o pałacu w Czarnym Lesie pojawiają się na mapach już z 1902 r. W XIX w. okoliczne ziemie należały m.in. do Joachima Kempnera, kupca z Warszawy. W 1853 roku właścicielem został Carl Ludwig z Woźnik, a pod koniec stulecia rodzina von Ziegler. Budynek był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W okresie plebiscytowym ukrywano w nim broń przeznaczoną dla powstańców oraz osoby poszukiwane na terenie Prus za działalność antypaństwową. W Czarnym Lesie Wojciech Korfanty, Dyktator III Powstania Śląskiego, przedsięwziął myśl o wezwaniu polskojęzycznej ludności Górnego Śląska do zbrojnego powstania.

W 1988 r. pałac wraz z ziemią nabyła firma ERA Sp. z o.o. w Chorzowie. Obecnie po gruntownej rewitalizacji i rozbudowie mieści się tu czterogwiazdkowy Hotel Pałac Czarny Las. W skład kompleksu wchodzi restauracja i Business Center, doskonałe miejsce do organizacji szkoleń i konferencji oraz usytuowana w podziemiach winiarnia serwująca gościom najlepsze wina z wszystkich zakątków świata. Hotel oferuje 116 miejsc noclegowych w komfortowo urządzonych pokojach pałacowych oraz Dworkach Pałacowych usytuowanych na terenie hotelowego parku. Jest to obiekt typu boutique, wyróżnia go intymna atmosfera, kameralny urok oraz nienaganne maniery personelu.

Recepcja - tel. (34) 35 73 078, fax (34) 35 21 009, recepcja@czarnylas.com.pl Czarny Las 8, 42-289 Woźniki koło Częstochowy

Woniki rynek
Piasek Stara szkoa
Wyznacz trasę do tego miejsca

Obiekt bardzo dobrze zachowany, o zabytkowym charakterze, mieści obecnie hotel i restaurację.

Kościół Opatrzności Bożej z 1760 r. wzniesiony przez niemieckich kolonistów. Obecnie filia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie.

Wyznacz trasę do tego miejsca

Park położony jest w północno - zachodniej części województwa śląskiego, na terenie powiatu lublinieckiego oraz częściowo częstochowskiego i kłobuckiego. Spośród cennych gatunków roślin na terenie Parku występuje m.in. bagno zwyczajne, grzybienie białe i północne, lilia złotogłów, pływacz zachodni, podrzeń żebrowiec i przylaszczka pospolita. Podmokłe tereny Parku stanowią dogodny obszar występowania wielu gatunków zwierząt. Występuje tu 12 gatunków płazów: grzebiuszka ziemna, kumak nizinny, ropucha: szara, paskówka i zielona, rzekotka drzewna, traszka grzebieniasta i zwyczajna, a także żaby: jeziorkowa, moczarowa, trawna i wodna. Liczne zbiorniki wodne to miejsce gniazdowania wielu ptaków. Występuje tu m.in: bączek, bąk, bocian biały i czarny, błotniak łąkowy, stawowy i zbożowy. Duża lesistość Parku to kryjówka dla takich gatunków jak: lis, jenot, gronostaj, tchórz, łasica, kuna leśna i domowa.

Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Kalinie zlokalizowany jest niemal w samym centrum Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą.

Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w sali dydaktycznej wyposażonej w sprzęt multimedialny i nagłośnieniowy oraz w ekspozycji przyrodniczej przedstawiającej ekosystemy leśne i obszary wodno-błotne. Zajęcia realizowane są także w plenerowej bazie dydaktycznej zlokalizowanej na terenie wokół Ośrodka (na którą składają się m.in.: krąg ogniskowy, zadaszone ławostoły, tablice edukacyjne oraz zadaszona wiata edukacyjna umożliwiająca prowadzenie zajęć niezależnie od warunków atmosferycznych) oraz na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych.

Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, Oddział w Kalinie, ul. Lompy 6, e-mail: zpkkalina@zpk.com.pl, tel. 34 357 49 02

Ropucha szara fot Marcin KrusKopia Grzybienie biae 5 fot Marcin KrusBrzoza fot Marcin Krus 3

A teraz czas na więcej informacji

Znajdziesz tutaj opisy dworów i pałaców oraz przypomnisz sobie śląską gwarę

Dwory i pałace

Na przestrzeni dziejów ziemię lubliniecką zamieszkiwali ludzie przynależący do różnych narodów. Władali nią różni właściciele zamieszkujący księstwa, królestwa, cesarstwa lub państwa. Wszyscy jednak, choć w różnych okresach, budowali i tworzyli jej piękno, bogactwo i kulturę.

