Absolwentka „Mickiewicza” wśród nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022. Można głosować do 30 września!

Poniedziałek 19 września 2022 10:19Autor: Aneta KoniecznyCzas czytania: 2 min.

W zaszczytnym gronie tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej znalazła się absolwentka Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu - Klaudia Bolesławska (z domu Masoń).

Program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolska akcja wyboru osób posługujących się językiem polskim z prawdziwą maestrią i pasją. To także plebiscyt, w którym szeroko pojęta publiczność – czytelnicy, słuchacze i internauci – wskazują swoich faworytów w powszechnym głosowaniu Vox Populi. Laureatami tytułu Mistrz Mowy Polskiej są postaci nie tylko znane z gazet, telewizji czy radia – niejednokrotnie wśród nich można znaleźć osoby reprezentujące małe środowiska lokalne.

W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych zostało dziesięć osób: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikke), Stanisław Brejdygant (aktor, pisarz, scenarzysta, reżyser), Grzegorz Damięcki (aktor), Andrzej Ferenc (aktor), Radosław Kotarski (autor kanału YouTube „Polimaty” i programu telewizyjnego „Podróże z historią”), Karolina Lewicka (dziennikarka radiowa), Adam Marjański (aktor), Leszek Możdżer (pianista i kompozytor), Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna) i Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta).

Podczas otwarcia konkursu na Zamku Królewskim każdy z nich wygłosił krótką przemowę, która ma zostać oceniona przez jury. Wielu z nich poświęciło swoje wystąpienia znaczeniu dbania o czystość języka polskiego oraz bliskim, którzy zaszczepili w nich szacunek do mowy.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 r. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej znajdują się m.in.: Jeremi Przybora, Wanda Chotomska, Przemysław Babiarz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szafarska, Stefan Stuligrosz, Jerzy Trela czy Wojciech Młynarski.

Jak głosować?

Ogłoszenie nominacji 6 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło ogólnopolski plebiscyt, w czasie którego internauci, czytelnicy i radiosłuchacze wskażą swoich faworytów. Zdobywcy największej liczby głosów otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Głosowanie trwa do 30 września br. Nazwisko zwycięzcy poznamy w październiku podczas gali w Poznaniu.

Głosować można:

- na stronie internetowej Programu: https://www.mistrzmowy.pl  (można oddać 1 głos na dobę z jednego adresu IP) - każdy głos to 1 punkt
- wysyłając kartkę pocztową z nazwiskiem kandydata pod adres: Sekretariat Programu Mistrz Mowy Polskiej, al. Prymasa Tysiąclecia 46, 01-242 Warszawa -  każda kartka to 3 punkty.

To może cię również zainteresować: