XXVI Sesja Rady Powiatu

Czwartek 31 marca 2022 14:12Czas czytania: 3 min.

W środę, tj. 30 marca zwołano XXVI sesję Rady Powiatu w Lublińcu.

Starosta poinformował radnych o zwołanym 28 marca br. - w związku z sytuacją na Ukrainie –  posiedzeniu sztabu kryzysowego. Poinformował również o działaniach związanych z zakwaterowaniem ludności uchodźczej na terenie powiatu lublinieckiego – obecnie w 19 ośrodkach, z którymi podpisaliśmy umowy przebywa 422 obywateli Ukrainy. Najwięcej osób przyjęła Oblacka Przystań w Kokotku, Ośrodek Leśne Ustronie na Posmyku, Schronisko w Pawełkach i GOSiR w Koszęcinie. Umowy z tymi ośrodkami podpisywane są na okres tygodnia,  tak też przekazywane są na ten cel środki z budżetu wojewody. Zmieniły się również stawki za pokrycie kosztów zakwaterowania i od 21 marca br.jest to 70 zł dla hoteli i pensjonatów, 60 zł dla schronisk, hal i obiektów szkolnych i 45 zł dla remiz OSP i kwater prywatnych- mówił starosta.

Zwrócono również uwagę na konieczność aktywizacji uchodźców. Szczegółowo problem ten będzie omawiany na kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego – 4 kwietnia br. – na który zaproszony został dyrektor PUP w Lublińcu Mariusz Pilarski.

Starosta poinformował o wyłonieniu - drogą konkursową - nowego dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”, którym została Joanna Niedźwiedź. Funkcja zastępcy dyrektora powierzona została Ewelinie Małeckiej. Starosta przekazał też informację o wyborze nowego dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach, którym został Tomasz Kucia, uzyskując poparcie wszystkich członków Komisji Konkursowej.

W porządku obrad znalazło się, m.in. sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. Na pytania radnych odpowiadał obecny na posiedzeniu Rady Powiatu Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu Dariusz Gajzler. Szczegółowo omówiono informację Komendanta Powiatowego PSP o stanie bezpieczeństwa powiatu lublinieckiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za rok 2021. Komendant Powiatowy PSP w Lublińcu Janusz Bula podziękował Radzie Powiatu za bardzo dobrą współpracę i wsparcie finansowe wielu przedsięwzięć, dzięki któremu udało się m.in. wybudować salę edukacyjna „Ognik”. Słowa uznania dla działań strażaków przekazał starosta Joachim Smyła oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Olczyk.

W porządku posiedzenia znalazła się uchwała w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która przyjęta została jednogłośnie. W taki sam sposób przegłosowano uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z przeznaczeniem na zakup samochodu służbowego dla Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Radni obradowali również nad podjęciem uchwały w sprawie dokonania oceny działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej z siedzibą w Lublińcu przy ul. Kochcickiej 14 za rok 2021 oraz w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazane Powiatowi Lublinieckiemu w 2022 roku na ich realizację.

Sesja była także okazją do złożenia życzeń z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Utworzony: Czwartek 31 marca 2022 14:16:59 przez: Mirosław Włodarczyk