Anglia i Walia- niesamowita przygoda w krainie tradycji!

Piątek 15 grudnia 2023 15:01Autor: Emilia SukiennikCzas czytania: 4 min.

Listopad to miesiąc, który na pozostanie w pamięci uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu na długo. To właśnie wtedy grupa młodych podróżników wyruszyła na niezapomnianą przygodę do Anglii i Walii. Dwie tury, dwie grupy, dwie serie fascynujących przeżyć: pierwsza od 4 do 10 listopada, a druga od 12 do 18 listopada.

Organizatorem tej wyprawy pełnej wrażeń był Andrzej Dawid z Grupy Concept Tours 3.0, a z ramienia szkoły całą inicjatywą kierowała Emilia Sukiennik. Niezastąpioną rolę odegrali także opiekunowie: Adam Ożarowski, Beata Dombek, Marek Sławik, Żaneta Cierpioł, Aleksandra Wawroś oraz Ewelina Krawczyk-Ledwoń. Pilotami podróży byli Andrzej Dawid i Laura Przybysławska, a firma transportowa Płomiński zadbała o bezpieczeństwo podczas podróży.

Zwiedzanie rozpoczęło się w Bristolu, gdzie lokalny artysta Duncan Mackellar poprowadził uczniów przez labirynt miejscowych graffiti, w tym tych autorstwa słynnego Banksy'ego. Następnie przewodnik zaprowadził uczestników do St Nicholas Market, gdzie czekały lokalne wyroby i schron z II wojny światowej. Ss Brunel Great Britain dostarczył uczniom autentycznych doznań życia na statku.

Kolejny etap to Cardiff, stolica Walii, z wizytą w skansenie ST Fagans i zwiedzaniem miasta pod okiem Pana Duncana. Spacer obok Cardiff Castle, Millenium Stadium i Cardiff Market pozostawił niezapomniane wrażenia. Dzień zakończony został w komercyjnej części miasta- Broadmead Shopping Centre, która tętniła życiem i pachniała świętami.

Podróże w głąb historii rozwinęły się podczas wizyty w Stonehenge, tym tajemniczym kamiennym kręgu, oraz w urokliwym Bath, gdzie uczniowie zwiedzili Roman Baths - łaźnie z I wieku.

Ostatnią odsłoną naszej przygody była stolica Wielkiej Brytanii, urokliwy Londyn, który przywitał nas swoją niepowtarzalną atmosferą i bogactwem kulturowym. Ten dzień był jak wisienka na torcie całej podróży, pełen chwil, które na zawsze zapadną nam w pamięć.

Po podróży metrem między kultowymi miejscami, uczniowie przemierzali St James's Park, mijali Pałac Buckingham, uczestniczyli w zmianie warty przy Horse Guards Parade, mijali budynki Parlamentu, Whitehall oraz 10 Downing Street. Każdy krok to kolejny akord tej muzycznej wędrówki po historii i współczesności Londynu.

Był też czas na magiczną sesję zdjęciową przy Big Benie, jednym z najbardziej ikonicznych zegarów na świecie. Te momenty uwiecznione na aparatach, a także na Instagramie, stanowiły niezapomniany hołd dla tej pełnej kontrastów metropolii.

Następnie nadszedł czas na rejs po Tamizie, który oferował spektakularne widoki na nowoczesne budynki, w tym The Shard, oraz kluczowe punkty miasta, takie jak Tate Modern, Shakespeare's Globe Theatre i London Eye. Przepłynięcie obok monumentalnych budowli, takich jak St Paul's Cathedral, Houses of Parliament, Big Ben, Tower Bridge i Tower of London, tworzyło niezapomniany obraz tego fascynującego miasta.

Galeria Narodowa była prawdziwym rajem dla miłośników sztuki, prezentując arcydzieła takie jak słynne Słoneczniki Van Gogha, dzieła Cezanna, Picasso, da Vinci i wielu innych artystów z całego świata. To miejsce stanowiło prawdziwe połączenie z dziedzictwem kulturowym i artystycznym.

Na koniec dnia, zanurzyliśmy się w atmosferze chińskiego kwartału, Chinatown, spacerowaliśmy przez Leicester Square, aż dotarliśmy do żywiołowego Piccadilly Circus. To były ostatnie chwile w magicznym Londynie, a nasze serca były pełne wspomnień, którymi będziemy się dzielić przez długie lata.

A jak wspominali wyjazd uczestnicy?

Amelia: Uważam, że wycieczka do Wielkiej Brytanii była wspaniałym przeżyciem. Bawiłam się świetnie, nauczyłam się wielu nowych rzeczy i spełniłam swoje marzenie. Jestem w 100% zadowolona i na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę .

Ola: Uważam, że wycieczka była wspaniała! Zobaczyłam wiele ciekawych miejsc i poznałam historię wielu miast. Spodobało mi się, to że mieliśmy dużo ,,czasu wolnego", co umożliwiło nam zobaczenie interesujących nas miejsc, które czasami nie były w programie lub po prostu odpocząć i pójść do kawiarni, restauracji. Przewodnik i organizator wycieczki opowiadali bardzo ciekawie i zrozumiale.

Julia: Najlepsza wycieczka na jakiej byłam super atmosfera super ludzie opiekunowie przewodnicy. Kultura bardzo zaskoczyła swoją uprzejmością i miłością dawaną dla innych.10/10!

Amelia: wycieczka super na ogół, jedyne mankamenty to zbyt mało czasu w galerii sztuki( 1h na narodową galerię to naprawdę za mało), wspólne łazienki i prysznice, jeszcze jednym minusem jest to że plan wycieczki był dość napięty. Poza tym same plusy, zwiedzane miejsca były ciekawe i warte zobaczenia , jedzenie w porządku, pani przewodnik też bardzo miła, dużo czasu wolnego w danym miejscu (nie licząc galerii sztuki), pan przewodnik też był bardzo miły i opowiadał ciekawie

Kinga: Uważam ten wyjazd za bardzo udany, przeżycia były wspaniałe i niezapomniane. Hostel w którym się znajdowaliśmy był fajny. Nasza pani przewodniczka bardzo profesjonalna. Podobało mi się.

Utworzony: Piątek 15 grudnia 2023 15:03:15 przez: Mirosław Włodarczyk