Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
21
LIP
Czy służba zdrowia potrzebuje nowych specjalistów?

Czy służba zdrowia potrzebuje nowych specjalistów?

Czas pandemii jeszcze bardziej uwidocznił brak wykwalifikowanej kadry medycznej. Jako odpowiedź na to zapotrzebowanie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło do kształcenia zawód opiekuna medycznego z rozszerzonymi kwalifikacjami. Od 1 września kształcenie w tym zawodzie będzie możliwe tylko w szkolnictwie policealnym. Oznacza to, że zawód ten nie będzie dostępny dla osób z wykształceniem podstawowym lub branżowym (zawodowym).

Do nowych kwalifikacji będą należały usługi medyczne, takie jak: wykonywanie pobrania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, wykonywanie wybranych czynności na rzecz pacjenta dializowanego, wykonywanie wybranych czynności asystujących przy operacji, asystowanie pielęgniarce oraz udzielanie wybranych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad pacjentem leczonym hemodializą, dializą otrzewnową i technikami pokrewnymi oraz wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – Metoda Hoppe.

 W dalszym ciągu opiekun medyczny będzie świadczył usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze, dobierał odpowiednie procedury terapeutyczne oraz współpracował z lekarzami i pielęgniarkami.

Uzyskanie powyższych kwalifikacji pozwoli na zwiększenie prestiżu tego zawodu oraz pozwoli uzupełnić braki kadry medycznej, nie tylko w domach opieki społecznej, ale także w szpitalach czy innych placówkach ochrony zdrowia.

Zawód opiekuna medycznego nareszcie uzyskał właściwą sobie rangę, łącząc  niezwykłą misję opieki nad chorym z podstawowymi zabiegami medycznymi. - uważa Katarzyna Dworok, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu.

Kształcenie według nowego programu, przygotowujące do egzaminu państwowego z nowymi kwalifikacjami, oferuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu, które od lat przygotowuje absolwentów tego kierunku do  pracy w tym zawodzie.  Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną kadrę z wykształceniem medycznym w profesjonalnie wyposażonych pracowniach.

Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Kategoria:
Wydarzenia w Powiecie
Dodano: 10:27:42
Środa 21 lipca 2021
Link publikacji:
Link
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348