ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
Warto rodzić w Lublińcu

7 października 20211 min.505

Warto rodzić w Lublińcu

Przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Przed porodem rodzice stawiają sobie więc pytanie: który szpital wybrać, który będzie najlepszym miejscem nie tylko dla nowo narodzonego dziecka, ale także dla przyszłej mamy.

Multimedialny Przewodnik po Ziemi Lublinieckiej

12 maja 20201 min.461

Multimedialny Przewodnik po Ziemi Lublinieckiej

Animowany przewodnik po Ziemi Lublinieckiej przygotowany w technologii "flash".

Przewodnik zawiera szereg ciekawych opisów i zdjęć okraszonych adekwatnymi dźwiękami m.in. Ziemia Śląska - skarbnica kultury zapisywanej od wieku, historia, położenie geograficzne, przyroda powiatu, turystyka i rekreacja, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" i. Stanisława Hadyny, oświata, pomoc społeczna i zdrowie, gminy, jednostki organizacyjne powiatu lublinieckiego, Starostwo Powiatowe w Lublińcu, informator turystyczny

Głównym celem projektu jest dotarcie do jak najliczniejszej grupy odbiorców z atrakcyjną w formie informacją o najciekawszych zakątkach powiatu lublinieckiego.

Ziemia Lubliniecka jest rejonem, który może pochwalić się nie tylko piękną przyrodą, ale również bogatym dziedzictwem kulturowym. Mieszane kultury i religie przez wieki kształtowały obraz regionu tworząc obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie, gdzie wspólna przeszłość jest widoczna nie tylko w świadectwach historycznych, ale także w codziennych kontaktach mieszkańców. 

Przewodnik multimedialny w zamiarze autorów ma ukazywać bogactwo Ziemi Lublinieckiej, oraz zachęcić do jej odwiedzenia.

Całość przygotowana została w trzech językach: polskim, angielskim, niemieckim.

Mapa powiatu lublinieckiego

12 maja 20201 min.995

Mapa powiatu lublinieckiego

Mapa przedstawiająca powiat lubliniecki w skali 1:100 000. Mapę można pobrać i powiększyć aby zobaczyć wszystkie szczegóły.

Ziemia Lubliniecka - zielony zakątek śląska

12 maja 20201 min.592

Ziemia Lubliniecka - zielony zakątek śląska

Pragnę zaprezentować Państwu Ziemię Lubliniecką widzianą przez pryzmat walorów turystyczno-krajoznawczych. Folder „Ziemia Lubliniecka – zielony zakątek Śląska” ukazuje tylko nieliczne piękne miejsca, które warto zobaczyć, odwiedzając powiat lubliniecki, będący jednym z najpiękniejszych zakątków województwa śląskiego.

Lasy pokrywają tu ponad 50% ogólnej powierzchni. W lublinieckich lasach można spotkać wiele rzadkich odmian drzew, niezwykle ciekawą roślinność, a także rzadko występujące gatunki zwierząt. Tak dużym obszarom leśnym powiatu zawdzięczamy wyjątkowo czyste powietrze.

W kręgu górnośląskich podań i legend. Biały Śląsk. Ziemia Lubliniecka

12 maja 20201 min.513

W kręgu górnośląskich podań i legend. Biały Śląsk. Ziemia Lubliniecka

Ziemia śląska jest bardzo piękna, (…) iż nie dziwota, że zamieszkał ją nie tylko człowiek, ale całe grono przeróżnych duszków i bożąt. Zaludniły one rzeki i stawy, zadomowiły się po cienistych wądołach leśnych i na moczarach, pomiędzy szumiącymi zbożami w upalnym słoneczku, pod ziemią nawet szukają zakątka cichego, czasem tylko na świat boży wychylając spojrzenie.

Świat mitów, legend, podań i podobnych gatunków należy do najstarszych form literackich. Zaliczany jest on do „literatury ustnej”, zwanej inaczej literaturą mówioną.

Herbarze Ziemi Lublinieckiej

12 maja 20201 min.458

Herbarze Ziemi Lublinieckiej

Ziemia Lubliniecka jest częścią Górnego Śląska i znajduje się na terenie Śląska Białego. Położona jest w dorzeczu górnej Liswarty i Górnej Małej Panwi. Od niepamiętnych czasów granicę wschodnią były Woźnik natomiast zachodnią Szemrowice, natomiast od południa granicę wytyczała Mała Panew łącznie z Kaletami, natomiast od północy sięgała do Herb, których część tylko należała do historycznej ziemi lublinieckiej i dalej do Wędziny. (...)

