Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
WRZ
Akcja „Narodowe Czytanie” oraz świętowanie 75-lecia istnienia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej

4 września br. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”. Przy tej okazji świętowano także Jubileusz 75-lecia istnienia lublinieckiej biblioteki.

Lekturą „Narodowego Czytania” była komedia satyryczna pt. „Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Wyjątkowy utwór zawierający uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło, a zarazem piętnuje obłudę i zakłamanie. Pierwszy akt sztuki przygotowały bibliotekarki z Lubiteki, II i III akt - bibliotekarki z Lubiteki wraz z przedstawicielami Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu, Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie Oddział Lubliniec. W przerwie miedzy aktami słuchaczom czas umilił koncert Mozarta w wykonaniu Julii Sekulskiej oraz koncert muzyczny Liubov Nazarowej z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu. Specjalnie na tę okazję wystawę pt. „Moralność Pani Dulskiej – Narodowe Czytanie” przygotowała Biblioteka Pedagogiczna – Filia w Lublińcu.

W ramach jubileuszu, którego rocznica faktycznie przypada w maju, a której z racji panującego wtedy reżimu sanitarnego nie można było świętować, przygotowano jubileuszowy koncert pt. „75 lat minęło jak jeden dzień” w wykonaniu PasjonArt Akademia Umiejętności Artystycznych. Ponadto przygotowano wernisaż wystawy pt. „Ziemia Lubliniecka pędzlem malowana” autorstwa Marioli Widery, prezentację pt. „Lubliniecka biblioteka na kartach pierwszej kroniki”, quiz ze znajomości historii lublinieckiej biblioteki, swap książkowy, jubileuszową fotobudkę oraz rodzinne warsztaty rękodzielnicze, w czasie których wykonać można było ramkę ze śrubkami oraz makramowy łapacz snów.

Galeria
814bd9-img_20210819_wa0011.jpg f9cce1-narodowe_czytanie_2.jpg ffa8c7-narodowe_czytanie.jpg bc30b2-narodowe_czytanie_1.jpg
Dominika Łupierz
Wydarzenia w Powiecie