Na szczęście dla nas zachowały się dość liczne zabytki kultury świeckiej i sakralnej. Świadczą one o ludziach oraz kulturze materialnej i duchowej tej ziemi. Najbardziej widocznymi świadkami historii są kościoły, dwory i pałace, dzięki którym szczególnie chętnie wracamy do minionych czasów.

Możemy poznać historię zabytkowych obiektów, podziwiać ich architekturę, ale także historię wielu rodzin i rodów.

Pałac neoklasycystyczny w Ciasnej

Zbudowany w latach 1904–1908 przez pochodzący z Barndenburgii ród von Klitzing, właścicieli majątku do 1926/27 r.
W 1945 r. pałac przeszedł na własność państwa polskiego, był użytkowany przez kilka instytucji, od 1982 r. mieścił się w nim Dom Dziecka. Obecnie pałac jest własnością powiatu lublinieckiego i wystawiony jest na sprzedaż.

Pałac neobarokowy w Sierakowie

Gmina Ciasna. Zbudowany na początku XX w. przez Wilhelma von Klitzing, właściciela dóbr w Ciasnej. Po wojnie pałac
był użytkowany m.in. jako Gminny Ośrodek Kultury. W 1989 r. sprzedano obiekt osobie prywatnej, od 2014 r. należy do Gminy Ciasna.

Pałac neobarokowy w Patoce

Gmina Ciasna. Przebudowany w końcu XIX w. przez księcia Hugo von Radolin, którego wnuk, Jan Hugo zarządzał majątkiem
do II wojny światowej. Po 1945 r. w pałacu znajdowała się szkoła ogrodnicza, później ośrodek leczniczo‑odwykowy. Obecnie odremontowany obiekt jest w rękach prywatnych.

Pałac neoklasycystyczny w Wędzinie

Gmina Ciasna. Przebudowany na pocz. XX w. przez Feliksa von Studnitz, którego syn Bernard był właścicielem do 1945 r.

Pałac klasycystyczny w Kochanowicach

Wybudowany na przełomie XVIII/XIX wieku przez ród von Blacha. Od 1817 r. w rękach rodu von Aulock, którego potomek Alfred von Aulock był właścicielem do 1929 r. po czym sprzedał majątek państwu polskiemu. W 1932 r. w pałacu otwarto szkołę i funkcję ta pełni do dzisiaj, będąc siedzibą Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki.

Pałac neobarokowy w Kochcicach

Gmina Kochanowice. Wybudowany w latach 1906–1909 przez hrabiego Ludwika Karola von Ballestrem di Castellengo.
Hrabia dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców, był świetnym gospodarzem, człowiekiem spokojnym, religijnym i wrażliwym na ludzkie potrzeby. W 1945 r. przed zakończeniem II wojny światowej opuścił Kochcice, zmarł we Freiburgu w 1957 r. Po wojnie w pałacu znajdował się Dom Kolonijny dla dzieci, później Ośrodek Szkoleniowy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, a od 1972 r. Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji. W 1955 r. utworzono oddziały rehabilitacji będące częścią Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Pałac klasycystyczny w Koszęcinie

Pierwotnie barokowy, zbudowany na przełomie XVI/XVII w. przez hrabiego Andrzeja Kochcickiego. Od 1805 r. w rękach pochodzącego z Frankonii książęcego rodu w Hohenlohe – Ingelfingen. Przebudowany w stylu klasycystycznym w latach 1829 – 1830 przez księcia Franciszka Ludwika, którego potomek, książę Karol Gotfryd był właścicielem do 1945 r.

Pałac neobarokowy w Wierzbiu

Gmina Koszęcin. Pierwotnie barokowy, zbudowany w XVII wieku przez ród von Wirbski. Przebudowany w latach 1926–1930 przez spadkobiercę rodziny Kuba z Sadowa. W latach 30-stych pałac był rezydencją wczasową prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który przekazał obiekt chorzowskim zakładom AZOTY. W latach 1985–1987 w pałacu mieścił się oddział Szpitala Psychiatrycznego z Lublińca. Później obiektem zarządzała Gmina Koszęcin i Caritas. Budynek niszczał do czasu, gdy zakupił go prywatny inwestor, który wyremontował i pięknie odrestaurował pałac będący dzisiaj w prywatnym użytkowaniu.

Pałac barokowo-klasycystyczny w Gwoździanach

Gmina Pawonków. Wybudowany w II poł. XIX w. (1886 r.), przez właściciela majątku Gotfryda von Lücken. Obecnie pałac jest własnością osoby prywatnej.

Pałac klasycystyczny w Dralinach

Gmina Pawonków. Wybudowany w XIX w. (1898 r.) na miejscu zabudowań dworskich z XVIII w. Obecnie pałac jest własnością osoby prywatnej.

Pałac neobarokowy w Czarnym Lesie

Gmina Woźniki. Pierwsze ślady neobarokowego pałacu w Czarnym Lesie pojawiają się na mapach już z 1902 r. W XIX w. okoliczne ziemie należały m.in. do Joachima Kempnera, kupca z Warszawy. W 1853 roku właścicielem został Carl Ludwig z Woźnik, a pod koniec stulecia rodzina von Ziegler. Budynek był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W okresie plebiscytowym ukrywano w nim broń przeznaczoną dla powstańców oraz osoby poszukiwane na terenie Prus za działalność antypaństwową. W Czarnym
Lesie Wojciech Korfanty, Dyktator III Powstania Śląskiego, przedsięwziął myśl o wezwaniu polskojęzycznej ludności Górnego Śląska do zbrojnego powstania.

Pałac neobarokowy w Lublińcu

Pierwotnie zamek „fortalicjum” Piastów Opolskich z XIV w. Przebudowany w XVII i XVIII w. Siedziba właścicieli Lublińca, m.in.: rodów Kochcicki, Cellary, Garnier, Grotowski. Od połowy XIX w. zamek pełnił różne funkcje publiczne, by tutaj Sąd Powiatowy, Starostwo Powiatowe, Szpital dla Chorych Umysłowo i Zakład Psychiatryczny. Za sprawą Fundacji Zamek Lubliniecki oraz obecnego właściciela obiekt został w 2010 r. – po 5 latach – odbudowany i ponownie zachwyca jak za czasów swojej świetności. W 2005 r., gdy zaczynała się odbudowa w zamku poza murami, zabytkowymi sklepieniami na parterze i kilkunastoma zabytkowymi stopnicami starej klatki schodowej nie zostało nic. Wszystkie elementy zostały odbudowane ogromnym nakładem sił i środków za sprawą wielkiej determinacji i wytrwałości obecnych gospodarzy.

Słownik gwary śląskiej

Jak dogadać się z Hanysem?…..

czyli fragmenty Słownika Gwary Śląskiej autorstwa Dariusza Chęcińskiego

 • A
  • absztyfikant – kawaler, zalotnik
  •  ajnfachowy – byle jaki
  • akuratny – dokładny, taki jak trzeba
  • alować – wypoczywać, być na wczasach
  • amolok – cukierek miętowy
  • ańfachowy – zwyczajny, byle jaki
  • apetitsznita – kanapki z jedną warstwą
  • asić sie – chwalić się *Niy aś sie tak tymi szczewikami!
  • auslynder – obcokrajowiec
  • autobana – autostrada
 • B
  • baba, babeczka - ‘żona’, ‘kobieta’, ‘żoneczka’
  • babiorz - ‘mężczyzna uganiający się za spódniczkami’
  • babrok - ‘bruds’, ‘niechluj’
  • bachor - ‘niegrzeczne dziecko’
  • badki, batki - ‘kąpielówki’; *Czamu sie niy sebleczesz do badków?
  • bajtel - ‘dziecko’, ‘chłopiec’  *Jakech w przodku bajtlem łostoł toch tam dobrom szkołe dostoł.
  • bajtlik - ‘portmonetka’
  • bajzel - ‘nieporządek’
  • bakać - ‘palić papierosy’  *Alech sie dzisioj nabakoł!
  • bambetle - ‘niepotrzebne rzeczy’
  • banhof  - ‘dworzec kolejowy’
  • beblać - ‘mówić od rzeczy’ *Już sie zawrzij, bo yno beblosz, a beblosz!
  • bebok - ‘ktoś brzydki’
  • bez lato - ‘latem’, ‘podczas lata’
  • bez połednie - ‘w południe’estyjo ‘spryciarz’
  • bimbać - ‘lekceważyć’
  • blank - ‘zupełnie’; *Tyś chyba blank ogupioł!
  • bracik - ‘brat’
  • brele, bryle - ‘okulary’
  • bubuś - ‘niemowlę’
  • buc - ‘maruda’
 • C
  • cajtung, cajtůng - ‘gazeta’
  • camu, cymu - ‘dlaczego’
  • cera - ‘córka’ *Waszyj cerze to już cheba łozimnoście?
  • chachmencić - ‘prowadzić lewe interesy’, ‘kombinować’
  • charboły - ‘stare buty’
  • charlać, chyrlać - ‘kaszleć’  *Ty yno charlosz, a chyrlosz, czamu sie niy lyczysz?
  • chowcie sie! - ‘bądźcie zdrowi’, ‘do widzenia’
  • chuderlok - ‘nieborak’, ‘biedactwo’
  • chycić - ‘wziąć’, ‘złapać’, ‘rozpocząć’  *Chytomy sie za ta robota!
  • ciaciany - ‘ładny’, ‘śliczny’
  • ciaperkapusta - ‘gotowana kapusta wymieszana z ziemniakami’
  • ciepać sie - ‘podskakiwać’, ‘buntować się’, ‘nie zgadzać się’  *Co sie ciepiesz smarkoczu!?
  • ciść kaj - ‘iść gdzieś’ *Kaj ciśniesz, do roboty?
  • cołki - ‘cały’, ‘całkowity’, ‘zupełny’  *Cołki dziyń yno robota,  a robota!
 • D
  • dać dziůba, dać / dować dziůbka - ‘pocałować’
  • dinks - ‘coś’
  • do kupy - ‘razem’
  • dudki - ‘pieniądze’
  • duperszwance - ‘bzdury’, ‘głupstwa’
  • dyć - ‘przecież’
  • dziady - ‘jeżyny’
 • E
  • egal - ‘obojętnie’
  • eklerować - ‘tłumaczyć’
  • eli - ‘jeśli’, ‘jeżeli’, ‘czyli’
  • epny - ‘wielki’
 • F
  • fajnisty - ‘ładny’
  • fajrant - ‘koniec roboty’
  • familijo, familija - ‘rodzina’
  • farorz, farorzyczek - ‘proboszcz’, ‘ksiądz’
  • fater - ‘tata’
  • foflać, fulać - ‘dużo mówić’
 • G
  • galować sie - ‘wystroić się’
  • gapić sie, gapcyć sie - ‘patrzeć się na’
  • garus - ‘bałagan’
  • gibej sie, gibnij sie - ‘pospiesz się’
  • gira, gyra - ‘noga’
  • gizd - ‘drań’, ‘łobuz’  *Ciś ty pieroński giździe!
  • glaca - ‘łysina’
  • godka - ‘mowa’  *Niy moga suchać tyj gupij godki!
  • gorko - ‘gorąco’
  • gorol - ‘nie-Ślązak’  *Ja, jo je hanys, a ty gorol.
  • gorszyć sie - ‘gniewać się’
