100 lat Śląskiej Piłki Nożnej

Czwartek 13 lutego 2020 09:41Czas czytania: 3 min.

W piątkowy wieczór, 7 lutego w restauracji „Strzelnica” w Kochcicach odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Śląskiej Piłki Nożnej. Pomysłodawcą wyjątkowego spotkania był prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła.

- Z dumą witam na uroczystej gali 100-lecia Śląskiej Piłki Nożnej na terenie Podokręgu Lubliniec, najmniejszego w strukturach Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który w trakcie trwania ponad 30-letniej działalności zrzeszył wielu bardzo dobrych piłkarzy, mądrych trenerów i oddanych działaczy, a także zaangażowanych sędziów i wiernych kibiców - powiedział prezes Podokręgu Lubliniec Krzysztof Olczyk, witając zgromadzonych na sali gości.

Uczestnikami gali byli m.in.: przedstawiciele władz samorządowych - starosta Joachim Smyła, wicestarosta Tadeusz Konina oraz sekretarz powiatu Sylwia Fronczek. Ponadto wśród zaproszonych znaleźli się: wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Podokręgu Zabrze Jarosław Bryś, wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Artur Szymczyk, prezes Podokręgu Katowice Stefan Mleczko, prezes Podokręgu Sosnowiec Józef Grząba, prezes Podokręgu Bytom Tomasz Wyszyński, prezes Podokręgu Tychy Piotr Swoboda, prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Śląskiego ZPN Herbert Jatta oraz prezes honorowy Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolf Bugdoł. W uroczystości uczestniczył także mistrz olimpijski Zygmunt Anczok oraz były prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Częstochowie Jan Bzowy, który przyczynił się do powstania Podokręgu Lubliniec. Na gali nie mogło także zabraknąć przedstawicieli Sporting Football Academy: prezesa Sebastiana Radka, wiceprezesa Kacpra Polaka i członka zarządu Adriana Kucharskiego.

Uroczystość była okazją do wręczenia zasłużonym wyróżnień i odznaczeń. Brązowe odznaki „Za Zasługi dla Sportu”, przyznane przez Minister sportu, otrzymali: Henryk Gorol, Eugeniusz Mnich, Seweryn Pogoda, Andrzej Respondek i Jan Sobala. Brązowy medal za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej otrzymał Zbigniew Ormańczyk. Z kolei Polski Związek Piłki Nożnej uhonorował brązowymi odznakami honorowymi: Mirosława Kowalika i Andrzej Respondka, srebrnymi: Piotra Cuglowskiego, Henryka Gorola i Ignacego Grabowskiego, a złotymi: Aleksego Bartochę, Zygmunta Budzika, Jana Sobalę, Alfonsa Szustera i Zygmunta Szwedę.

Ponadto odznaki honorowe Śląskiego Związku Piłki Noznej przyznano: Bogusławowi Borowcowi, Eugeniuszowi Strzodzie, Michałowi Szwedzińskiemu i Szymonowi Viethowi - brązowe, Jerzemu Flakowi, Bartoszowi Grucy, Edwardowi Klycie, Andrzejowi Kosytorzowi, Sebastianowi Lubanowi, Henrykowi Machoniowi, Tomaszowi Maniurze, Jerzemu Siemce i Markowi Wręczyckiemu - srebrne oraz Tadeuszowi Koninie, Aleksandrze Makles, Janowi Mańce, Zdzisławowi Pilakowi i Sewerynowi Pogodzie - złote.

Kapituła przyznała także medale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Otrzymali je: Zygmunt Anczok, Joachim Smyła, Tadeusz Konina, Sylwia Fronczek, Michał Aloszko, Klaudiusz Kandzia, Ireneusz Czech, Zbigniew Seniów, Krzysztof Bełkot, Iwona Burek, Zdzisław Kulej, Henryk Mach, Tomasz Osiński, Eugeniusz Gwóźdź, Dariusz Kiedrzyn, Janusz Bula i Edward Klyta.

Krzysztof Olczyk korzystając z okazji nagrodził także na tej wyjątkowej gali piłkarskie nadzieje lublinieckiego Podokręgu, czyli juniorów młodszych Mechanika Kochcice, którzy wywalczyli awans do II ligi śląskiej.

Słowa uznania kierowane były to wszystkich zaproszonych, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do rozwoju Związku. Podziękowano wszystkim osobom związanym z lokalnym środowiskiem piłkarskim za partnerskie traktowanie zarządu Podokręgu, bezkonfliktową współpracę i wspomaganie realizacji zadań na rzecz rozwoju piłki nożnej. Doceniono działaczy Podokręgu Lubliniec na czele z przewodniczącym Komisji Szkolenia Szymonem Młynkiem i przewodniczącym Kolegium Sędziów Witoldem Fiszerem oraz samorządowców i przyjaciół, bez których - jak podkreślił Krzysztof Olczyk - prowadzenie działalności sportowej nie byłoby w ogóle możliwe.

Po wielu pięknych słowach przyszła kolej na muzyczne podsumowanie spotkania, które klamrą spiął występ zespołu Bernadeta Kowalska i Przyjaciele. Nie zabrakło też tortu i gromkiego "200 lat".

Źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

To może cię również zainteresować: