Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
CZE
DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I BLISKICH „Tu znajduje się koperta życia”

Na czym to polega?

Jest to zestaw składający się z plastikowej koperty, karty informacyjnej (ankiety), która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz naklejki na drzwi lodówki, która informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki. Skąd pomysł lodówki? Bo znajduje się ona niemal w każdym domu i ze względu na spore rozmiary, łatwo ją zlokalizować.

Po co to wszystko?

Celem projektu  jest udzielenie sprawniejszej pomocy w przypadku zasłabnięcia osoby starszej, schorowanej, niepełnosprawnej czy samotnej. W razie wypadku, zasłabnięcia uniemożliwionego kontakt z właścicielem koperty, sąsiedzi, służby ratownicze, medyczne, policja, straż pożarna, straż miejska czy służby socjalne, mają szybki dostęp do podstawowych informacji . Dzięki przejrzystemu systemowi przechowywania dokumentacji medycznej udzielanie pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie także szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie chorego.

Po "koperty życia" można się zgłaszać się do siedziby Starostwa Powiatowego w Lublińcu, znajdują się one również w poczekalniach poradni w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu.

Aneta Konieczny

Zdrowie mieszkańców Powiatu Lublinieckiego jest dla nas najważniejszą sprawą. Przekazujemy w Państwa ręce „kopertę życia” z formularzem, który po wypełnieniu zawierać będzie podstawowe informacje o stanie zdrowia, zażywanych lekach, ewentualnych uczuleniach. W przypadku zasłabnięcia Koperta ta pomoże służbom medycznym podjąć optymalne czynności ratunkowe. Mam nadzieję, że akcja „koperta życia” wzmocni Państwa poczucie bezpieczeństwa, a służbom medycznym ułatwi przeprowadzenie skutecznej  akcji ratunkowej.

Joachim Smyła
Starosta Lubliniecki

Zdrowie to najcenniejszy dar. Przekazując Państwu tę kopertę pomagamy zadbać o nie, szczególnie w trudnych i nagłych zachorowaniach. Dzięki kopercie udzielenie Państwu pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie szansa na efektywne działania ratujące Państwa zdrowie i życie. Oprócz tej funkcji, najważniejszej, ratującej życie, „koperta życia” spełnia jeszcze jedną – budzi świadomość najbliższych seniora. Istotą tej inicjatywy jest zebranie w jednym miejscu bazy informacyjnej związanej ze stanem zdrowia. Warto zgromadzić w jednym miejscu wypisy ze szpitala, najnowsze badania, recepty, tak żeby w nagłej sytuacji każdy członek rodziny wiedział, że w tej kopercie, w tym konkretnym miejscu, zebrane są najważniejsze dokumenty związane ze stanem zdrowia.

lek. med. Adam Konina
Radny Rady Powiatu w Lublińcu

O ludzkim życiu decydują czasami minuty! Zachęcamy do poświęcenia czasu i wypełnienia formularza zawartego w kopercie. Dla ratowników medycznych  przyjeżdżających do osoby starszej, samotnej takie informacje, to nieoceniona pomoc. Do kopert możecie Państwo włożyć również wyniki badań lekarskich, to w znaczący sposób ułatwi podejmowanie decyzji związanych z ratowaniem życia. Zachęcamy do włączenia się do akcji „koperta życia” nie tylko ludzi starszych, ale również osoby młodsze, chorujące na przewlekłe choroby.

lek. med. Lidia Mnich-Kościelna
Radna Rady Powiatu w Lublińcu