Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:

KGW rozliczają się z dotacji

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofinansowanie swojej działalności, muszą rozliczyć się z dotacji.

Wnioski KGW o wsparcie ich działalności Agencja przyjmowała od 5 czerwca do 30 września 2020 r. Koło mogło otrzymać od 3 do 5 tys. złotych – w zależności od liczby członków.
5051 kół otrzymało pomoc w wysokości 3 tys. zł, 4012 – w wysokości 4 tys. zł, a 334 koła – w wysokości 5 tys. zł. W sumie blisko 9,4 tys. KGW otrzymało prawie 32,9 mln zł. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w województwach: wielkopolskim – 1430, lubelskim – 1219 i mazowieckim – 1193.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
12 stycznia 2021

W styczniu finał dwóch naborów wniosków z PROW 2014-2020

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać świadczenie usług dla rolnictwa, oraz rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pamiętać,
że w styczniu w ARiMR kończą się nabory wniosków o wsparcie finansowe dla tych przedsięwzięć.

Środa, 13 stycznia 2021 r., będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku w oddziale regionalnym Agencji o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych". Można je składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej. Wniosek można również wysłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
12 stycznia 2021

ZUS wysyła do przedsiębiorców rozliczenia e-składki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r. W tym roku informacje zostaną udostępnione przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
12 stycznia 2021

Uchwała antysmogowa

W związku ze zbliżającym się 1 terminem wymiany najstarszych pieców wyprodukowanych przed wejściem w życie uchwały nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017r. tzw. „uchwały antysmogowej”, który przypada na dzień 01.01.2022r.,

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przedstawia informację dot. zapisów ww. uchwały.

Więcej informacji na www.powietrze.slaskie.pl

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
28 grudnia 2020

Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.

Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.

Aby móc ubiegać się o pomoc:

 • łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
 • rodzina nie otrzymała w ostatnich trzech latach komputera zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania ich zakupu.
czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Czwartek
17 grudnia 2020

ARiMR płaci za chryzantemy

Ruszyła wypłata rekompensat dla posiadaczy chryzantem, którzy z powodu pandemii koronawirusa i nakazu zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych nie mogli sprzedać kwiatów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała im do tej pory łącznie prawie 8,5 mln zł. Pieniądze trafiły na kont bankowe ponad 700 wnioskodawców.

O pomoc finansową do ARiMR w łącznej kwocie prawie 86,6 mln zł wystąpiło ponad 5,3 tys. producentów  i sprzedawców chryzantem.  Złożyli oni wnioski o rekompensaty za ponad
7,3 mln sztuk roślin. Wysokość wsparcia wynosi 20 zł za chryzantemę w doniczce oraz 3 zł za kwiat cięty.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
15 grudnia 2020

W grudniu Oddział ZUS w Częstochowie organizuje: dyżur telefoniczny Przeliczenia emerytur dla osób urodzonych w 1953 roku - 16 grudnia 2020 r. oraz szkolenie online Mały ZUS plus - 30 grudnia 2020 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w załącznikach.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
15 grudnia 2020

Uwaga, 30 listopada rozpoczęły się…

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020. W ARiMR można już ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
4 grudnia 2020

Edukacja prawna z Częstochowskim Stowarzyszeniem ETOH

W ramach realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej, Częstochowskie Stowarzyszenie ETOH, prowadzące w 2020 roku  punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie lublinieckim, zachęca do zapoznania się z filmami edukacyjnymi o tematyce prawnej:

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Wtorek
  1 grudnia 2020

  Po pieniądze z PROW jeszcze w tym roku

  – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomia w końcówce roku cztery nowe nabory wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – informuje Halina Szymańska, prezes ARiMR. – Wśród nich jest np. program pomocy dla tych rolników, którzy chcą przeciwdziałać skutkom suszy i zaopatrzyć swoje gospodarstwa w urządzenia nawadniające. Przed kolejnym sezonem wiosenno-letnim warto o takich inwestycjach pomyśleć. Zachęcam więc do zapoznania się z naszą ofertą pomocy i skorzystanie ze środków dostępnych z budżetu PROW 2014-2020.

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Poniedziałek
  30 listopada 2020

  Tydzień porad prawnych dla ofiar przemocy w rodzinie

  W dniach od 30 listopada do 6 grudnia Stowarzyszenie DOGMA, świadczące nieodpłatną pomoc prawną na terenie powiatu lublinieckiego, organizuje TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE. Jest to kampania internetowa skierowana do osób doświadczających przemocy domowej, które w związku z pandemią COVID-19 znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

  Zachęcamy do śledzenia kampanii pod linkiem: http://dogma.org.pl/tydzien-porad-prawnych-dla-ofiar-przemocy-w-rodzinie-30-listopad-6-grudzien/ oraz na profilu facebookowym Stowarzyszenia DOGMA https://www.facebook.com/stowarzyszeniedogma/ .

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Poniedziałek
  30 listopada 2020

  ARiMR: Pomoc dla posiadaczy chryzantem – najważniejsze informacje

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy dla posiadaczy chryzantem, którzy nie sprzedali tych kwiatów w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

  Pomoc przysługuje posiadaczom:

  • co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości,
  • co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości.

  Chryzantemy muszą być przeznaczone do sprzedaży na dzień złożenia wniosku.

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Wtorek
  10 listopada 2020

  W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową

  Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Czwartek
  5 listopada 2020

  ZUS będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Piątek
  30 października 2020

  Małe przetwórstwo i RHD – od dziś możesz złożyć wniosek

  26 października 2020 r. ruszył nabór wniosków w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.

  czytaj dalej
  Opublikował/a:
  Mirosław Włodarczyk
  Dodano: Piątek
  30 października 2020
  12
  e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
  strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
  telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
  STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
  ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
  woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348