Losy harcerzy i harcerek Hufca ZHP Lubliniec w latach 1939-1945

12 maja 20201 min.597

Losy harcerzy i harcerek Hufca ZHP Lubliniec w latach 1939-1945

Niniejsze opracowanie jest efektem dwuletniej pracy Komisji Historycznej Hufca Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej. W publikacji znalazło się 15 biogramów harcerzy i harcerek, którzy w latach 1923–1939 byli członkami Hufca ZHP Lubliniec, a którzy za wierność prawu harcerskiemu zapłacili najwyższą cenę. Oczywiście, nie udało nam się ustalić losów wszystkich harcerzy
i harcerek, którzy w czasie II wojny światowej stracili swoje życie. W wielu przypadkach nie wiemy o nich wiele, czasem znamy tylko nazwisko. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości uda nam się ocalić także ich od zapomnienia.

Jesteśmy im to winni.

Przewodniczący Komisji Historycznej
Hufca Lubliniec
pwd Bartłomiej Zbączyniak

Tajemnica czarnego lasu

12 maja 20201 min.610

Tajemnica czarnego lasu

W lipcu 1979 roku Michał Mędlewski odwiedził Lubliniec i Czarny Las. Był to jego pierwszy powrót w to miejsce od czasu
wyjazdu wraz z rodziną w 1925 roku. Podróż do Lublińca bardzo go poruszyła. Tak pisał o tych chwilach w liście do przyjaciela
Alojzego Gajka: Czy możesz zrozumieć, co się ze mną działo, kiedy z dalekiej przeszłości odgarniałem wspomnienia tak żywe, jakby to było wczoraj? (…)

Rozmawiałem ze starszymi ludźmi naszą starą gwarą śląską, wszędzie szukałem śladów tamtych dni. (…) Wszystko to trwało zbyt krótko, po prostu z zawrotem głowy od naporu wrażeń i wzruszenia ruszyliśmy w drogę powrotną do Katowic. Muszę,
muszę tam jeszcze raz pojechać, dotknąć bliżej tego wszystkiego, co ocalało z tamtych lat (…).

Śladami historii - przewodnik historyczny

12 maja 20201 min.561

Śladami historii - przewodnik historyczny

Oddajemy w Państwa ręce książkę niebanalną i wyjątkową, bo niebanalny i wyjątkowy jest jej autor.
Bogusław Hrycyk jest postacią nietuzinkową, jego umiłowanie naszej Małej Ojczyzny, szerokorozumianej śląskości w połączeniu z bogatą wiedzą na temat związków ziemi śląskiej ze swoimi najbliższymi sąsiadami oraz zamiłowanie do podróży, pozwalających zrozumieć naszą tradycję w kontekście tworzenia się Europy, sprawiły, iż możemy delektować się wirtuozerią przekazu tego wszystkiego, co tworzy naszą tożsamość.

Podążając śladami historii, Bogusław Hrycyk zabierze Państwa w podróż po dworach i pałacach ziemi lublinieckiej, odwiedzicie Państwo również trzy sanktuaria: na Górze św. Anny, w Piekarach Śląskich, na Jasnej Górze oraz inne miejsca ważne dla ziemi lublinieckiej.

Koniec podróży będzie wyjątkowo ekscytujący. Paryż, Strasburg, Bawaria, Drezno, Berlin, Lwów, Praga! Czyż nie brzmi to zachęcająco? Dlaczego tak daleko, jaki to ma związek z naszą ziemią lubliniecką? Autor w przystępny sposób wyjaśnił jak kultura, sztuka, malarstwo, muzyka, ludzie i ich losy stworzyli holistyczną cywilizację Europy.

Serdecznie zapraszam do lektury.

Joachim Smyła
Starosta Lubliniecki

Artykuły prasowe

12 maja 20201 min.914

Artykuły prasowe

Opracowanie stanowi zbiór wybranych artykułów prasowych Jana Myrcika, które ukazały się na łamach lokalnych czasopism w ostatnich dziesięcioleciach przełomu XX i XXI wieku. Publikacja powstała z myślą o społeczności lokalnej zafascynowanej działalnością kronikarską autora. Książka składa się z dwóch tomów, z których pierwszy obejmuje tematykę religijną i historyczną ziemi lublinieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Koszęcinie.

Autor skrupulatnie i z właściwą dla siebie starannością odnotował wszystkie ważne wydarzenia z punktu widzenia lokalnej społeczności w odniesieniu do zmian w kraju i na świecie. Tom II jest integralną częścią publikacji i zawiera artykuły opisujące tematykę społeczną, kulturalną, „wielkich ludzi”. Zawiera również „słowo po śląsku”.

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu