Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ››

30 maja - Święto Rodzin Zastępczych

To ważny dzień w kalendarzu osób tworzących rodziny zastępcze, ale także instytucji wspomagających ich funkcjonowanie oraz sprawujących nad nimi pieczę. W tym dniu obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Ustanowione przez Sejm w 2006 roku święto służyć ma przede wszystkim zwróceniu uwagi społeczeństwa na los osamotnionych - z różnych powodów – dzieci.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Niedziela
30 maja 2021

Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2021 roku wznawiamy stacjonarną działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Możliwość skorzystania z porady prawnej lub obywatelskiej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, czyli rozmowy telefonicznej z adwokatem, radcą prawnym bądź doradcą obywatelskim pozostaje nadal dostępna.

Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatną pomoc prawną.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
28 maja 2021

„Nie umierają Ci, którzy żyją w sercach i pamięci bliskich”

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp. Jana Żabickiego

radnego Rady Powiatu w Lublińcu II i III kadencji.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Piątek
28 maja 2021

Ciekawe miejsca w okolicy, do których warto dotrzeć jednośladem

Nareszcie jest! Wiosna, ach to ty!

Przyszła wiosna. Zrobiło się ciepło i przyroda budzi się do życia na nowo. Jest zielono i po prostu pięknie. Na obszarze Ziemi Lublinieckiej znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić, by dostrzec piękno natury, odpocząć na jej łonie i docenić naszą małą, piękną Ojczyznę.

By dotrzeć do ciekawych i interesujących miejsc w regionie, niejednokrotnie warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrym rozwiązaniem może okazać się rower. W dobie pandemii, kiedy dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa zmuszeni jesteśmy izolować się od innych, dobrą propozycją na spędzenie wolnego czasu będą właśnie wycieczki rowerowe po okolicach.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Piątek
28 maja 2021

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

Ten dzień upamiętnia zarządzenie pierwszych  - w powojennej Polsce - wyborów samorządowych do rad gmin i sejmików wojewódzkich. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2000 roku celem podkreślenia, jak ważna jest idea odbudowy samorządności oraz tworzenia struktur trójstopniowego samorządu terytorialnego z podziałem na gminy, powiaty i województwa.

Z okazji obchodzonego Święta wszystkim samorządowcom, pracownikom Starostwa Powiatowego w Lublińcu oraz pracownikom jednostek organizacyjnych powiatu składamy najserdeczniejsze życzenia: pomyślności w realizowaniu powierzonych zadań, konsekwencji w działaniach oraz sukcesów zawodowych i osobistych. Niech społeczna akceptacja będzie źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy.

Starosta Lubliniecki
Joachim Smyła

Wicestarosta Lubliniecki
Tadeusz Konina

Przewodniczący Rady Powiatu
Krzysztof Olczyk

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
27 maja 2021

Na aktywność z kijkami nigdy nie jest za późno!

W ramach projektu realizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu zaprasza mieszkańców powiatu do wspólnej aktywności ruchowej - Nordic Walking.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Środa
26 maja 2021

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu z dnia 22 maja 2021 r. skierowany do konsumentów wody z wodociągu Lubockie - Ostrów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu sieciowym Lubockie-Ostrów.

Pełna treść komunikatu w załączniku.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Sobota
22 maja 2021

Za nami XVIII sesja Rady Powiatu w Lublińcu

W środę, tj. 19 maja – za pomocą środków porozumiewania się na odległość – odbyła się XVIII sesja Rady Powiatu. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się zatwierdzeniem porządku obrad, przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji, sprawozdaniem z działalności Zarządu w okresie międzysesyjnym.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Monika Dymarek
Dodano: Czwartek
20 maja 2021

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu z dnia 20 maja 2021 r. godz. 13.30 skierowany do konsumentów wody z wodociągu Lubockie - Ostrów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu informuje, iż w dniu 18.05.2021 r. na terenie gminy Kochanowice (Ostrów - hydrant wody przy ul. Wiejskiej oraz Lubockie - hydrant wody przy ul. Wieczorka) zostały pobrane 2 próbki wody do badań laboratoryjnych, z wodociągu sieciowego Lubockie - Ostrów.

Przeprowadzone badania wody wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego (Liczba Enterokoków - 3 j.t.k.), co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294). Odpowiedzialnym za jakość dostarczanej wody jest przedsiębiorstwo: Roman Browarski Zakład Ochrony Środowiska „HYDROTECH” zlokalizowaną w Dąbrowie Górniczej, ul. Al. J. Piłsudskiego 60A.

W związku z powyższym woda z sieci wodociągowej Lubockie - Ostrów nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Patrycja Umlauf
Dodano: Czwartek
20 maja 2021

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania gazety powiatowej „Ziemia Lubliniecka”

W kolejnym numerze gazety powiatowej „Ziemia Lubliniecka”: Adam Ożarowski nowym dyrektorem „Adasia”, Punkt Szczepień Powszechnych działa już w Powiatowym Centrum Usług Społecznych w Lublińcu oraz porady psychologa związane z powrotem do szkół dzieci i młodzieży. Absolwenci Zespołu Szkół Nr 1 im. A. Mickiewicza podzielili się z nami swoimi wspomnieniami z lat spędzonych w murach tej szkoły, natomiast Dominika Łupierz opisała ciekawe miejsca w okolicy, do których warto dotrzeć jednośladem. O emocjonalnym spustoszeniu i nadludzkim wysiłku na oddziale covidowym Szpitala Powiatowego w Lublińcu opowiedziała nam naczelna pielęgniarka tej placówki. Zapraszamy do lektury!

Gazeta ukaże się jako dodatek do Dziennika Zachodniego, 28 maja br., jest również dostępna na stronie www.lubliniec.starostwo.gov.pl

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Czwartek
20 maja 2021

Videolaryngoskop wraz z zapasem łyżek intubacyjnych jednorazowego użytku, za łączną kwotę 13 338 zł, otrzymał Szpital Powiatowy w Lublińcu od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Videolaryngoskop to odmiana laryngoskopu, która pozwala na obserwację narządów wewnętrznych przez układ optyczny. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, m.in. umożliwia lekarzowi oglądanie krtani bez nadmiernego odchylania głowy pacjenta, zbyt mocnego unoszenia nasady języka czy opierania laryngoskopu o zęby badanej osoby. Dzięki optyce uzyskuje się obraz powiększony lub o szerszym kącie widzenia, co pozwala na obserwację większego obszaru, a także czyni bezpieczniejszą manipulację narzędziami w tym  delikatnym obszarze ciała. Obraz może być prezentowany na monitorze i zapisywany. Nie tylko ułatwia to interpretację badania, ale również pozwala na wykonywanie zdjęć lub filmów. Otrzymany sprzęt będzie wykorzystywany w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii szpitala.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Czwartek
20 maja 2021

10 000 szczepień

Dawka szczepionki numer 10 000 została podana dzisiaj w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu Eugeniuszowi Henne, mieszkańcowi Lublińca. Dyrektor szpitala Włodzimierz Charchuła wręczył z tej okazji zestaw upominków powiatu lublinieckiego. Od początku szczepień zespół medyczny szpitala nie zmarnował ani jednej dawki szczepionki. Wyrazy uznania kierujemy do Ilony Kasprowicz – koordynatora ds. szczepień i całego zespołu szczepiennego za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i determinację w walce z pandemią!

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
19 maja 2021

Uszkodzony przez bobry przepust pod drogą w Kośmidrach już naprawiony

Na cieku wodnym przepływającym pod drogą powiatową relacji Koszwice – Kośmidry – Lubliniec przepustem dwururowym zlokalizowano zator z gałęzi wykonany przez bobry europejskie. Spiętrzenie wody spowodowało rozmiękczenie gruntu, podmycie skarpy jezdni przed przepustem i jej osunięcie, co groziło – przy dalszym naporze wody – przerwaniem całego pasa drogi.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
19 maja 2021

Krajowe ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21 - dnia 20-go maja 2021 r., zawyją syreny

Informujemy, że w dniach 17 – 21 maja 2021 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21. Jednym z elementów ćwiczenia będą zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W czwartym dniu ćwiczenia (20 maja 2021 r.) w godzinach 8.00 – 11.00 odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Patrycja Umlauf
Dodano: Piątek
14 maja 2021

Kolejna edycja „Festiwalu Piosenki Żołnierskiej”. Organizatorzy zapraszają do udziału.

Klub Jednostki Wojskowej Komandosów po raz kolejny organizuje wydarzenie  pn. „Festiwal Piosenki Żołnierskiej”. Celem konkursu jest, m.in. promowanie pieśni patriotycznych i wojskowych wśród dzieci i młodzieży oraz inspirowanie do poszukiwań nowych, twórczych form pracy artystycznej i wychowawczej. Festiwal organizowany jest dla różnych grup wiekowych z podziałem na występy solistów, duetów i zespołów. Nagrania wraz z kartami zgłoszeń można przesyłać na adres klubu JWK - w formie elektronicznej (pendrive lub e-mail) - do dnia 18 maja br., do godz. 12:00.

Szczegóły konkursu opisane zostały na załączonym plakacie.

Źródło: Klub Jednostki Wojskowej Komandosów

czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
13 maja 2021
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348