Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ››

Gmina Koszęcin

Koszęcin herb INFORMACJE
Siedziba gminy: Koszęcin
Rodzaj: Gmina wiejska
Województwo: Śląskie
Powiat: Lubliniecki
Gmina: Koszęcin
Liczba mieszkańców: 11604
Powierzchnia: 129 km²
Wójt: Zbigniew Seniów
Godziny otwarcia Urzędu: Pn, Śr, Czw 7:30-15:30; Wt 7:30-18:00; Pt 7:30-15:00
 
KONTAKT
Ulica: Powstańców 10
Kod: 42-286
Miejscowość: Koszęcin
Telefon: (34) 357 61 00, faks (34) 357 61 08
E-mail: koszecin@koszecin.pl
Strona internetowa: www.koszecin.pl
 
OPIS
Północna część gminy Koszęcin położona jest na Wyżynie Śląskiej, a wschodnia część na tzw. Garbie Woźnickim. Część południową gminy obejmuje Równina Opolska. Administracyjnie znajduje się w powiecie lublinieckim (północna część województwa śląskiego).Podstawę gospodarki gminy stanowi rolnictwo, leśnictwo, turystyka i rekreacja. Gmina należy do jednej z największych i najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym w powiecie lublinieckim. Otoczona lasami tarnogórsko-lublinieckimi i polami, pozbawiona zanieczyszczeń przemysłowych, oferuje wymarzone warunki do wypoczynku. Przez gminę prowadzą trasy i szlaki turystyczne, na których można spotkać wiele zabytków kultury świeckiej i sakralnej. Lasy koszęcińskie stanowią doskonały teren dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Przez teren gminy przepływa rzeka Mała Panew, Leśnica i potok Boronowski.Miejsca godne odwiedzenia:- wieża widokowa o wysokości 36 m (taras widokowy na wys. 30 m, z którego można podziwiać Koszęcin i okolice) neoklasycystyczny pałac z XVII wieku, związany z pobytem króla Jana III Sobieskiego - obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk; pałac otoczony jest pięknym parkiem z dużą liczbą pomników przyrody- drewniany kościółek pod wezwaniem św. Trójcy, zbudowany w 1724 roku w Koszęcinie- kościół drewniany z II połowy XVII wieku w miejscowości Brusiek- kościół drewniany z 1751 roku, cmentarz żydowski i zabytkowy spichlerz zlokalizowany na szlaku Śladami naszych przodków w Cieszowej- kościół murowany z XIV wieku w Sadowie- rezerwat przyrody pod nazwą Jeleniak-Mikuliny, który można zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem: powierzchnia rezerwatu wynosi około 44 ha.
 
SOŁECTWA I MIEJSCOWOŚCI NIESOŁECKIE
Sołectwa: Brusiek, Cieszowa (Rydze), Piłka, Rusinowice, Sadów, Strzebiń (Bukowiec, Łazy, Prądy), Wierzbie. Osady: Dolnik, Lipowiec, Nowy Dwór, Krywałd. Miejscowości niesołeckie: Koszęcin, Irki.
 

 

Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Podstrony
Dodano: 20:54:43
Czwartek 28 maja 2015
Link publikacji:
Link
Facebook Powiat Lubliniecki OfficialRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoDziałki na sprzedażInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoPomoc w walce z koronawirusemE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348