Temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy zdominował sesję Rady Powiatu

Wtorek 15 marca 2022 14:05Autor: Aneta KoniecznyCzas czytania: 3 min.

W piątek, tj. 11 marca zwołano XXV sesję Rady Powiatu w Lublińcu.

Starosta  omówił jakie działania zostały podjęte w ciągu ostatnich dwóch tygodni w związku z przybywającymi na teren powiatu lublinieckiego uchodźcami. Omówiono działania w zakresie organizacji doraźnego miejsca zakwaterowania, wyżywienia, pomocy medycznej, psychologiczno-pedagogicznej, prawnej oraz dostępie dzieci i młodzieży do edukacji.

Ustalając szczegóły zakwaterowania osób z Ukrainy w Oblackim Centrum Młodzieży Niniwa w Kokotku byliśmy świadkami przyjazdu pierwszych uchodźców, matek z małymi dziećmi. Chociaż to trudne, musimy zostawić emocje i zająć się organizacją pomocy – mówił starosta Joachim Smyła.

- Jako samorząd powiatowy zostaliśmy zobowiązani przez wojewodę do zabezpieczenia przede wszystkim doraźnego miejsca zakwaterowania. Podpisaliśmy już stosowne porozumienie w tej sprawie z wojewodą, które uruchamia też środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem uchodźców. W dalszej kolejności podpiszemy umowy z przedsiębiorcami, którzy zaoferowali swoje usługi hotelowe. Powiatowy punkt koordynacji w sprawach pomocy dla uchodźców działa całodobowo. Zorganizowaliśmy również HUB (powiatowy punkt zbierania darów dla Ukrainy, które przewożone są do wojewódzkiego magazynu RARS (Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych), a stamtąd do Lublina i dalej na Ukrainę – wyjaśniali starosta i wicestarosta.

Brawami nagrodzono wszystkie osoby, mieszkańców powiatu, stowarzyszenia, które z własnej inicjatywy pomagają rodzinom z Ukrainy, organizując zbiórki czy goszcząc ich w swoich domach. Ze strony władz powiatu podziękowania popłynęły również w stronę radnych, którzy włączyli się w akcję pomocy Ukrainie, m.in. doceniono Krzysztofa Strzodę, Błażeja Niedźwiedzia, Grzegorza Dylę oraz wójtów i burmistrzów, którzy na terenie swoich gmin zorganizowali pomoc dla uchodźców..

- Stajemy się mocarstwem jeżeli chodzi o pomoc humanitarną – podkreślił radny Dawid Smol.

Ważnym punktem obrad było podjęcie przez radnych uchwały zabezpieczającej środki finansowe na pokrycie kosztów zakwaterowania uchodźców oraz uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec agresji rosyjskiej wymierzonej przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Oświadczenie w tej sprawie odczytał wicestarosta Tadeusz Konina:

Rada Powiatu w Lublińcu stanowczo potępia atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Przekroczenie granic Ukrainy przez rosyjskich najeźdźców jest niedopuszczalnym aktem agresji wobec niepodległego i demokratycznego państwa ukraińskiego oraz brutalnym naruszeniem integralności terytorium Ukrainy. To bezprecedensowy atak na cały porządek międzynarodowy niosący trudne do przewidzenia konsekwencje dla całego świata.

W obliczu rosyjskiej agresji stajemy po stronie niepodległej Ukrainy i jej obywateli. Wyrażamy swój sprzeciw wobec stosowania takich metod w polityce międzynarodowej. W tych trudnych i dramatycznych dniach, jako samorządowcy kierujemy słowa solidarności dla narodu ukraińskiego.

Radni Powiatu w Lublińcu popierają wszelkie działania dotyczące prowadzenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych wobec Rosji. Apelujemy również do społeczności międzynarodowej by solidarnie stanęły po stronie wolności i prawa narodu ukraińskiego do życia w niepodległym, suwerennym państwie.

Wyrażamy solidarność z naszymi sąsiadami. Deklarujemy ,że będziemy wspierać Ukrainę w dążeniu do umacniania demokracji, a także do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego. Jednocześnie deklarujemy chęć wsparcia poszkodowanym, którzy będą potrzebowali pomocy i schronienia na terenie powiatu lublinieckiego.

Agresja Rosji na Ukrainę to atak na Europę. Jako Polacy i Europejczycy sprzeciwiamy się jakimkolwiek aktom agresji międzynarodowej. Bezpieczeństwo Ukrainy, to także nasze bezpieczeństwo.

Minutą ciszy radni oddali hołd dla walczącej Ukrainy.

Utworzony: Wtorek 15 marca 2022 14:07:20 przez: Mirosław Włodarczyk