  • gyburstak, geburstak - ‘urodziny’
 • H
  • habić, chabić - ‘kraść’  *Nahabiołech trocha czereśni!
  • haja, chaja - ‘awantura’  *Ale bydzie w doma haja!
  • Hanys - ‘określenie Ślązaka przez goroli’
  • hasiok, chasiok - ‘śmietnik’
  • hercszlag - ‘zawał serca’
  • hica - ‘skwar’
 • I
  • Inakszy, inkszy - ‘inny’ *Łoni maja inakszo chałpa!
  • ino - ‘tylko’
  • interesantny - ‘interesujący’
  • isto - ‘naprawdę’
 • J
  • ja - ‘tak’;
  • jadymy - ‘jedziemy’  *Latoś jadymy do Niymiec!
  • jako - ‘jak’   *Jako tam stoi napisane?
  • jeli - ‘czy’, ‘czyżby’
  • jeno - ‘tylko’
  • jerůna, jerůnie - ‘przekleństwo’  *Jeronie, dej mi pokůj!
 • K
  • kaj - ‘gdzie’
  • kaj yno - ‘gdziekolwiek’  *Kaj yno wleziesz, tam gupie godosz!
  • karlus - ‘chłopak’, ‘młodzieniec’, ‘kawaler’  *Łod kogoś ty je, karlus?
  • karminadel - ‘kotlet mielony’, ‘klops’   *Dzisioj na łobiod momy karminadle!
  • kartofel - ‘ziemniak’
  • kidać - ‘poplamić’, ‘polać się’  *Niy pokidej sie żurym!
  • kiecka - ‘spódnica’, ‘sukienka’
  • kiszka - ‘kwaśne mleko’   *Kartofle z kiszkom jemy dycki w piůntek!
  • knif  - ‘sztuczka’ *Naucz mie tego knifa!
  • kołocz - ‘ciasto drożdżowe’   *Co to za niydziela bez kołocza!
  • kołoczek, kołoczyk - ‘drożdżówka’
  • korba - ‘ktoś pomysłowy’
  • kryka, kryczka - ‘laska do podpierania’
  • kucać - ‘kaszleć’
  • kuklok - ‘wizjer w drzwiach’
  • kupa - ‘dużo’   *Nawalyło kupa śniega!
 • L
  • lacie, laćki, lacze - ‘pantofle domowe’
  • lazaret, lazaryt - ‘szpital’
  • lukać - ‘spoglądać’   *Luknij na ta dziołcha!
  • lůmp - ‘drań’
 • Ł
  • łobalić sie - ‘przewrócić się’
  • łobleczony - ‘ubrany’  *Chop sie bez baby doporzondku niy łoblecze.
 • M
  • majstersztyk - ‘coś doskonale zrobione’
  • makrůny - ‘ciastka kokosanki’
  • mieć ała - ‘być głupim’
  • mieć ptoka - ‘być wariatem’ (niegroźnym)
  • mieć recht - ‘mieć rację’
  • mieć ruła - ‘być powolnym’; *Z takom rułom, to cie ślimoki zadeptajom!
  • mierzić - ‘denerwować’, ‘przeszkadzać’, ‘nudzić’  *Już mi sie mierznie te gupie godanie.
  • mom go rod - ‘kocham go’
  • mom jom rod - ‘kocham ją’
  • morzysko, morzić - ‘ból brzucha’  *Stary Wicynt umrził na morzisko
 • N
  • na co - ‘dlaczego’
  • na jakiego pierona - ‘po cholerę’
  • nabakać sie - ‘zmęczyć się’
  • nabzdryngolić sie - ‘upić się’
  • narwany - ‘nerwowy’
  • nazod - ‘z powrotem’, ‘do tyłu’   *Dej sie karnůńć na kole, tam a nazod.
  • nikaj - ‘nigdzie’
  • nů toć - ‘oczywiście’, ‘na pewno’
  • nudle - ‘makaron’
  • nynać - ‘spać’
 • O
  • obłapiać - ‘obejmować’, ‘ściskać’
  • oringel - ‘kolczyk’
 • P
  • paplok - ‘gaduła’
  • piechty - ‘pieszo’, ‘po nogach’
  • pierůnie - ‘do pioruna!’ [przekleństwo]  *Zaś mi te pierůńskie kury w zogrodzie zgłobiom!
  • po ćmoku - ‘po ciemku’
  • po gibku - ‘prędko’
  • po jakimu - ‘dlaczego’, ‘jak’
  • po prowdzie - ‘naprawdę’
  • po průżnicy - ‘nadaremnie’
  • po ptokach - ‘po wszystkim’, ‘stało się’  *No i momy po ptokach, cug łodjechoł.
  • pochatrusić sie - ‘pokłócić się’
  • pochytać - ‘zrozumieć’, ‘złapać’
  • porzykać, porzikać - ‘pomodlić się’ *Trza porzykać za starzika!
  • pruć - ‘biec co sił’
  • pryndzyj, pryndzy - ‘szybko’, ‘szybciej’
  • przekabacić - ‘przekonać’, ‘namówić’
  • pszoć - ‘kochać’  *Pszoli my se oba jak dwa gołąbecki, boć ty jednak bydziesz moja kobietacka.
  • puda - ‘pójdę’
  • půdź - ‘przyjdź’, ‘chodź’
 • R
  • rod, rada, rade - ‘zadowolony, -na, -ne’   *Someście radzi z nowego kapelonka?
  • ruby - ‘gruby’
  • ruła mieć - ‘być powolnym’
 • S
  • seblyc, seblykać - ‘rozbierać się’   *Czamuś sie seblykła, przeca zima tukej?
  • smarkoc, smarkocz, smark - ‘młody, niedoświadczony chłopak’
  • smażůnka - ‘jajecznica’
  • spierniczyć ‘- zepsuć’
  • spiknůńć sie - ‘spotkać się’
  • spuszczać sie na kogoś - ‘polegać na kimś’
  • synek - ‘chłopiec’
  • szaberplac - ‘bazar’, ‘targ’
  • szajs - ‘dziadostwo’, ‘badziewie’
  • szałot - ‘sałata’, ‘sałatka jarzynowa’
  • szampaniůki - ‘pieczarki’
  • szkolok - ‘uczeń’
  • szlajać sie - ‘włóczyć się’
  • szlojder - ‘proca’
  • szłapa - ‘noga’, ‘stopa’
  • szmaterlok - ‘motyl’
  • sznita, sznitka, sznyta - ‘kromka’, ‘kanapka’
  • sznupa - ‘nos’
  • sztachać sie - ‘palić papierosa’, ‘zaciągać się dymem’
  • sztrykować - ‘robić na drutach’
 • Ś
  • Ślůnsk, Ślůnzek - ‘Śląsk’
  • Ślůnzok, Ślůnzoczka - ‘Ślązak’, ‘Ślązaczka’
  • ślypia - ‘oczy’
  • ślyźć - ‘zejść’
  • śniodać - ‘jeść śniadanie’   *Trza dobrze pośniodać, coby mieć siyły do roboty.
  • świger - ‘teść’
  • świgermuter - ‘teściowa’
 • T
  • tachać - ‘nosić’
  • tacik - ‘tatuś’
  • takutki, takućki - ‘taki sam’
  • tamstůnd - ‘stamtąd’
  • tanksztela - ‘stacja benzynowa’
  • tela, tyla - ‘tyle’ *A tela mu sie godało, ucz sie!
  • trefić - ‘spotkać’, ‘trafić’; *Żebych cie już wiyncyj niy trefiył z mojom cerom na zolytach.
 • U
  • uciecha - ‘radość’
  • ugodać sie - ‘umówić się’
  • uja, ujec, ujek - ‘wujek’
  • ůma, ůmka, oma, omka - ‘babcia’; *Starko? Czamu Francek godo na swoja babcia oma?
  • umarlok - ‘nieboszczyk’
  • ůnego, ůnymu, ůnym, łůnego - ‘jego’, ‘jemu’, ‘nim’
  • ůpa, ůpik, opa, opik - ‘dziadek’; *Moj opa za kawalyra boł wojokiym.
  • upaplać sie - ‘ubrudzić się’
  • urodliwy - ‘przystojny’
  • uślimtany - ‘zapłakany’
  • uwarzić, uwarzyć - ‘ugotować’   *Trudka, co uwarzisz dzisioj na łobiod, bo jo żur ze szpyrkami.
  • użyrać sie - ‘kłopotać się’
 • W
  • w důma - ‘w domu’
  • wciepnůnć, wciepnyć - ‘wrzucić’
  • wczas - ‘wcześnie’
  • widzi sie cos - ‘coś się komuś podoba’
  • wiela - ‘ile’  *Wiela je sztyry dodać łoziym?
  • winszować - ‘życzyć’
  • wlyźć - ‘wejść’
  • wtranżalać - ‘jeść’
  • wuszt, wurszt - ‘kiełbasa’
  • wůzyk - ‘wózek’
  • wyciaciany - ‘dopieszczony’, ‘zadbany’
  • wykopyrtnůńć - ‘umrzeć’
  • wyro - ‘łóżko’
 • Y
  • yno, yny - ‘tylko’   *Yno robota, yno robota, a pijyndzy niy widać!
 • Z
  • za tela, za tyla - ‘za dużo’, ‘wystarczająco’   *Już niy noś jabłek, momy ich za tela!
  • za zaroz, zarozki - ‘zaraz’, ‘natychmiast’
  • zaś - ‘znowu’, ‘znów’
 • Ż
  • żymła - ‘bułka’

Utworzony: Poniedziałek 14 czerwca 2021 09:09:22 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 1348

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu