Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Ciekawe miejsca w okolicy, do których warto dotrzeć jednośladem

Nareszcie jest! Wiosna, ach to ty!

Przyszła wiosna. Zrobiło się ciepło i przyroda budzi się do życia na nowo. Jest zielono i po prostu pięknie. Na obszarze Ziemi Lublinieckiej znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić, by dostrzec piękno natury, odpocząć na jej łonie i docenić naszą małą, piękną Ojczyznę.

By dotrzeć do ciekawych i interesujących miejsc w regionie, niejednokrotnie warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrym rozwiązaniem może okazać się rower. W dobie pandemii, kiedy dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa zmuszeni jesteśmy izolować się od innych, dobrą propozycją na spędzenie wolnego czasu będą właśnie wycieczki rowerowe po okolicach.

Korzystając z pięknej pogody, zachęcam do przejażdżki ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Na Brzozę”, która rozpoczyna się przy leśniczówce w Lubockiem, a kończy w Pawełkach przy schronisku młodzieżowym. Na przełomie maja i czerwca, odwiedzający tamtejszą okolicę mają okazję do podziwiania pięknie kwitnących różaneczników, potocznie zwanych rododendronami. Z wieży widokowej można podziwiać niezwykły pomnik przyrody - stanowisko prawie 100-letniego różanecznika katawbijskiego, zajmujące obszar 0,46 ha. Niesamowite pole pięknie kwitnących kwiatów jest miejscem, które ucieszy oczy każdego, a pięknie unoszący się zapach różaneczników, pozwoli oddalić się naszym myślom w nieznane.

Propozycją ciekawej trasy rowerowej będą również okolice koszęcińskich lasów. Wyjeżdżając na kilkukilometrową trasę z Koszęcina w kierunku miejscowości Brusiek, możemy dotrzeć do chaty myśliwskiej o nazwie „Rendez – Vous”. Nieopodal tego miejsca znajdziemy punkt widokowy na rezerwat „Jeleniok-Mikuliny”. Stamtąd podziwiać możemy walory pobliskiej flory. Mając odrobinę szczęścia, spotkamy tutaj mieszkańców urokliwych terenów: sarny, zające, dziki i inne zwierzęta. Jadąc dalej dotrzemy do okolicy nazywanej „Rokosi Most”, gdzie zrobić możemy sobie kolejny przystanek, by pooddychać czystym powietrzem i zachwycić się pięknem natury.

Z kolei będąc na przystanku „Rendez – Vous” i ruszając kolejno w przeciwnym kierunku niż opisany powyżej, dotrzeć możemy do leśnego źródełka w Krywałdzie. To wypływająca pod ciśnieniem woda źródlana, otoczona pięknym drzewostanem. Znajduje się tam kompleks wiat z miejscem na ognisko. Źródło wody wpływa do Małej Panwi. Według relacji miejscowej ludności tryskająca woda jest efektem odwiertów przeprowadzonych na początku lat 70-tych XX wieku w poszukiwaniu ropy naftowej.

Miejscem, o którym można powiedzieć, że zaczyna być na nowo doceniane jest Ośrodek Wypoczynkowy „Posmyk” w Kokotku. Rowerem można dotrzeć do miejsca, w którym odpoczniemy przy pobliskim stawie. Na miejscu można również skorzystać z oferowanych przekąsek i napoi, które zamówimy w oblackiej restauracji. Na łonie natury wypocząć można na wygodnych leżakach, które znajdują się na przylegającej do stawu polanie. Miejsce jest godne polecenia dla każdego, kto chciałby wypocząć i zrobić sobie przystanek podczas wycieczki rowerowej. Niedawno kompleks został całkowicie zrewitalizowany i odnowiony. Dzięki temu miejsce o interesujących walorach przyrodniczych, kiedyś zaniedbane, ponownie stanowi punkt na mapie, do którego warto wstąpić będąc w pobliżu.

Dla miłośników wypoczynku na łonie natury interesującą propozycją będzie również miejsce nazywane „Łowisko Leśnica”, które znajduje się w miejscowości Kokotek. Obiekt stanowią trzy stawy dostępne dla amatorów wędkarstwa. Tutaj łowić może każdy, kto ma na to ochotę. Nie wymagane jest bowiem posiadanie karty wędkarskiej. Całkowita powierzchnia lustra wody to prawie hektar. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia wędki i grillowania złowionej ryby. Miejsce jest atrakcyjne dla rodzin z dziećmi i nie tylko.

Wjeżdżając do lasu i nie tylko, pamiętajmy o tym, że wkraczamy na czyjś teren. Jesteśmy tam przecież tylko gośćmi. Stosujmy się do zasad i przepisów tam obowiązujących. Nie zaśmiecajmy odwiedzanych miejsc i nie hałasujmy. Nie rozpalajmy ognisk w miejscach niedozwolonych. Dbajmy o to, co stanowi perły naszej małej, pięknej Ojczyzny.

Zachęcam do wycieczek rowerowych, bo ruch to przecież zdrowie. Do zobaczenia na trasie!

Dominika Łupierz

Galeria