ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Dom Pomocy Społecznej Kochcicka najgorsze już chyba za nami

Czwartek 29 kwietnia 2021 10:08Czas czytania: 3 min.

Początek pandemii był trudnym czasem dla domów pomocy społecznej. Wirus zaatakował najsłabszych, niepełnosprawnych, chorych – pensjonariuszy tych placówek i miał tu dogodne warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się. W naszym powiecie w największym stopniu pandemia dotknęła DPS Kochcicka w Lublińcu i filię tej placówki w Koszęcinie. Chorzy pensjonariusze pozostawali w izolacji, razem z nimi – nieliczni pracownicy, którzy – w związku z zakażeniem – nie mogli opuścić budynku. Pozostali pracownicy przebywali na kwarantannie bądź zwolnieniach lekarskich. Sytuacja była dramatyczna.

O to, jak teraz funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej Kochcicka zapytaliśmy dyrektora tej placówki Ryszarda Spychalskiego.

Sytuacja ostatnich miesięcy zmusiła nas do wprowadzenia systemu wyjątkowych zabezpieczeń w trosce o zdrowie naszych mieszkańców. Ograniczono możliwość odwiedzin rodzin, wyjść i urlopów.
Jednym z elementów systemu zapobiegającego rozszerzaniu się pandemii jest stworzony system pomieszczeń do izolacji osób wykazujących objawy chorobowe lub potencjalnych zakażonych. Na każdym z zespołów stworzono izolatki covidove, w których przebywają osoby wykazujące niepokojące objawy. Na terenie swojego oddziału mieszkaniec spędza czas w oczekiwaniu na wynik testu. Jeśli wynik jest negatywny a objawy się utrzymują osoba, w zależności od stanu psychosomatycznego, pozostaje w izolatce lub przechodzi do izolatorium. Plusem izolatek oddziałowych jest możliwość szybkiego działania, decyzję o umieszczeniu podejmuje pracownik zespołu niezależnie od pory dnia, tygodnia. Mieszkaniec pozostaje pod opieką znanego sobie personelu, nadal jest u siebie.

Drugim elementem systemu izolacji covidovej jest izolatorium dla 4 osób, wydzielone w budynku znajdującym się poza zespołami mieszkaniowymi. Do budynku prowadzi niezależny dojazd. Małe izolatorium składa się z pokoju mieszkalnego wyposażonego w 2 łóżka rehabilitacyjne, 2 tapczany, stolik, krzesła, szafę ubraniową, miejsce do przygotowania kawy i herbaty, telewizor, radio i system przywoławczy. Łazienka znajduje w przyległym przedpokoju. Duże izolatorium zostało stworzone z dawnych pomieszczeń działu rehabilitacji. Składa się z jasnej sali wyposażonej w 10 nowych łóżek rehabilitacyjnych, stolików pomocników, szafek przyłóżkowych, oświetlenia o regulowanej jasności, dostępu WiFi do internetu, jonizatora z filtrami UV oraz filtrem powtarza, koncentratorów tlenu, telewizji oraz radiowego system przywoławczy. Pomieszczenie posiada system wentylacji z centralą rekuperacyjną wytwarzające podciśnienie w celu eliminacji zakażonego powietrza. Znajduje się tu również wydzielona jadalnia – sala rekreacyjna, do której posiłki mogą być podawane z zewnątrz bez kontaktu oraz palarnia. W części dla personelu obsługującego izolatorium znajduje się pokój – sypialnia, pokój socjalny i łazienka z pralką. Całość na około 100 m2. niezależna od reszty Domu.

Na wypadek dużej ilości zachorowań jedno skrzydło zespołu E, jest przygotowane do obsługi 24 osób zakażonych oraz stałego personelu.
Wydzielona część ma niezależny dostęp z zewnątrz budynku, część rekreacyjną umożliwiająca przebywającym w izolacji mieszkańcom wychodzenie na zewnątrz budynku – mały wydzielony, odizolowany teren.
Wszystkie zespoły mają przygotowane i wyposażone w łóżka, parawany, środki czystości, dostęp do toalet, internet, pomieszczenia dla personelu na wypadek izolacji całego oddziału. Aktualnie, po zaszczepieniu większości mieszkańców i dużej ilości pracowników, sytuacja uległa zmianie. System izolacji jest nadal stosowany w wypadku pogorszenia stanu zdrowia, mam jednak nadzieję, iż nigdy nie będzie musiał już być wykorzystany w 100%. Aktualnie zmniejszeniu uległa ilość uciążliwych obowiązków dla mieszkańców w ramach zespołu mieszkalnego oraz istotnie zwiększono rygory sanitarne poza zespołami. Po konsultacjach z Sanepidem, mieszkańcy zaszczepieni mogą pojedynczo w wyznaczone dni wychodzić poza teren DPS, możliwe jest także wyjście w asyście pracownika w grupie do maksimum 3 osób. W Koszęcinie wydzielono izolatkę w taki sposób, iż dostępna jest także z zewnątrz budynku bez konieczności przechodzenia przez korytarz DPS.

Udostępnij:

Utworzony: Czwartek 29 kwietnia 2021 10:13:01 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 1544

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu