Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ››

Sytuacja epidemiczna w powiecie

Ministerstwo Zdrowia – na oficjalnej stronie internetowej – poinformowało, że w ostatnich dniach w powiecie lublinieckim nie odnotowano znaczącego wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa. Ostatniej doby potwierdzono 11 przypadków (1,44 na 10 tys. mieszkańców). Największa liczba zachorowań potwierdzona została w powiatach: Katowice (177 osoby zakażone), Gliwice (106 przypadków zachorowań) oraz Sosnowiec (105 osób zakażonych).

czytaj dalej
Opublikował/a:
Monika Dymarek
Dodano: Środa
7 kwietnia 2021

Powiat Lubliniecki utworzył punkt szczepień masowych (PSM)

Znajduje się on w budynku Powiatowego Centrum Usług Społecznych w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9. To już drugi punkt utworzony przez Powiat. Jako pierwszy powstał punkt przy Szpitalu Powiatowym w Lublińcu będącym szpitalem węzłowym. W razie konieczności utworzony zostanie kolejny punkt szczepień na hali sportowej w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza.

Samorząd powiatowy tworzy takie punkty w związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek i umożliwieniem kwalifikacji do szczepień pielęgniarkom, ratownikom medycznym i fizjoterapeutom.

Jak poinformował dyrektor Szpitala Powiatowego w Lublińcu Włodzimierz Charchuła – uproszczony sposób kwalifikacji i tworzone nowe punkty szczepień pozwolą na wykonywanie przez zespół medyczny szpitala co najmniej 300 szczepień dziennie.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
7 kwietnia 2021

W Szpitalu Powiatowym w Lublińcu trwają prace remontowo-budowlane związane z adaptacją części nieużytkowanego przyziemia na aptekę szpitalną

Powiat Lubliniecki otrzymał dofinansowanie na to zadanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wartość umowy na realizacje tej inwestycji wynosi 499 380,00 zł. Prace potrwają do lipca br.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
6 kwietnia 2021

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, aby nadchodzące Święta były czasem, który napełni Nas miłością i pokojem, że w ostateczności zawsze życie zwycięży ze śmiercią, a to wszystko co się łączy z bólem czasów pandemii zostanie pokonane mocą Zmartwychwstałego.

Starosta Lubliniecki
Joachim Smyła

Przewodniczący Rady Powiatu
Krzysztof Olczyk

Wicestarosta Lubliniecki
Tadeusz Konina

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
1 kwietnia 2021

Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego na Plakat „Autyzm – by wiedzieć więcej”  

Wzorem lat ubiegłych Starostwo Powiatowe w Lublińcu – w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - zorganizowało konkurs plastyczny na plakat. Adresatem przedsięwzięcia byli uczniowie uczęszczający do klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu lublinieckiego. Łącznie nadesłanych zostało 76 prac.

Wyniki tegorocznego konkursu przedstawiają się następująco:

KATEGORIA: UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 

I miejsce - Bartosz Pradella, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu,

II miejsce - Weronika Romanek, Zespół Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu,

III miejsce - Paulina Kokot, Szkoła Podstawowa w Pawonkowie.

 

Wyróżnienia przyznano: Blance Schabowskiej i Magdalenie Olszok, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. 

 

KATEGORIA: UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

 

I miejsce - Amelia Sitek, III Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi
w Lublińcu,

II miejsce - Anna Niesłony, Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu,

III miejsce - Natalia Marszoł, III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Religii
w Lublińcu.

 

Spośród 32 prac w tej kategorii wiekowej wyróżnienia przyznano: Zofii Maciuch z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych oraz Kindze Frischke z Zespołu Szkół Zawodowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. W najbliższym czasie nagrody i dyplomy przekazane zostaną do szkół.

 

 

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
1 kwietnia 2021

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Coroczne obchody tego dnia mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił
w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
1 kwietnia 2021

Zarząd Powiatu Lublinieckiego pozyskał ponad 450 tysięcy na utworzenie nowoczesnej sterylizatorni w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu

Zarząd Powiatu Lublinieckiego pozyskał ponad 450 tysięcy na utworzenie nowoczesnej sterylizatorni w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu. Wyposażona zostanie w nowoczesne urządzenia umożliwiające dezynfekcję i wyjaławianie sprzętu, aparatury, narzędzi chirurgicznych, materiałów opatrunkowych i innych przedmiotów wymagających sterylizacji.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
1 kwietnia 2021

