Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ››

Szkoła Rodzenia w Lublińcu

Szkoła Rodzenia przy SP ZOZ w Lublińcu działa od 1997 r. W naszej Szkole Rodzenia uczymy Rodziców jak wspólnie przeżyć poród. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz ciągle aktualizowanej wiedzy, przekazujemy przyszłym rodzicom wiadomości  dotyczących  zarówno porodu oraz pobytu w szpitalu, połogu, jak również opieki nad noworodkiem. Staramy się przy tym udzielać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
5 stycznia 2021

Dlaczego warto rodzić w Lublińcu

Przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Przed porodem rodzice stawiają sobie więc pytanie: który szpital wybrać, który będzie najlepszym miejscem nie tylko dla nowonarodzonego dziecka, ale także dla przyszłej mamy?

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
5 stycznia 2021

Bezpieczne porody w Lublińcu

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy poród w szpitalu w Lublińcu będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojego Maleństwa?

Zapytaliśmy o to Joannę Jurczyk-Koralewicz – pielęgniarkę epidemiologiczną w szpitalu powiatowym w Lublińcu.

Bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową, spełniamy wszystkie – bardzo restrykcyjne – normy, przestrzegamy wszystkich przepisów zawartych w ustawie o zapobieganiu chorób oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Porody pacjentek  zakażonych wirusem SARS-CoV-2 odbywają się na osobnym trakcie porodowym, w wyodrębnionej strefie. Wyodrębnione są zarówno sale do porodów naturalnych jak i do cięć cesarskich. Do pacjentek zakażonych SARS-CoV-2  przydzielony jest też osobny personel. Również noworodki tych pacjentek są izolowane od zdrowych dzieci. Nie ma więc żadnego kontaktu pomiędzy zdrowymi i zakażonymi pacjentkami. Wszystkie mamy – również te zakażone wirusem SARS-Cov-2 – mają możliwość przebywania ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
5 stycznia 2021

Ostrzeżenie aerosanitarne

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego przekazuje informację Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania w dniach 04.01.2021r. dopuszczalnych wartości średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze powiatu lublinieckiego.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021

Więcej książek w bibliotekach szkolnych

Po raz trzeci Powiat Lubliniecki pozyskał dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Założeniem tego programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Z pozyskanych pieniędzy skorzystała biblioteka szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu, która na powiększenie swoich zbiorów otrzymała kwotę 4 tysiące zł dofinansowania. Do tego został wniesiony wkład własny w wysokości 1 tysiąca zł. Doposażenie bibliotek szkolnych w atrakcyjne dla uczniów pozycje literackie ma na celu zwiększenie aktywności czytelniczej młodzieży oraz zachęcenie do wypożyczania książek, również w okresie ferii letnich i zimowych.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021

W Szpitalu Powiatowym w Lublińcu zawieszony został oddział covidowy

Decyzją Wojewody Śląskiego z dniem 1 stycznia 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu zawieszony został oddział covidowy, tj. 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżka respiratorowe z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. W przypadku wzrostu zachorowań na COVID-19 szpital ma obowiązek przywrócenia łóżek w ciągu 72 godzin od momentu otrzymania polecenia w tym zakresie. W dalszym ciągu  szpital zapewnia 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021

Zapraszamy do lektury magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”.

Jest już kolejne wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”. Czasopismo dostępne jest w Starostwie Powiatowym w Lublińcu (przy wejściu głównym), budynku Centrum Usług Społecznych w Lublińcu przy ul. Sobieskiego w Lublińcu oraz wybranych sklepach i kioskach. Można je również pobrać ze strony internetowej www.lubliniec.starostwo.gov.pl

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
29 grudnia 2020

Są pierwsi chętni do szczepień w etapie „0”

160 pracowników Szpitala Powiatowego w Lublińcu (wyznaczonego jako szpital węzłowy) oraz 570 pracowników pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą zgłosiło się do otrzymania szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w etapie „0”. Do 4 stycznia szpital ma otrzymać pierwszą partię szczepionek.

W pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy medyczni, personel administracyjny placówek medycznych, pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej, aptek, hurtowni farmaceutycznych, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
29 grudnia 2020

Kosze ze słodkościami trafiły do wolontariuszy

Kosze ze słodkościami trafiły do wolontariuszy, którzy pomagają w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu. Podziękowania -  imieniu Zarządu Powiatu – wręczył dyrektor szpitala Włodzimierz Charchuła.
Pomagają nam: Katarzyna Winter, Klaudia Rubiś, Karolina Michlik, Piotr Kasprowicz, Paweł Kłosek, Krystyna Jeziorowska i Rafał Pradela.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
29 grudnia 2020

Życzenia Bożonarodzeniowe 2020

Święta Bożego Narodzenia to narodziny nadziei, to spotkania z tymi, których kochamy.
W tym roku będziemy je spędzać w nieco innej rzeczywistości, w cieniu pandemii.
Życzenia zdrowia nabierają więc wyjątkowego znaczenia.
Niech to będzie czas niezapomniany, w którym Miłość promieniująca z Betlejemskiego Żłóbka pozwoli nam odnaleźć nadzieję.
Nowy Rok zaś niech przyniesie Nam pokój ducha, którego tak bardzo dzisiaj wszyscy potrzebujemy.

Starosta
Joachim Smyła

Przewodniczący
Rady Powiatu
Krzysztof Olczyk

Wicestarosta
Tadeusz Konina

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
23 grudnia 2020

Dziękujemy darczyńcom

Pomimo pandemii Dom Dziecka w Lublińcu wsparło wiele instytucji publicznych i osób prywatnych.

- Dziękuję tym wszystkim osobom, które w tym trudnym czasie nie zapomniały o naszych wychowankach. Szczególne podziękowania kieruję dla dyrektora Zakładu Karnego w Herbach majora Mirosława Pawlaka i podpułkownika Iwony Wojewódki z oddziału zewnętrznego w Lublińcu oraz dla wszystkich funkcjonariuszy służby więziennej z ZK Herby i oddziału zewnętrznego w Lublińcu. Dziękuję również naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Lublińcu Mariuszowi Motylowi oraz pracownikom, którzy pamiętali i - jak co roku - obdarowali nasze dzieciaki prezentami mikołajkowymi.
czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
22 grudnia 2020

Rekordowe niedofinansowanie przez NFZ szpitala na kwotę 6 mln zł!

- Przewidywana strata szpitala- z powodu niedofinansowania przez NFZ za rok 2020 osiągnie wysokość prawie 6 mln zł – mówił podczas zdalnego spotkania z władzami Powiatu dyrektor SP ZOZ Włodzimierz Charchuła

Transza przekazywana przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa nawet kosztów osobowych, tzn. wynagrodzeń dla personelu medycznego i administracji. A gdzie reszta wydatków: opłaty za leki, energię, sprzątanie itd.? W związku z pandemią wzrosły między innymi koszty związane z zakupem materiałów ochronnych jednorazowego użytku. Dla przykładu komplet ubrań ochronnych, w których lekarz lub pielęgniarka wchodzą do chorych na COVID-19 to koszt 120 zł. Lekarz i pielęgniarka muszą wejść na taki oddział  przynajmniej cztery razy dziennie, to generuje koszty. Wzrosło również zużycie tlenu, w listopadzie był to koszt 50 tys. zł. Szpital musi utrzymywać stan zatrudnienia personelu medycznego, który wynika z rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. Koszty osobowe są ogromne. Na pokrycie ich nie wystarcza całość kwoty przekazywanej przez NFZ.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
21 grudnia 2020

Szpital Powiatowy w Lublińcu będzie szczepił przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Szpital Powiatowy w Lublińcu został wyznaczony jako podmiot, który będzie przeprowadzał szczepienia w populacji. Szczepienia te będą realizowane zgodnie z kolejnością szczepień określoną w Narodowym Programie Szczepień1. W pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy medyczni, personel administracyjny placówek medycznych, pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej, aptek, hurtowni farmaceutycznych, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

1(https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-sszczepień-przeciw-covid-19)

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
21 grudnia 2020

Wybór oferty złożonej w otwartym konkursie ofert na realizację zleconego zadania administracji rządowej z zakresu prowadzenia dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej w powiecie

czytaj dalej
Opublikował/a:
Patrycja Umlauf
Dodano: Czwartek
17 grudnia 2020

Budżet Powiatu na 2021 rok przyjęty jednogłośnie

Podczas dzisiejszej XVI sesji Rady Powiatu dziewiętnastu radnych opowiedziało się jednogłośnie za przyjęciem Uchwały Budżetowej na przyszły rok. Posiedzenie po raz kolejny zorganizowano z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Podczas posiedzenia podjęto również uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Lublinieckiego na lata 2021-2033. Ponadto radni wprowadzili zmiany do uchwał w sprawie emisji obligacji powiatowych oraz zasad ich zbywania i wykupu. Zgromadzeni - w formie podjętej uchwały – zadecydowali o delegowaniu radnych Rady Powiatu do prac w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na kadencję 2021-2023. Podjęto uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Lublinieckiego w 2021 roku.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
16 grudnia 2020
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348