Jubileusz 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koszęcinie

Wtorek 20 września 2022 12:39Czas czytania: 3 min.

17 września br. odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 120-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koszęcinie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął starosta lubliniecki – Joachim Smyła.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie, oprawioną śpiewem chóru "Lutnia".

Zaproszonych gości przywitał prezes OSP w Koszęcinie – Edward Opiełka, który w swoim wystąpieniu przedstawił historię jednostki. Podczas uroczystości wręczone zostały medale za zasługi dla pożarnictwa oraz odznaki za wysługę lat, a także okolicznościowe pamiątki. Imprezie towarzyszyły również występy orkiestry Dętej z Domu Kultury ze Strzebinia i pokaz  samochodów oraz sprzętu strażackiego.

Z kart historii

Początki zorganizowanej obrony przed klęskami żywiołowymi zaobserwowano w Koszęcinie już w latach 1860-1870. Była to grupa ochotników zatrudnionych u właściciela ziemskiego, która zajmowała się gaszeniem pożarów we wsi. Podczas posiedzenia Zarządu w 1977 roku podjęto uchwałę, aby to rok 1902 uznać za rok założenia jednostki. Ze starych zapisków wynika, że członkami tej organizacji byli miejscowi kupcy, urzędnicy i rzemieślnicy, którzy żyli, pracowali i mieszkali w Koszęcinie.  Każdy z nich posiadał wszystkie niezbędne akcesoria w razie alarmu. Zawsze gotowy był, m.in. rower, trąbka sygnałówka, pas i hełm skórzany z tzw. klapą do ochrony szyi. W razie zagrożenia strażak energicznie się przyodziewał w mundur, siadał na rower i pędząc ulicami Koszęcina trąbił sygnałówką umówiony sygnał na alarm. Używana wówczas konna sikawka z początków XX w. stoi do dziś na terenie OSP. Z zachowanych fotografii można stwierdzić, że miejscowa jednostka była bardzo prężna. W latach dwudziestych, w uznaniu pracy strażaków, społeczeństwo Koszęcina ufundowało sztandar, który zaginął w okresie działań wojennych. Po zakończeniu działań zbrojnych, byli członkowie  OSP przystąpili do reaktywowania dalszej działalności jednostki. Z inicjatywy ówczesnego Zarządu został ufundowany przez lokalne społeczeństwo nowy sztandar, który służy jednostce do dnia dzisiejszego. Uroczystość jego wręczenia odbyła się w 1958 roku. W 1972 roku, po siedmiu latach wytężonej pracy, został oddany do użytkowania OSP nowy budynek remizy, którego projekt opracował i nadzorował  Józef Stanchły. Podczas obchodów 75-lecia istnienia, w 1977 roku sztandar jednostki został odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. W 1953 roku powstała, jedna z pierwszych w kraju, młodzieżowa drużyna pożarnicza. Jednostka OSP w Koszęcinie, ze względu na usytuowanie zawsze stanowiła bardzo ważny punkt zabezpieczający okoliczne miejscowości i rozległe tereny leśne w powiecie lublinieckim. Niezwykle pracowity dla strażaków był rok 1992. W tym czasie wybuchł na naszych terenach leśnych największy pożar w środkowej i zachodniej Europie. Jednostka z Koszęcina była jedną z 405 sekcji biorących udział w walce z żywiołem. Poważny chrzest bojowy jednostka przeszła również w 2008 roku, kiedy w okolicach wystąpiła trąba powietrzna, która wówczas zrównała z ziemią wszystko co napotkała: domy mieszkalne, budynki gospodarcze oraz kilkanaście hektarów lasu.

OSP Koszęcin od 1995 r. należy do struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz  Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego – Kompani Gaśniczej nr 7 „Lubliniec”, która zrzesza 52 członków czynnych oraz 10 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Zdjęcia: Gmina Koszęcin

Utworzony: Wtorek 20 września 2022 12:41:09 przez: Monika Dymarek