Turystyka i ścieżki rowerowe na ziemi lublinieckiej

Powiat Lubliniecki oraz Gminy: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Lubliniec, Pawonków i Woźniki podjęły się wspólnego opracowania „Strategii Rozwoju Turystyki na terenie gmin powiatu lublinieckiego na lata 2021-2030” oraz „Programu Rozwoju Ścieżek Rowerowych na terenie gmin powiatu lublinieckiego na lata 2021–2030”. Celem opracowania ww. dokumentów jest stworzenie narzędzi wspierających zarządzanie na rzecz rozwoju turystyki i ścieżek rowerowych oraz wypracowanie podstaw do ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe (w tym środki z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027) oraz do wydatkowania środków własnych w sposób celowy, zgodnie ze zidentyfikowanymi priorytetami.


czytaj dalej
Opublikował/a:
Patrycja Umlauf
Dodano: Piątek
5 marca 2021

Operacja komandosów „Szczęśliwy uśmiech” zakończona sukcesem!

Lublinieccy komandosi zainicjowali akcję charytatywną, której celem była zbiórka słodyczy dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” oraz dla małych pacjentów Szpitala Powiatowego.

Okazją do zorganizowania zbiórki były zbliżające się Święta Wielkanocne. Słodkości udało się zebrać i przekazać dzięki współpracy przedstawicieli Klubu HDK Commando z żołnierzami stowarzyszenia „Cisi i skuteczni”, harcerzami ZHP Lubliniec, funkcjonariuszami Oddziału Zewnętrznego w Lublińcu Zakładu Karnego w Herbach oraz ze strażakami OSP Lubliniec. Ponadto do akcji dołączyła się również Parafia Wojskowa bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu.

Przekazane prezenty wywołały uśmiech i zaskoczenie na twarzach obdarowanych.

Źródło: Klub HDK Commando Lubliniec

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Środa
31 marca 2021

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego przekazuje informację Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego substancji w powietrzu dla pyłu zawieszonego PM 2,5 na obszarze powiatu lublinieckiego.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Patrycja Umlauf
Dodano: Wtorek
30 marca 2021

Ogłoszenie

Informujemy, że w dniu 2 kwietnia 2021 roku (Wielki Piątek) Starostwo Powiatowe w Lublińcu będzie nieczynne.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Patrycja Umlauf
Dodano: Piątek
26 marca 2021

Akcja „Wielkanocna paczka dla Kresowiaka od strażaka” zakończona sukcesem!

Pod koniec stycznia ochotnicy zrzeszeni w Grupie Ratownictwa Specjalistycznego „Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce OSP Lubliniec” ogłosili zbiórkę suchego prowiantu, środków ochrony osobistej oraz środków czystości dla najbardziej potrzebujących Kresowiaków.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Monika Dymarek
Dodano: Poniedziałek
29 marca 2021

Od 26 marca w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu uruchomiono 22 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2

Decyzją Wojewody Śląskiego, od dzisiaj, tj. 26 marca w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu uruchomiono 22 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżka respiratorowe z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Szpital będzie przyjmował również zakażone koronawirusem dzieci. Mali pacjenci mogą przebywać na oddziale z rodzicami.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
26 marca 2021

W Szpitalu Powiatowym w Lublińcu trwa szczepienie

W tym tygodniu w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu szczepieni są seniorzy, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz osoby przewlekle chore, czyli dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek lub z chorobą nowotworową leczone od 2020 roku chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, jak również po przeszczepach komórek, tkanek, narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne. Dla tej grupy osób dedykowana jest szczepionka firmy Pfizer (w tym tygodniu – 270 dawek). Równolegle trwa szczepienie osób w wieku 60-69 lat. Dla tej grupy szpital otrzymał 200 dawek preparatu firmy AstraZeneca.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Czwartek
25 marca 2021

Sytuacja epidemiczna w powiecie lublinieckim

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że na terenie powiatu lublinieckiego w dniu dzisiejszym odnotowano 56 potwierdzonych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (7,34 na 10 tys. mieszkańców). Statystyki dowodzą, że sytuację w powiecie lublinieckim można określić jako umiarkowaną. Najwięcej zachorowań występuje obecnie w powiecie Bielsko-Biała, gdzie odnotowano 20,32 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców oraz w powiecie Dąbrowa Górnicza (20,19 osób z dodatnim wynikiem testu na 10 tys. mieszkańców).

W Szpitalu Powiatowym od jutra zapewnione zostaną łózka covidowe dla osób, które potrzebują specjalistycznej pomocy.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w całym kraju pamiętajmy o tym, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa – nośmy maseczki, zachowajmy odpowiedni dystans oraz stosujmy dezynfekcję.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
25 marca 2021
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348