Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Nieruchomość zabudowana budynkiem i budynkiem gospodarczym położona w Lublińcu przy ulicy Żwirki i Wigury 3, własność Powiatu Lublinieckiego (dobra lokalizacja w pobliżu szpitala, sądu, więzienia)

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Zespół „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 roku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza założycielowi i twórcy Stanisławowi Hadynie - śląskiemu kompozytorowi i literatowi. Dziś „Słoneczna Republika” nosi imię swego długoletniego dyrektora generalnego
i artystycznego. Rozwój Zespołu tworzyła także Elwira Kamińska - baletmistrz, choreograf i kierownik artystyczny. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowego dziedzictwa kulturowego oraz spuścizny regionalnej.

Zespół przez dziesięciolecia dąży do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 120 koncertów rocznie. „Śląsk” tworzy łącznie blisko 300 osób, z czego ponad sto należy do zespołu artystycznego, składającego się z chóru, baletu i orkiestry. Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił przeszło 8 tysięcy razy dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na pięciu kontynentach. Repertuar „Śląska” to wielka skarbnica polskiej kultury, z której Zespół czerpie inspiracje już przeszło sześć dekad. W swojej bogatej ofercie posiada programy galowe, wokalno-instrumentalne, edukacyjne, okolicznościowe, a także niepowtarzalne widowiska.

Programy galowe – to kwintesencja działalności artystycznej „Śląska”. Dynamizm, ekspresja oraz profesjonalizm wykonawczy ponad stuosobowego składu artystycznego Zespołu: chóru, baletu i orkiestry, to wyróżniające cechy koncertów galowych.

 • A to Polska właśnie
 • Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk
 • Kilar
 • W Europie ze Śląskiem
 • Śląskie Gody
 • Starzyk
 • Narodziła nam się dobroć

Programy wokalno – instrumentalne – to szeroki wachlarz koncertów z udziałem chóru
i orkiestry. W swoim zróżnicowanym repertuarze Zespół posiada wiele dzieł sakralnych skierowanych zarówno do wiernych Kościoła Katolickiego, jak i wiernych Kościołów ewangelickich, a także programy patriotyczne uświetniające uroczyści państwowe, nadając tym wydarzeniom niezapomniany charakter.

 • Bogurodzica
 • Santo Subito!
 • Wielki Tydzień
 • Święta Noc
 • Solus Christus
 • Koncerty sakralne z muzyką Stanisława Moniuszki
 • Koncert patriotyczny
 • Idą Powstańcy

Programy edukacyjne - jednym z nadrzędnych zadań Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest działalność edukacyjna upowszechniająca i promująca wartości kulturowe. W bogatej ofercie koncertowej nie mogło zabraknąć programów edukacyjnych, służących rozwijaniu
i kształtowaniu świadomości społeczeństwa, w tym najmłodszych widzów w zakresie regionalizmu, kultury i sztuki.

 • Znasz li ten kraj
 • Koncert edukacyjny

Widowiska - spektakle muzyczne w wykonaniu Zespołu „Śląsk”, to kompozycje będące wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego.

 • Wesele na Górnym Śląsku
 • FLIRT każdego może spotkać…
 • Zespół "Śląsk" biesiadnie

Zespół pochwalić się może dorobkiem 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, wśród których znalazło się pięć Złotych Płyt, jedna Platynowa, a także kilka nominacji do „Fryderyków”- Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej.

Centrum Edukacji Regionalnej

Od 2005 roku w strukturze Zespołu istnieje Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej – merytoryczny dział zajmujący się działalnością edukacyjną, upowszechniającą i promującą wartości kulturowe. Służy rozwijaniu i kształtowaniu świadomości społeczeństwa edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie regionalizmu, kultury i sztuki. Centrum wykorzystuje doskonale przygotowaną infrastrukturę Zespołu „Śląsk” do twórczych działań edukacyjnych, organizując przedsięwzięcia na skalę krajową i międzynarodową m.in. tworząc Letnią Szkołę Artystyczną, festiwale folklorystyczne oraz przeglądy pieśni i tańca. Ciekawą propozycją edukacyjną oferowaną przez Zespół są warsztaty artystyczne, które prowadzone przez wybitnych pedagogów, wprowadzają uczestników zajęć w tajniki sztuki wokalnej
i tanecznej. Profesjonalizm oraz duże doświadczenie artystyczne sprawia, iż warsztaty stają się coraz bardziej popularne i doceniane przez uczestników zajęć.

Warsztaty w Zespole „Śląsk”:

 • wokalne
 • tańców narodowych i ludowych
 • tańca klasycznego i współczesnego
 • artystycznych form aktywności ruchowej
 • ruchu i wizażu scenicznego
 • teatralne i dykcyjne
 • etnograficzne
 • rękodzielnicze

Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie

Siedzibą Zespołu „Śląsk” od początku jego istnienia jest Pałac w Koszęcinie, w którym niegdyś królowa Marysieńka miała oczekiwać przez kilka tygodni na powrót małżonka Jana III Sobieskiego z odsieczy wiedeńskiej. Jest to jeden z największych w Polsce Zespołów Pałacowo-Parkowych z okresu neoklasycyzmu, zaliczony do I kategorii zabytków. Pałac jest budowlą składającą się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze, zachodnie - mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, Salę Kominkową oraz Salę Zieloną, w której zachował się okrągły piec kaflowy w stylu empire. Wnętrza Pałacu wykorzystywane są do organizacji różnorodnych spotkań: bankietów, konferencji oraz szkoleń. Przy Kaplicy Pałacowej - obecnie kameralnej sali koncertowej, znajduje się wieża z tarasem widokowym. W obrębie siedziby mieści się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza, które służą jako obiekty widowiskowo-dydaktyczne. Pałac otacza park krajobrazowy w stylu angielskim, założony w połowie XIX wieku, z pomnikami przyrody i malowniczo położonym stawem. Miejsce to znają wszyscy uczestnicy wielkoformatowych imprez plenerowych jak: „Święto Śląska” czy „Cietrzewisko”, które przyciągają corocznie kilka tysięcy osób.

Zarówno zrewitalizowane wnętrza jak i atmosfera historycznego miejsca, w którym od ponad pół wieku pracują i mieszkają artyści oraz „smaczna kuchnia” sprawiła, iż Pałac w Koszęcinie stał się miejscem komfortowego wypoczynku. Dodatkową atrakcją dla gości jest boisko do koszykówki, kort tenisowy oraz wypożyczalnia kijków do Nordic Walking. Wycieczki do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, są popularną formą spędzenia wolnego czasu zarówno dla mieszkańców Powiatu Lublinieckiego, jak i turystów z całej Polski.

Galeria
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny na scenie Zespół na scenie w pierwszym rzędzie na biało w strojach ludowych kobiety w drugim mężczyźni odświętnych strojach górników662200-zespol_8.jpg d5e6df-zespol_11.jpg 2ba6f9-zespol_12.jpg 64ea62-zespol_15.jpg 8d6114-zespol_16.jpg 0b77cd-zespol_17.jpg 62ae9d-zespol_19.jpg da0c8f-zespol_18.jpg 4b9a41-zespol_20.jpg b49cec-zespol_22.jpg afff90-zespol_21.jpg 5a7804-zespol_23.jpg d93e2c-zespol_2.jpg bebb67-zespol_1.jpg c1862e-zespol_4.jpg 41fd7b-zespol_6.jpg 3e937e-sala_zielona.jpg 509196-sala_balowa_imienia_jerzego_wojcika.jpg 2e9091-sala_kominkowa.jpg f54510-palac_5.jpg 57c9e2-palac_4.jpg ac3ca5-palac_3.jpg 284ab7-palac_2.jpg
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
284ab7-palac_2.jpg
Dodano: 09:50:06
Czwartek 29 października 2015
Link publikacji:
Link
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348