Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:

Informacje ogólne

Powiat Lubliniecki - zielony zakątek Śląska

Powiat Lubliniecki leży w północno-zachodniej części województwa śląskiego, na pograniczu Niziny i Wyżyny Śląskiej i obejmuje terytorium ograniczone górnym biegiem rzeki Małej Panwi i Liswarty, stanowiąc lekko wzniesiony grzbiet pochylający się łagodnie w stronę Niziny Śląskiej. Swoim zasięgiem obejmuje: miasto Lubliniec, miasto i gminę Woźniki oraz gminy: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin i Pawonków. Na powierzchni 823 km2 mieszka ponad 80 tys. osób.

Większość powierzchni powiatu stanowią lasy, co wraz z dobrymi warunkami klimatycznymi sprzyja rozwojowi różnorodnych form turystyki i rekreacji. Lasy lublinieckie to wymarzony teren dla miłośników polowań na grubego zwierza a także zbieraczy grzybów i jagód. Można spotkać tu wiele rzadkich odmian drzew, niezwykle ciekawą roślinność a także rzadko występujące gatunki zwierząt. Tak dużym obszarom leśnym oraz rolniczemu charakterowi powiatu zawdzięczamy wyjątkowo czyste powietrze. Jest to region bogaty w czyste akweny doskonale nadające się do uprawiania sportów wodnych. Bazę turystyczną stanowi około 1500 miejsc noclegowych i 80 punktów gastronomicznych.

Dzięki bardzo dużej ilości zabytków turystyka rekreacyjna może być połączona z turystyką edukacyjną. Szlaki turystyczne prowadzą do miejsc związanych z bogatą tradycją regionu, przykładem może być szlak kościółków drewnianych obejmujący teren całego powiatu.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin turystyki jest  agroturystyka. Gospodarstwa agroturystyczne oferują wysoki standard wypoczynku, zapewniają szereg atrakcji, takich jak: jazda konna, wędkowanie, polowania, udział w codziennych czynnościach związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Specjalnością tych gospodarstw jest zapewnienie turystom nie tylko możliwości aktywnego spędzania czasu, kontaktu z naturą, ale również spróbowania regionalnych potraw przygotowanych z ekologicznych produktów. Agroturystyka jest doskonałą ofertą dla całych rodzin, chcących oderwać się od zgiełku miasta i zrelaksować się na łonie natury.

Możliwości aktywnego wypoczynku zapewniają liczne ścieżki pieszo - rowerowe wiodące poprzez piękne lasy do miejsc związanych z historią i kulturą naszego powiatu. Łączna długość szlaków turystycznych wynosi około 250 km. Brak roweru nie jest jednak żadną przeszkodą w spędzeniu aktywnie urlopu. W ośrodkach sportu i rekreacji istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego. Ośrodki te posiadają własne baseny oraz duże zbiorniki wodne, a jedną z największych atrakcji może być spływ Małą Panwią oferowany przez GOSIR w Koszęcinie.

Galeria
Zamek Lubliniec Pałac w Sierakowie Ośrodek wypoczynkowy w Kokotku Ośrodek jazdy konnej w Kokotku Kościół drewniany w Boronowie p.w. Matki Boskiej Różancowej Kościół w Lubecku
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Kościół w Lubecku
Dodano: 20:40:42
Poniedziałek 18 maja 2015
Link publikacji:
Link
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348