Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
PAŹ
Dyskutowano o sytuacji epidemicznej w województwie śląskim

We wtorek odbyła się wideokonferencja wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka ze starostami województwa śląskiego, uczestniczył w niej również wicestarosta Tadeusz Konina. Wojewoda przedstawił sytuację epidemiczną w Europie i Polsce, podkreślił, iż – w związku z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID–19 – decyzje muszą być podjęte natychmiast.

- Sytuacja jest bardzo trudna, w Europie notuje się ponad 100 tys. przypadków zakażonych osób na dobę, we Francji, Wielkiej Brytanii – ponad 20 tys., w Czechach 6,5-7 tys., w Polsce – 6 tys. W związku z tym podejmowane są odpowiednie kroki, wprowadzane kolejne restrykcje, które mają wypłaszczyć krzywą zachorowań. Nasze działania muszą zabezpieczyć opiekę medyczną na północy i południu województwa dla pacjentów „covidowych”, ale nie możemy zapomnieć również o tych „niecovidowych”. Zwiększyliśmy liczbę łóżek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP (Parkitka). Modelowo przygotowany do leczenia pacjentów z covidem jest szpital w Raciborzu, przygotowujemy do tego już kolejne szpitale. Nasze działania musimy skoordynować tak, abyśmy mieli możliwość dyslokacji pacjentów. W tym celu utworzony został Zespół Koordynacyjny przy Urzędzie Wojewódzkim, który współpracuje również z NFZ i osobą koordynuujacą na poziomie powiatu tak, żeby wobec pacjenta „covidowego” mogły być zastosowane w jak najszybszym czasie odpowiednie procedury medyczne. Mamy do dyspozycji wystarczającą ilość sprzętu, ponad 100 respiratorów, jeżeli jest taka potrzeba skierujemy je do danej placówki - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wydarzenia w Powiecie
Piątek 16 października 2020